[]

Психолог розповів про типи прив'язаності і про те, як ми вибираємо супутників життя

Психолог розповів про типи прив'язаності і про те, як ми вибираємо супутників життя

Чому одні люди рано знаходять супутника життя і у них все вдало, а інші роками блукають у пошуках «тих самих»? Хтось зіскакує на старті відносин, хтось як «невловимий Джо» - то далеко, то майже поруч; треті кажуть «проблема в мені»: мені душно, щось не іскрить, не запалює, а решта нарікає на те, як «мало залишилося нормальних дівчат». Психолог-консультант Дар'я Волкова упевнена, що вся справа у різних типах прив'язаності. Про те як той чи інший тип прив'язаності впливає на наші стосунки - у статті нижче.

Все вирішує стиль прив'язаності, який формується в ранні роки життя. Зрозуміло, що кожна людина - це міні-всесвіт, зі своїми індивідуальними особливостями і можливістю проявлятися з різними партнерами по-різному. Проте психологи виділяють чотири основні стилі спілкування. Вони формуються в ранні роки життя дитини з досвіду стосунків у сім'ї. Цей досвід або вирощує всередині почуття безпеки, або ні.

Самий зрозумілий і навіть нудний тип прив'язаності - надійний. Дитинство такого дорослого, швидше за все, пройшло у відчутті повної безпеки: батьки поруч, коли це потрібно, не покинуть, не підуть, добре піклуються, плюс-мінус емоційно стабільні, від них не чекаєш «сюрпризів». Людям з цим типом комфортно на самоті, вони занурені в своє життя, здатні спокійно приймати відмову. В любові не відчувають необхідності бути весь час разом з партнером: розлуку переносять спокійно, без страждань, не схильні до злиття і розчинення в коханому. Можуть рано вступати в стосунки і прожити в них більшу частину життя.

Інша справа, якщо дитина отримує любов і турботу з непередбачуваною періодичністю. Якщо однією фразою описати: то притягне і обійме, то покарає - відштовхне. Виростає дорослий з тривожним типом прив'язаності. Такі люди потребують постійного підтвердження своєї важливості для партнера: мовчання телефону - вже тривожний сигнал. Їхня поведінка може бути надмірно емоційною. Вони можуть скаржитися на партнера як на холодну і безсердечну людину. Фактично за фасадом такого дорослого стоїть дитина, яка звикла, що її то тішать, то покидають (в минулому батьки, а тепер і кохана людина). І, як правило, цей тип прив'язаності часто зустрічає саме того, хто буде завжди зайнятий і недоступний.

Уникаючий тип відрізняється вираженою незалежністю. Людям з цим типом прив'язаності властива недовірливість. Стратегія уникнення виробляється в дитинстві як захисний механізм. Якщо батьки не відповідають на заклики дитини, то досвід спілкування з ними показує їй, що вона байдужа, тому їй доводиться пригнічувати свою потребу в любові і турботі.

Звідси випливає, що закохані партнери для них виявляються занадто «задушливими», від них хочеться швидше віддалитися. Чи варто говорити, що уникаючий тип прив'язаності викликає найбільший інтерес у тривожного?

Буває, що з дітьми поводяться жорстоко і холодно. Наприклад, в сім'ї трапляється емоційне або фізичне насильство. Такі діти звикають придушувати свої почуття та емоції: нічого не відчуваю, нічого не знаю, нічого не пам'ятаю. Люди з таким подавляючим типом прив'язаності можуть страждати від різких перепадів настрою, боятися отримати травму від романтичного партнера: можуть одночасно прагнути і уникати душевної близькості.

Цікаво, що наша психіка часто штовхає саме в ті стосунки з людьми, від яких тривожний намагатиметься отримати тепло і визнання, а уникаючий - втекти. Рух по замкненому колу. Несвідомо людина прагнутиме вдало завершити той процес, де раніше терпіла фіаско. І тут важливо усвідомити: якщо в любові з разу в раз доводиться стикатися з якоюсь абсолютно незрозумілою для себе поведінкою, яку неможливо проговорити разом, то немає сенсу витрачати життя на порятунок партнера.

Чи можна вилікувати любов'ю? Ні. Скоріше можна застрягти у співзалежних відносинах, де ролі «жертва - кат - переслідувач» будуть змінювати одна одну по колу.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Психологи ФБР пояснили, як розпізнати в людині схильність до деспотизму
Психологія
Психологи ФБР пояснили, як розпізнати в людині схильність до деспотизму
Усі ми народжуються усміхненими немовлятами. То звідки ж виростають тирани і як вчасно їх розпізнати?
...
Психологи пояснили, що насправді відчуває дитина, коли їй говорять: «Як тобі не соромно»
Психологія
Психологи пояснили, що насправді відчуває дитина, коли їй говорять: «Як тобі не соромно»
Чи може відчуття сорому чому-небудь навчити? Чи справді воно виховує, чи, навпаки, лише підриває психічне здоров'я дитини?...
Соціологи стверджують: зрада вже не в тренді. Чи справді майбутнє за моногамією?
Психологія
Соціологи стверджують: зрада вже не в тренді. Чи справді майбутнє за моногамією?
Дослідження американських вчених показало, що люди старшого покоління більш схильні до зради, ніж молодші респонденти ...
10 простих порад від психолога, як полюбити перший день тижня: ура, понеділок!
Психологія
10 простих порад від психолога, як полюбити перший день тижня: ура, понеділок!
Всім іноді хочеться «скасувати понеділки», однак не всім випадає нагода продовжити вихідні. Як покращити настрій у перший робочий день тижня?...
Вчені про довге рукостискання: це вияв поваги чи шлях до провалу переговорів?
Психологія
Вчені про довге рукостискання: це вияв поваги чи шлях до провалу переговорів?
Рукостискання - важливий елемент невербальної комунікації, тест, що дозволяє швидко і з високою вірогідністю дізнатися, яким результатом увінчається ваша розмова...