Офіс прокурора Гаазького суду розгорнув в Україні найбільшу у своїй історії команду слідчих

Прокурор Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі Карім Хан заявив, що в Україну було направлено 42 експерти для розслідування військових злочинів, скоєних у рамках повномасштабного російського вторгнення. Це наймасштабніша місія за весь час роботи Офісу прокурора МКС.
"Сьогодні мій офіс направив в Україну групу з 42 слідчих, експертів-криміналістів та представників допоміжного персоналу", - йдеться у заяві Каріма Хана.
Прокурор зазначив, що це «найбільша за чисельністю місія, з колись одноразово розгорнутих на місцях» за весь час існування його Офісу.
Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд 3 березня 2022 року відкрив розслідування за повідомленнями про військові злочинами та злочинами проти людяності в Україні під час російської військової агресії.
Прокурор зазначив, що це «найбільша за чисельністю місія (МКС), з колись одноразово розгорнутих на місцях» за весь час існування його офісу.
Карім Хан у квітні побував в Україні, зокрема у київському передмісті Бучі, де в період російської окупації було вбито сотні мирних жителів і згвалтовано сотні жінок.
«Завдяки розгортанню команди слідчих ми зможемо краще досліджувати версії, зібрати показання свідків, що стосуються військових атак, які можу являти собою злочини, що підпадають під дію Римського статуту», — заявив Карім Хан.
Прокурор також висловив подяку уряду Нідерландів за кооперацію та відправлення «великої кількості національних експертів» на додаток до місії МКС.
В Україні працюють і французькі криміналісти. Наприкінці квітня президент Франції Емманюель Макрон повідомив, що на прохання української влади в Україні триватиме місія французьких експертів, які збирають докази, «щоб спростити роботу міжнародного суду зі злочинами, скоєними в рамках російської агресії».
Міжнародний кримінальний суд почав працювати 2002 року на основі Римського статуту 1998 року. Цей орган був створений для розслідування найтяжчих злочинів: геноциду, військових злочинів, злочинів проти людяності. Він може проводити розслідування щодо будь-якої країни.
Росія підписала Римський статут 2000 року, але не ратифікувала його. У 2016 році вона взагалі вийшла зі складу суду, невдовзі після того, як той визнав анексію Криму міжнародним збройним конфліктом, а ситуацію на півострові з березня 2014 року — рівнозначною стану окупації.
Україна у 2000 році також підписала Римський статут, але як і росія не ратифікувала його.