[]

Талант зваблення: любовні історії видатного гетьмана івана Мазепи

Талант зваблення: любовні історії видатного гетьмана івана Мазепи

2 жовтня виповнилося 310 років від дня смерті Іван Мазепи. Мазепа помер в еміграції у вересні 1709 року і був похований у монастирі румунського міста Галац. Звідти прах Мазепи привезли до України.

 У біографії цього славного гетьмана війська Запорозького, який став героєм для українських патріотів і зрадником для Росії, багато незвіданих сторінок. Наприклад досі невідома точна дата народження Мазепи, а  серед усіх зображень гетьмана досі не знайшли автентичне до його реальної зовнішності.

Версія портрета Івана Мазепи

 

Версія портрета Івана Мазепи

 

Івана Мазепу був дуже талановитою людиною: здібним воєначальником, мудрим правителем, вмілим переговірником та щедрим меценатом. Він грав на бандурі, знав кілька мов, писав вірші й пісні.

Але найтаємничішим талантом українського вождя було зваблення і закохування в себе жінок . Він подобався жінкам і мав славу великого підкорювача сердець.

Історик, доктор історчиних Юрій Шаповал розповідає, що у молодості, ще під час служби у польського короля Яна Казимира, Мазепа спокусив молоду дружину одного польського аристократа на прізвище Фальбовський. Вона надсилала Мазепі листи, де запрошувала гетьмана в гості, коли її чоловіка не було вдома. А Мазепа у відповідь надсилав листа, де повідомляв, що виїжджає до неї негайно.

Однак, під час чергового листування коханців сталось не так, як гадалось. Аристократ Фальбовський дізнався про любовні зв’язки дружини і вирішив спіймати Мазепу на гарячому, написавши лист нібито від імені дружини. Він чекав майбутнього гетьмана на дорозі, а коли побачив, зупинив коня і показав йому листа до своєї дружини.

"Та я вперше їду", - сказав на це Мазепа. "Чи багато разів, - запитав Фальбовський у свого слуги, - був цей пан без мене?" Слуга відповів: "Скільки у мене волосся на голові".

Ну, а закінчилося все так: велів аристократ роздягнути догола і прив'язати Івана Мазепу на його ж коня обличчям до хвоста, потім кілька разів вистрілити у коня над вухами.

Ще один цікавий "любовний" епізод з біографії Мазепи пов’язаний із багатою вдовою. За словами історика, гетьман переконав бідолашну у своєму щирому коханні до неї і одружився на дамі зі статком. Вона, звісно ж, невдовзі померла і залишила свій великий спадок Мазепі, так він і став одним із найбагатших поміщиків України того часу.

Найбільш відома любовна історія Мазепи сталася напередодні переходу України на бік шведського короля Карла ХІІ. Саме тоді він закохався в дочку Василя Кочубея Мотрю.

Василь Кочубей

 

Ці події навіть описані в романі Богдана Лепкого "Мазепа" та у відомій поемі Олександра Пушкіна "Полтава". Ось яким постає в ній Мазепа:

Он стар. Он удручен годами,

Войной, заботами, трудами:

Но чувства в нем кипят и вновь

Мазепа ведает любовь.

Проте, зазначає Юрій Шаповал, батьки не дали згоди на шлюб Мотрі з гетьманом,  через велику різницю у віці. Їй - 16, а йому - 60.  Існує легенда, що після відмови батьків видати Мотрю за нього, Мазепа  викрав її , а потім повернув із словами: "Не тільки дочку твою силою може взяти гетьман, а й дружину твою відняти може".

Мотрона Кочубей

 

Через особисту образу і помсту за доньку Кочубей здав "самостійницькі" плани Мазепи Петру І і як доказ додав, листи Мазепи до своєї дочки. Ці листи і досі є в московських архівах:

 "Моя сердечна кохана Мотронько! Поклін мій віддаю Ваша Милість, моє серденько, а при поклоні посилаю Вашій Милості гостинця — книжечку і обручик діямантовий... За тим цілую уста коралевії, ручки біленькії і всі члонки тільця біленького, моя любенько кохана!"

Але Кочубею не повірили і стратили за донос. Проте, роман Мазепи і Мотрі так і не переріс в офіційний шлюб. Мотря одружилася із генеральним суддею Чуйкевичем, а потім разом з ним була вислана до Сибіру. В той же час Мазепа зазнав фіаско у своєму прагненні політично "переграти" Петра І.

 

[]
Теги
Схожi
Хто і коли створив гасло «Слава Україні!»
Історія
Хто і коли створив гасло «Слава Україні!»
Славетне гасло українців народилося у Харкові, а загриміло на всю Україну з Києва. Згодом збереглося завдяки зусилллям галичан і волинян у Львові та Рівному...
5 червня 1947 року народився знаменитий «План Маршалла»
Історія
5 червня 1947 року народився знаменитий «План Маршалла»
«План Маршалла» став першим щаблем трансатлантичної інтеграції, у якій США міцно посіли домінуючу роль...
Сучасній українській державі не 30, а 103 роки, - історик Василь Яблонський
Історія
Сучасній українській державі не 30, а 103 роки, - історик Василь Яблонський
Літочислення проголошеної 1917 року Української Народної Республіки не слід переривати 1920-1921 роками, адже у вигнанні продовжував діяти еміграційний уряд...
450 років тому в цей день кримські татари спалили Москву
Історія
450 років тому в цей день кримські татари спалили Москву
Рівно 450 років тому - 24 травня 1571 року - військо кримського хана Девлет-Гірея знищило Москву....
Князь Володимир приїхав до Києва, аби посісти престол Русі
Історія
Князь Володимир приїхав до Києва, аби посісти престол Русі