Суд у Білорусі засудив росіянку до 6 років колонії за «втручання» у приватне життя держслужбовців

Обласний суд Гродно засудив до шести років позбавлення волі росіянку Софію Сапегу, подругу колишнього засновника опозиційного телеграм-каналу NEXTA Романа Протасевича. Її справа слухалася у закритому режимі. Після оголошення вироку суду росіянку взяли під варту в залі суду та відправили до СІЗО.
За даними Слідчого комітету та прокуратури Білорусі, Сапегу засудили за сімома статтями КК. Найважча – розпалювання соціальної ворожнечі, що передбачає до 12 років позбавлення волі.
Зокрема, білоруська влада звинувачувала Сапегу в адмініструванні телеграм-каналу «Чорна книга Білорусі», де публікувалися персональні дані та відомості про приватне життя держслужбовців. Крім того, їй закинули організацію злочинів щодо суддів, силовиків та журналістів плюс збір та розповсюдження персональних даних (зокрема прокурорів та держслужбовців) із заподіянням суттєвої шкоди. Звинувачення на момент передачі справи до суду нарахували 238 "потерпілих".
Згідно з рішенням суду, Сапега зобов'язана виплатити компенсації потерпілим та судове мито на загальну суму 175 тисяч білоруських рублів (понад 50 тис доларів), перш ніж зможе просити про помилування.
Оскільки Сапега під тиском білоруських силовиків свою вину "визнала" та виконала умови правочину зі слідством, покарання становило половину від максимально можливого 12-річного терміну.
Як пише ВВС, посилаючись на своє джерело, якщо Лукашенко не помилує Софію Сапегу, вона попросить відправити її до Росії для відбування покарання там. За словами того ж джерела, оскаржити вирок дівчина, найімовірніше, не буде і попросить Лукашенка про помилування. Але до цього вона має погасити всю суму завданих "потерпілим" збитків.
Нагадаємо, Роман Протасевич і його подруга Софія Сапега були затримані в Мінську після того, як літак компанії Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса, був перехоплений над територією Білорусі. Пізніше Ryanair заявила, що отримала вказівку посадити літак у Мінську від білоруських диспетчерів, які повідомили про потенційну загрозу на борту. Влада Білорусі стверджує, що пілоти самостійно прийняли рішення про посадку.