Правила етикету: торкатися Єлизавети II і фотографуватися з нею категорично заборонено

Правила етикету: торкатися Єлизавети II і фотографуватися з нею категорично заборонено

Як стояти і де сидіти, що говорити і коли, це мистецтво етикету, доведене у Букінгемському палаці до досконалості. Ми докладно розповімо, чому англійців вважають манірними.

Для початку потрібно потрапити в гості до королеви, а цього можна досягти лише добрими чи масштабними справами. Прості смертні можуть отримати запрошення не до палацу, а на одну з трьох літніх садових вечірок при Букінгемському палаці, або вечірку у дворі Холірудського замку у Шотландії. Ці вечірки влаштовувала ще королева Вікторія. У кожній з них бере участь близько восьми тисяч людей, форма одягу - повсякденна, допускаються національні костюми. Відомо, що жінки приїжджають на цей захід у капелюшках, але роблять це швидше для власного задоволення. Кандидатів на участь у заході висувають органи місцевого самоврядування, громадські організації, професійні спільноти.

Картина Лаурітца Туксена "Садова вечірка в Букінгемському палаці", 1897 рік


На садових вечірках, як правило, присутня сама Єлизавета ІІ та її рідні. Кожен член королівської родини вибирає собі певну точку у саду Букінгемського палацу чи маршрут, у якому він буде спілкуватися з гостями. Як правило, на таких заходах подають чай (27 тисяч чашок), бутерброди (20 тисяч) та тістечка (теж 20 тисяч). Торкатися Єлизавети II і фотографуватися з нею категорично заборонено, хоча історія знає випадки, коли люблячим підданим вдавалося вручити їй букет або, скориставшись її розгубленістю, обійняти королеву. У цьому сенсі в метушні садової вечірки атмосфера більш приваблива, ніж під час протокольних заходів у палаці.

Король Нідерландів Віллем-Олександр на вечері з королевою Великобританії Єлизаветою II

 

Завсідники досі згадують, як у 2009 році американська перша леді Мішель Обама прийняла Єлизавету II, і поклала їй руку на плече. Пізніше дружина експрезидента США писала у своїх мемуарах:

"Я зробила те, що для мене є природним при зустрічі з новою приємною мені людиною, тобто висловила свою симпатію. Я ніжно поклала руку їй на плече. Я не знала цього тоді, але, виявляється, мій вчинок був розцінений як епічна нетактовність".

Такого ж розголосу набув незручний момент, коли у 2017 році король Іспанії Філіп при зустрічі розсіяно цмокнув у щоку Єлизавету II, яка, хоч і є чотириюродною сестрою його батька Хуана Карлоса, але до таких ніжностей з боку закордонних монархів не звикла.

Король Іспанії Філіп з королевою Великобританії Єлизаветою II та її чоловіком герцогом Единбурзьким

 

А звичайною формою вітання при зустрічі з британською монархинею є легкий уклін з боку чоловіка та реверанс з боку жінки, але їх можна замінити звичайним рукостисканням. Це одне з правил палацового етикету, якого дотримуються всі гості, включаючи її дітей та онуків.

Деякі відвідувачі, в основному, іноземні дипломати, але іноді й політичні, релігійні та військові діячі, а також лауреати престижних нагород у галузі культури, удостоюються аудієнції – зустрічі з королевою віч-на-віч. Такі розмови повністю конфіденційні, тривають близько двадцяти хвилин. Перед зустріччю помічники Єлизавети II розповідають, на які теми варто поговорити з майбутніми співрозмовниками. Головне завдання гостей – не ставити господині особистих питань, не повертатися до неї спиною і не фотографувати її на телефон. Іноді монархиня пропонує відвідувачам залишитися на обід. А декого одразу кличе до вечері. І ось тут починається найцікавіше.

Є у Віндзорів і інші правила, яких вони дотримуються неухильно. Наприклад, серветку вони складають навколішки навпіл, а витираються внутрішньою стороною - щоб сліди на ній не були видні і щоб не забруднити одяг. Чашку тримають за ручку великим та вказівним пальцями, а середнім підтримують її знизу. За даними видання Business Insider, виделку в королівській родині прийнято тримати в лівій руці зубцями вниз, і замість того, щоб протикати їжу, врівноважувати її і обережно підносити до рота.

За столом у королеви не може бути 13 людей. Сама вона не забобонна, але знає про існування таких забобонів, і щоб не доставити своїм гостям дискомфорт, запрошує менше або більше тринадцяти гостей. Меню вона завжди переглядає на тиждень вперед, хоча всі кухарі, які обслуговують королівську родину, знають основні правила: не можна подавати страви з молюсків, креветок та часнику, а також пасту, можна готувати рибу, курча та овочі.

Стосовно їжі Єлизавета II надзвичайно консервативна. Один із її колишніх дворецьких говорив в інтерв'ю британським ЗМІ, що вона не любить нововведень, а якщо вже кухар дуже хоче приготувати нову страву, її треба вписувати в меню разом із рецептом. І головне: на сніданок монархиня їсть тільки кукурудзяні пластівці, і п'є чай, ясна річ, англійський. Тут не повинно бути жодних сюрпризів.

Що стосується застільних розмов, Єлизавета II теж не терпить самодіяльності. На офіційних банкетах найпочесніший гість сідає праворуч від неї, а наступний по ієрархії – по ліву. Усю першу половину вечері вона розмовляє лише з тим, хто сидить праворуч. А коли подають гаряче, вона переключається на того, хто перебуває ліворуч. Одного разу з лівого боку виявився британський автогонщик, зірка Формули 1 Льюїс Хемілтон, який не знав цього правила. Він щосили намагався захопити монархиню приємною бесідою. Зрештою, монархиня не витримала і сказала йому:

"Ні, ви спочатку говорите із сусідом з того боку, а я – з цього, а потім я до вас повернуся".

У розсадці решти гостей теж не може бути нічого випадкового: у штаті палацу є спеціальні люди, які відповідають за те, щоб гості сиділи з урахуванням їхніх інтересів, мови, і, звичайно, старшинства за віком та рангом.

І, звичайно, гість не повинен йти з королівського прийому до королеви. Бо можуть більше ніколи не запросити.

Президент США Джон Кеннеді з дружиною Жаклін та королева Великобританії Єлизавета II з чоловіком принцом Філіпом у Букінгемському палаці у 1961 році

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Глава МЗС Франції прибула до Вільнюса для обговорення наслідків війни в Україні
Світ
Глава МЗС Франції прибула до Вільнюса для обговорення наслідків війни в Україні
Катрін Колонна обговорить також у Литві підготовку до саміту НАТО, який відбудеться у Вільнюсі 11—12 липня...
США не надаватимуть РФ дані про свої ядерні сили після демаршу Москви з Договору СНО
Світ
США не надаватимуть РФ дані про свої ядерні сили після демаршу Москви з Договору СНО
Сполучені Штати Америки заявили, що не будуть ділитися даними в межах ключової угоди про контроль над ядерними озброєннями після заяви Росії, що вона не буде цього робити...
«Мирні пропозиції Китай нехай обговорює з Україною»: Сунак закликав Сі Цзіньпіна до перемовин із Зеленським
Світ
«Мирні пропозиції Китай нехай обговорює з Україною»: Сунак закликав Сі Цзіньпіна до перемовин із Зеленським
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що щодо «мирних пропозицій» варто спілкуватися напряму з президентом України Володимиром Зеленським...
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
Світ
США підтримують створення трибуналу для розслідування злочинів рф в Україні
У Державному департаменті США підтримали створення так званого «гібридного трибуналу» для розслідування військових злочинів РФ в Україні...
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Світ
Пірати у Гвінейській затоці захопили данський корабель
Пірати у Гвінейській затоці напали та захопили корабель Данії, канали зв'язку з судном не працюють, екіпаж у безпеці...