Захар Беркут. Режисер розповів чому голівудські актори приїхали з охороною
У четвер, 10 жовтня, вийшла в прокат історична драма "Захар Беркут".
Фільм знятий по мотивам повісті Івана Франка «Захар Беркут», події у якому розгортаються в 1241 році, коли монгольська орда на чолі з ханом Бурундою прийшла в українські Карпати, все руйнуючи на своєму шляху.
Режисерами стрічки стали Ахтем Сеітаблаєв та Джон Вінн. А не сподіванкою кінострічки стали голлівудські актори Роберт Патрік і Томмі Фленаган – у головних ролях Захара Беркута і Тугара Вовка, крім того Поппі Дрейтон зіграла роль Мирослави.
Саундтреком до історичної стрічки стала пісня "Перевал" у виконанні українського гурту «Океан Ельзи». Фільм «Захар Беркут» називають найбільш очікуваним і масштабним у цьому році.
Ахтем Сеітаблаєв зазначив, що це був непростий проект для нього, – як для режисера і як для людини, – адже за основу взятий відомий твір українського класика. Він розповів про декілька цікавих фактів про задум фільму та його реалізацію в життя:
Під час реалізації фільму знімальна група зрозуміла, що повість Івана Франка скоріше легенда, а не історична хроніка і ось чому:
«Принаймні, а ні мені, а ні нашій знімальній групі, ні нашим консультантам не вдалося знайти жодних матеріалів, які б підтверджували, що ці події відбувалися. Адже не міг безслідно зникнути 10-тисячний корпус кращої на той час армії. Якби скільки вояків полягло на тому місці, яке описує автор, були б хоч якісь свідчення про це. І коли ми шукали локації, то крім озера Синевир не знайшли жодного подібного водосховища в тій місцевості. Сам Іван Франко казав, що це скоріше легенда на роді якої, можливо, розповідати й ставити запитання до самих себе, - розповідає Сеітаблаєв
Для зйомок у кінокартині продюсери запропонували Ахтему Сеітаблаєву вісім акторів із Голлівуду та Великобританії, а головну роль зіграв актор фільму «Термінатор 2»:
«Я погодився, адже зрозумів, що Захара Беркута гратиме Роберт Патрік – актор найвищого рівня. У нього дуже багато драматичних ролей і він дуже хороша людина. Британський актор Томмі Фланаган грав Тугар Вовка. Цього актора ви можете знати, по кінострічках «Хоробре серце», «Гладіатор». Поппі Дрейтон знімалась у головній ролі в фільмі «Русалонька». Максима Беркута грав шотландський актор Алекс Макніколл. Старшого сина Захара Беркута, Івана, зіграв американський актор Роккі Майєрс. Я сподіваюсь, що завдячуючи саме голлівудським зіркам, буде міцна промоція фільму та України в цілому».
У фільмі з’явився додатковий персонаж, якого немає в оригіналі – матір Захара Беркута:
«Цього персонажа немає у творі Івана Франка, але ми подумали й вирішили, що якщо буде мати, то буде додаткова мотивація для синів Беркутів захищати своє селище, свою Батьківщину. Адже дружина Захара Беркута, рятуючи своїх синів, загине в Монгольському полоні. І власне пісня з фільму "Мати", яка лунатиме в їхніх думках, буде нібито внутрішнім каркасом».
Американські актори перед зйомками досконало вивчили Карпати, твори Франка і аплодували українським акторам:
«Усі закордонні актори до того, як вийти вперше на знімальний майданчик, перечитали Івана Франка. Вони всі добре знали місцевість, куди приїхали. Наприклад, ми знімали біля озера Синевир і взагалі в Закарпатті. А вони розповідали нам історію, що тут відбувалося, які люди тут живуть, чим відрізняються бойки, русини, лемки… Було видно, що їм це ще й цікаво.
Хоча, дійсно, у них був досить складний і дорогий райдер, вони відпрацьовували кожний цент гонорару. Завжди працювали чесно, якісно, зі знанням тексту і в доброму гуморі.
Я особисто радію із того, що голлівудські актори іноді аплодували нашим українським акторам, знаючи, що не багато з них розмовляють англійською мовою. Адже наші актори вчили свою роль і робили це так добре, що Роберт Патрік декілька разів стоячи аплодував. І говорив, що це найвищий рівень, який він бачив тільки там, у себе вдома»,- переконаний режисер
Через війну на Сході іноземні актори приїхали на зйомки фільму з охороною:
Ахтем Сеітаблаєв розповідає, що іноземним акторам попередньо повідомили, що вони їдуть в країну, у якій іде війна. І їхнє перше прохання було забезпечити особисту охорону. Біля кожного із них ходили по два чи три бодігарда, але вже через тиждень вони сказали:
«Сорі, а можна їх прибрати? Ми хочемо жити самостійно тому, що тут все безпечно».
Проект стрічки “Захар Беркут” став одним із переможців дев’ятого конкурсного відбору Держкіно та отримав державну фінансову підтримку розміром 29 млн 837 тис. 42 грн. Загальна вартість виробництва фільму становить 113 млн 200 тис. грн. Партнер та консультант фільму - Міжнародний фонд Івана Франка.