Саакашвілі оголосив голодування після того, як йому не дозволили брати участь у суді. Потім - скасував

Експрезидент Грузії Міхеїл Саакашвілі, посаджений нинішньою владою країни у в'язницю, днями оголосив голодування, але за кілька годин вирішив його скасувати. Приводом до голодування стала відмова тбіліського суду на прохання Саакашвілі взяти участь у засіданні за клопотанням про його звільнення або відстрочку виконання вироку. Суд вирішив натомість перенести засідання, пише ВВС.
"Те, що сталося у тбіліському міському суді, коли Саакашвілі не тільки не привели, а й не включили – такого не робив навіть Сталін. На знак протесту Саакашвілі оголосив голодування", – заявив адвокат Саакашвілі Шалва Хачапурідзе, який зачитав журналістам заяву експрезидента.
"Сьогодні мені було відмовлено в самому елементарному праві бути присутнім на власному суді. Це порушення всіх грузинських і міжнародних норм, тому я змушений вдатися до крайньої форми протесту - голодування. Звичайно з урахуванням мого нинішнього стану здоров'я, я усвідомлюю всі ризики, але я голодуватиму доти, доки не отримаю твердих гарантій включення мене у власний процес, хоча б по лінку. Всім глузуванням і приниженням є межа", - йдеться у заяві Саакашвілі.
Але за лічені години експрезидент оголосив, що відмовляється від голодування - на прохання депутатів Європарламенту.
«Зараз я отримав повідомлення від європарламентаріїв, які на даному етапі категорично просять мене припинити голодування, щоб не давати приводу відповідним службам, ніби я завдаю собі шкоди. При цьому європарламентарі обіцяють мобілізувати всі дипломатичні зусилля, щоб забезпечити захист моїх мінімальних прав", - йдеться у листі Саакашвілі, який зачитав журналістам ще один адвокат експрезидента Вахтанг Барамашвілі.
Суд не став розглядати справу по суті, а вирішивши, що участь Саакашвілі неможлива, переніс засідання на 22 грудня.

У свою чергу, адвокати просять відкласти виконання кримінального покарання або звільнення Саакашвілі, посилаючись на стан здоров'я експрезидента. Аж до початку засідання вони сподівалися, що йому дозволять підключитися до засідання дистанційно з лікарняної палати клініки "Вівамеді", куди його перевели із в'язниці у місті Руставі у травні цього року.
Публічна поява експрезидента, на їхню думку, була б наочним підтвердженням важкого стану Саакашвілі.
Але у листі, який отримав суддя Георгій Аревадзе перед судовим засіданням, пенітенціарна служба заявила, що на цьому етапі не має можливості забезпечити таке підключення онлайн. Суддя зачитав також лист із клініки, в якій знаходиться Саакашвілі, де зазначається, що лікар не вважає за доцільне транспортування Саакашвілі на судовий процес у зв'язку зі станом його здоров'я.
Пенітенціарна служба просила відкласти процес на місяць. Проте суддя не задовольнив це прохання, призначивши наступне засідання на 22 грудня.
Відмова пенітенціарної служби забезпечити підключення Саакашвілі викликала обурення прихильників Саакашвілі, які зібралися біля будівлі тбіліського міського суду. Вони спробували перешкодити автомобілю, в якому був представник пенітенціарної служби, покинути територію суду.
Близькі Саакашвілі вже давно б'ють на сполох з приводу його стану. За їхніми словами, незважаючи на те, що він знаходиться в багатопрофільній клініці в Тбілісі, йому з кожним днем стає дедалі гірше. Йому важко пересуватися, він майже не може їсти і втратив уже понад 40 кілограмів. Єдиний вихід вони вбачають у лікуванні за кордоном, у клініці, де йому зможуть надати належну допомогу.
Заяви близьких Саакашвілі про те, що він перебуває у тяжкому стані, підтверджують висновки експертизи, яку проводив центр "Емпатія", іноземні фахівці та лікарі експертної групи, створеної Народним захисником (омбудсменом) Грузії для моніторингу медичного обслуговування Саакашвілі.
Влада Грузії звинувачує прихильників експрезидента у спекуляціях щодо стану здоров'я Саакашвілі та спробах домогтися уникнення ним кримінального покарання. У правлячій партії "Грузинська мрія" запевняють, що Саакашвілі отримує усе необхідне лікування.
Нагадаємо, Саакашвілі, який наразі має українське, а не грузинське громадянство, був затриманий невдовзі після повернення до Грузії восени минулого року.
За справою Саакашвілі уважно стежить Вашингтон. Посол Сполучених Штатів у Грузії Келлі Дегнан 9 грудня наголосила, що відповідальність за фізичне та психічне здоров'я Саакашвілі, а також за дотримання його прав, зокрема права на справедливий суд, лежить на нинішній грузинській владі.
Український Дощ писав раніше, що у листопаді віце-спікерку сейму Польщі не пустили до ув'язненого Саакашвілі в Грузії.