[]

Талант зваблення: любовні історії видатного гетьмана івана Мазепи

Талант зваблення: любовні історії видатного гетьмана івана Мазепи

2 жовтня виповнилося 310 років від дня смерті Іван Мазепи. Мазепа помер в еміграції у вересні 1709 року і був похований у монастирі румунського міста Галац. Звідти прах Мазепи привезли до України.

 У біографії цього славного гетьмана війська Запорозького, який став героєм для українських патріотів і зрадником для Росії, багато незвіданих сторінок. Наприклад досі невідома точна дата народження Мазепи, а  серед усіх зображень гетьмана досі не знайшли автентичне до його реальної зовнішності.

Версія портрета Івана Мазепи

 

Версія портрета Івана Мазепи

 

Івана Мазепу був дуже талановитою людиною: здібним воєначальником, мудрим правителем, вмілим переговірником та щедрим меценатом. Він грав на бандурі, знав кілька мов, писав вірші й пісні.

Але найтаємничішим талантом українського вождя було зваблення і закохування в себе жінок . Він подобався жінкам і мав славу великого підкорювача сердець.

Історик, доктор історчиних Юрій Шаповал розповідає, що у молодості, ще під час служби у польського короля Яна Казимира, Мазепа спокусив молоду дружину одного польського аристократа на прізвище Фальбовський. Вона надсилала Мазепі листи, де запрошувала гетьмана в гості, коли її чоловіка не було вдома. А Мазепа у відповідь надсилав листа, де повідомляв, що виїжджає до неї негайно.

Однак, під час чергового листування коханців сталось не так, як гадалось. Аристократ Фальбовський дізнався про любовні зв’язки дружини і вирішив спіймати Мазепу на гарячому, написавши лист нібито від імені дружини. Він чекав майбутнього гетьмана на дорозі, а коли побачив, зупинив коня і показав йому листа до своєї дружини.

"Та я вперше їду", - сказав на це Мазепа. "Чи багато разів, - запитав Фальбовський у свого слуги, - був цей пан без мене?" Слуга відповів: "Скільки у мене волосся на голові".

Ну, а закінчилося все так: велів аристократ роздягнути догола і прив'язати Івана Мазепу на його ж коня обличчям до хвоста, потім кілька разів вистрілити у коня над вухами.

Ще один цікавий "любовний" епізод з біографії Мазепи пов’язаний із багатою вдовою. За словами історика, гетьман переконав бідолашну у своєму щирому коханні до неї і одружився на дамі зі статком. Вона, звісно ж, невдовзі померла і залишила свій великий спадок Мазепі, так він і став одним із найбагатших поміщиків України того часу.

Найбільш відома любовна історія Мазепи сталася напередодні переходу України на бік шведського короля Карла ХІІ. Саме тоді він закохався в дочку Василя Кочубея Мотрю.

Василь Кочубей

 

Ці події навіть описані в романі Богдана Лепкого "Мазепа" та у відомій поемі Олександра Пушкіна "Полтава". Ось яким постає в ній Мазепа:

Он стар. Он удручен годами,

Войной, заботами, трудами:

Но чувства в нем кипят и вновь

Мазепа ведает любовь.

Проте, зазначає Юрій Шаповал, батьки не дали згоди на шлюб Мотрі з гетьманом,  через велику різницю у віці. Їй - 16, а йому - 60.  Існує легенда, що після відмови батьків видати Мотрю за нього, Мазепа  викрав її , а потім повернув із словами: "Не тільки дочку твою силою може взяти гетьман, а й дружину твою відняти може".

Мотрона Кочубей

 

Через особисту образу і помсту за доньку Кочубей здав "самостійницькі" плани Мазепи Петру І і як доказ додав, листи Мазепи до своєї дочки. Ці листи і досі є в московських архівах:

 "Моя сердечна кохана Мотронько! Поклін мій віддаю Ваша Милість, моє серденько, а при поклоні посилаю Вашій Милості гостинця — книжечку і обручик діямантовий... За тим цілую уста коралевії, ручки біленькії і всі члонки тільця біленького, моя любенько кохана!"

Але Кочубею не повірили і стратили за донос. Проте, роман Мазепи і Мотрі так і не переріс в офіційний шлюб. Мотря одружилася із генеральним суддею Чуйкевичем, а потім разом з ним була вислана до Сибіру. В той же час Мазепа зазнав фіаско у своєму прагненні політично "переграти" Петра І.

 

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Кеннеді могли вбити за особистим наказом Хрущова: сенсаційні докази ексголови ЦРУ
Історія
Кеннеді могли вбити за особистим наказом Хрущова: сенсаційні докази ексголови ЦРУ
Мемуари двох колишніх офіцерів розвідок проливають світло на загадкові події 60-річної давнини і підкидають нові теорії щодо обставин вбивс...
Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем
Історія
Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем
22 лютого 1784 року за указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменували на Севастополь...
Оприлюднено унікальні матеріали щодо примусового переселення українців
Історія
Оприлюднено унікальні матеріали щодо примусового переселення українців
Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ опублікували колекцію документів про «обмін територіями та населенням» між Польщею та СРСР 15 лютого 1951 року...
300 років як Московія привласнила собі історію Київської Русі
Історія
300 років як Московія привласнила собі історію Київської Русі
Цього року історики фіксують сумну дату в житті та історії України та її сумновісних відносин з сусідом-окупантом та колонізатором Росією...
Українка вишила пророчий оберіг дорогою до Сибіру (раритетне фото)
Історія
Українка вишила пророчий оберіг дорогою до Сибіру (раритетне фото)
У мережі показали фото унікальної вишивки, датованої 1949 роком, на якій зображений один із головних символів незалежної України – тризуб...