США ще у жовтні 2021-го знали, що росія нападе на Україну. Як вони намагалися цьому перешкодити

США ще у жовтні 2021-го знали, що росія нападе на Україну. Як вони намагалися цьому перешкодити

Влада США дійшла висновку, що росія збирається напасти на Україну приблизно за п'ять місяців до початку війни. Намагаючись цьому перешкодити, Білий дім пішов на незвичайний крок і розсекретив свої розвідувальні дані про вторгнення. Проте, ці прогнози зустріли зі скепсисом як у Європі, так і в Україні. Американське видання The Washington Post (WP) випустило великий матеріал про те, як США дізналися про підготовку росії до нападу на Україну і як реагували на це, намагаючись перешкодити планам путіна, і уникнути прямого військового зіткнення з рф. Матеріал WP базується на інтерв'ю з більш ніж 30 офіційними особами зі США, України та країн ЄС, а також з чиновниками блоку НАТО.

Як влада США зрозуміла, що Росія хоче захопити Україну. І яким був план захоплення

У жовтні 2021 року в Білому домі відбулася нарада, присвячена накопиченню російських військ біля кордонів України. На ній були присутні президент США Джо Байден, віце-президентка Камала Харріс, їхні радники з національної безпеки, представники військового командування та керівники спецслужб США. Вони представили Байдену супутникові знімки, перехоплені переговори, повідомлення агентів та інші свідчення того, що росія не просто блефує, а справді планує напасти на Україну.

Згідно з розвідданими, Росія планувала вторгнутися взимку (танкам легше рухатися по промерзлому ґрунту) одночасно з кількох напрямків, захопити Київ протягом трьох-чотирьох днів (при необхідності вбивши президента України Володимира Зеленського) і встановити там маріонетковий уряд. Через лічені тижні від України мала залишитися лише частина території на заході, де, на думку російського диктатора владіміра путіна, «живуть непоправні неонацисти-русофоби», пише WP.

У США з'ясували, що Путін витрачає гроші на армію на шкоду боротьбі з пандемією. І що він вважає Захід ослабленим

Американська розвідка знала не тільки про розташування російських військ та стратегію російської армії, а й, наприклад, про те, що путін різко збільшив військові витрати на шкоду іншим — у тому числі на шкоду боротьбі з наслідками пандемії. Це говорило про те, що він серйозно готується до війни, а не просто загрожує, як у квітні 2021 року, коли російські війська спочатку зібралися біля українських кордонів, а потім відійшли від них. Невдовзі після цього, у червні 2021-го, Байден та путін провели зустріч у Женеві та описали її результати як конструктивні. На той момент напруга навколо України вже зростала, але в США вважали, що її можна знизити. До кінця літа ця думка змінилася.

На користь війни говорили й висновки про особистість самого путіна. WP передає висновки американських аналітиків про його картину світу у той момент приблизно так: він зациклений на Україні та вважає її відторгнутою частиною росії, яку необхідно повернути; через зближення України із Заходом вікно для її повернення зачиняється; Захід роз'єднаний і ослаблений (Європа зайнята боротьбою з наслідками пандемії, а США вражені ганебним виведенням військ з Афганістану і найближчим часом не захочуть вплутуватися у нові війни); все це змушує ризикнути.

США попередили про загрозу масштабної війни союзників по НАТО та Україну. І там і там знайшлися ті, хто в це не повірив

Вислухавши думки членів своєї команди про те, що росія збирається напасти на Україну, Байден доручив діяти у двох напрямках: поінформувати Україну та союзників по НАТО про очікуваний конфлікт та попередити росію про його наслідки. На початку листопада до Москви прилетів директор ЦРУ Вільям Бернс, який у 2005–2008 роках був американським послом у росії і мав найпряміші контакти з путіним із усіх членів адміністрації Байдена.

Бернс поговорив із російським президентом телефоном з офісу його помічника Юрія Ушакова. Путін, який тоді був у Сочі, повторив свої претензії щодо розширення НАТО, зневажливо відгукнувся про Зеленського і не заперечував американських розвідданих. При цьому секретар Ради безпеки росії Микола Патрушев, з яким Бернс зустрівся пізніше, здавалося, був здивований тим, що директор ЦРУ приїхав до нього із застереженням щодо вторгнення в Україну. Після візиту до Москви Бернс вирішив, що путін ще не ухвалив остаточного рішення, але це його не заспокоїло.

Спілкуватися із союзниками по НАТО вирушила директор Національної розвідки США Евріл Хейнс. У середині листопада у Брюсселі вона поділилася з ними частиною американських розвідданих. Члени НАТО розділилися на три табори. Країни Західної Європи, включаючи Францію та Німеччину, вважали, що Путін блефує; крім того, вони висловили недовіру американським розвідданим. Країни Центральної та Східної Європи, які приєдналися до НАТО відносно нещодавно, вирішили, що російська агресія якщо і буде.

Тільки Великобританія та країни Балтії справді повірили у можливість повномасштабного вторгнення

Побоюючись витоків, влада США намагається не розкривати джерела своїх розвідданих навіть союзникам по НАТО. Не розкрили вони всі карти і владі України тощо. У листопаді, коли Бернс розмовляв з путіним, держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся із Зеленським та поінформував його про плани росії. Президент України поставився до цього серйозно. Але надалі, відповідаючи на запитання журналістів щодо планів росії напасти на Україну, Зеленський скоріше намагався заспокоїти хвилювання. Пізніше його звинувачуватимуть у тому, що він недооцінив загрозу, а сам скаже, що не хотів роздмухувати паніку.

Крім того, США надали українцям мало доказів. Менш як за два тижні після зустрічі Зеленського та Блінкена міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та голова офісу президента України Андрій Єрмак відвідали Держдепартамент, де високопоставлений американський чиновник зустрів їх з усмішкою та словами: «Хлопці, рийте окопи!». Коли вони усміхнулися у відповідь, він сказав:

"Я серйозно. Починайте копати окопи… На вас нападуть. Масштабна атака і до неї потрібно підготуватися».

"Ми запитали подробиці, їх не було", - розповів Кулеба WP.

За його словами, повнішу інформацію Київ отримав лише за чотири або п'ять днів до початку війни.

США та рф обговорювали гарантії безпеки. У Вашингтоні вважали, що Москві насправді не потрібні ці переговори

Політики у Західній Європі (та й у самій Україні) всерйоз не вірили, що росія зважиться на повномасштабне вторгнення. Німеччина та Франція намагалися домовитися мирно. У Білому домі не відмовлялися від переговорів, але, за словами джерел WP, вважали, що росії вони насправді не потрібні. Одночасно США відкрито нарощували свою військову присутність у Європі та постачали зброю Україні. І у Києві, і у Вашингтоні деякі вважали, що за повномасштабної війни цих поставок буде недостатньо. Але у США хотіли уникнути прямого конфлікту з росією. 

Крім того, з грудня США почали оголошувати свої розвідувальні дані про плани рф. Це було незвичайно, але у Білому домі намагалися змусити Путіна відмовитися від війни чи хоча б обмежити його можливості для дезінформації. Зокрема, США повідомили, що у вторгненні в Україну можуть брати участь 175 тисяч російських солдатів і що приводом для цього може стати фейкове відео. А Великобританія розповіла подробиці про маріонетковий уряд, який росія хотіла привести до влади в Україні. WP робить висновок, що всі ці заяви спрацювали: увага всього світу була прикута до російських військ біля українських кордонів.

Зеленському розповіли, що атака на Київ розпочнеться з висадки у Гостомелі. І запропонували залишити Київ

Країна-агресор мала більше зброї та техніки. Крім того, влада США мала сумніви щодо молодого українського президента. Вони вважали, що Київ впаде, можливо, не так швидко, як розраховує росія, але впаде все одно.

12 січня директор ЦРУ Вільям Бернс приїхав до Києва. Він розкрив Зеленському ключову деталь російського плану — атака на Київ розпочнеться з висадки на аеродромі в Гостомелі, який здатний приймати великі військово-транспортні літаки. Якось Зеленський запитав Бернса, чи загрожує небезпека йому особисто та його сім'ї. Відповідь була – так. Американська розвідка передбачала, що люди, яким наказали вбити українського президента, вже могли бути в Києві. Проте Зеленський не став залишати столицю чи перевозити уряд.

19 січня у Києві побував голова Держдепартаменту Ентоні Блінкен, який повторив побоювання щодо планів Москви повалити український уряд. При цьому, як наголосив Блінкен, Білий дім не закликав Зеленського залишити Київ. Йому запропонували подумати, як забезпечити «безперервність роботи» влади, і пообіцяли підтримку, хоч би що він вирішив. Серед варіантів було залишитись у Києві, перебратися на захід України чи до Польщі. Зеленський відповів, що не поїде з Києва.

«Якщо ми посіємо хаос серед людей перед вторгненням, росіяни зжеруть нас. Тому що під час хаосу люди тікають із країни», — згодом пояснював він свої мотиви WP.

Міністр оборони Великобританії погрожував Сергію Шойгу санкціями за вторгнення. Той відповів, що росіяни «вміють страждати як ніхто»

21 січня Блінкен зустрівся у Женеві з міністром закордонних справ росії Сергієм Лавровим. Зустріч вийшла непродуктивною: Блінкен вкотре розповів про наслідки можливого вторгнення в Україну, Лавров про претензії росії до НАТО. Коли члени делегацій обох країн уже почали йти, Блінкен попросив Лаврова поговорити наодинці. Держсекретар США знову заговорив про Україну і запитав російського колегу: «Сергію, чого ви справді намагаєтеся досягти?». Лавров нічого не відповів і вийшов.

11 лютого в Москві відбулася зустріч міністрів оборони Великобританії та росії Бена Воллеса та Сергія Шойгу. Йшлося знову про Україну. Уоллес сказав, що українці чинитимуть опір вторгненню. Шойгу відповів, що його мати родом з України і що «це все частини однієї країни». Воллес пригрозив санкціями. Шойгу відповів, що росіяни «вміють страждати, як ніхто інший». Наприкінці зустрічі Шойгу, за словами Воллеса, звернувся до нього безпосередньо.

«Він подивився мені у вічі і сказав: "У нас немає планів вторгатися в Україну". Це показує, наскільки все було брехнею», - заявив Воллес.

Байден востаннє розмовляв із путіним 12 лютого. 18 лютого американський президент заявив декільком союзникам НАТО, що, за оцінкою США, путін остаточно прийняв рішення про вторгнення. Але президент Франції Еммануель Макрон не втрачав надії на мирне врегулювання конфлікту. 20 лютого він вкотре зателефонував путіну і запропонував йому організувати зустрічі з американцями та європейцями. Путін відповів, що не проти, і запропонував доручити деталі помічникам.

«Чесно кажучи, я збирався пограти у хокей. Говорю з тобою зі спортзалу перед тренуванням», — сказав він.

Наступного дня росія визнала незалежність самопроголошених ДНР та ЛНР. А ще за три дні вторглася в Україну. Вранці 24 лютого Байден поговорив із Зеленським по телефону. За словами одного з джерел WP, той просив зв'язатися з іншими світовими лідерами та спільно переконати путіна «вимкнути це».

«Зеленський був стурбований. Він попросив Байдена надати всі можливі розвіддані. „Ми боротимемося, ми захищатимемося, ми можемо втриматись, але нам потрібна ваша допомога“», — передав слова українського президента співрозмовник WP.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
«Мирні пропозиції Китай нехай обговорює з Україною»: Сунак закликав Сі Цзіньпіна до перемовин із Зеленським
Світ
«Мирні пропозиції Китай нехай обговорює з Україною»: Сунак закликав Сі Цзіньпіна до перемовин із Зеленським
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що щодо «мирних пропозицій» варто спілкуватися напряму з президентом України Володимиром Зеленським...
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
Світ
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
У Державному департаменті США підтримали створення так званого «гібридного трибуналу» для розслідування військових злочинів РФ в Україні...
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Світ
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Пірати у Гвінейській затоці напали та захопили корабель Данії, канали зв'язку з судном не працюють, екіпаж у безпеці...
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Світ
Франція визнала Голодомор геноцидом українського народу
Французькі депутати ухвалили резолюцію «Про визнання геноцидом і засудження великого голоду 1932−1933 років, відомого як Голодомор»...
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Світ
Вперше за 70 років: експрезидент Тайваню відвідав Китай попри критику партії влади
Колишній президент Тайваню Ма Їнцзю відвідав КНР де заявив, що обидві сторони мають працювати разом, аби уникнути війни, адже народи обох держав «є китайцями»...