Нашим стареньким вводять вакцину, на яку є вікові обмеження у світі - медексперт

Нашим стареньким вводять вакцину, на яку є вікові обмеження у світі - медексперт

В Україні повним ходом йде вакцинація населення проти коронавірусу. І поки одні країни призупиняють щеплення вакциною AstraZeneca, Україна не може собі цього дозволити. Адже наразі у нас є тільки одна вакцина — CoviShield, розроблена за ліцензією вищезгаданої компанії. Однак і тут не все так просто. Як виявилося, більшість країн використовує препарат CoviShield із суворими віковими обмеженнями.

Тим часом в Україні вирішили не надавати людям право вибору вакцини. Чому це неправильно, та яким має бути підхід до вакцинації в Україні — в ефірі Апостроф TV пояснив президент Українського медичного клубу ІВАН СОРОКА.

Довідка: Сорока Іван Миколайович - Заслужений працівник охорони здоров'я України, Президент ГО «Український Медичний Клуб», відповідальний секретар Всесвітньої федерації українських лікарських товариств, обраний загальнонаціональним голосуванням членом Громадської ради МОЗ, голова медико-фармацевтичного комітету Громадської ради МОЗ України, засновник і член координаційної ради Українського Медичного Експертної Товариства, член національної Лікарської Ради.

Закінчив професорські курси Вашингтонського (Сент-Луїс, США) і Торонтського (Канада) університетів.

Співголова міжнародних конгресів з медичного права і біоетики. Старший викладач ВМА. Лікар акушер-гінеколог МЦ «Біо плюс». Член Колегії МОЗ, радник віце-прем'єр-міністра з гуманітарних питань (2014 року).

Член робочих груп по створенню етичних кодексів лікарів і фармацевтів, управління і реформування охорони здоров'я, медичного страхування і системам фінансування охорони здоров'я України.

— Деякі країни відмовляються від AstraZeneca через певні ускладнення, хоча в самій компанії заявили, що відсоток людей, у яких утворилися тромби, дуже малий. Тим не менш, ні ми, ні Польща від вакцинації не відмовилися. Але деякі українці хочуть мати вибір серед вакцин. Як ви вважаєте, чи будуть вони найближчим часом мати право вибору — чим щепитися?

Іван  Сорока: Я підтримую вашу думку про те, що має бути вибір у громадян України. Вибір можливості вакцинуватися — це перше, велика кількість вакцин — це друге.

Наступне, про що треба говорити, — це якість вакцин. Усі вакцини, які були зареєстровані в Україні — на сьогодні це три препарати — були зареєстровані за скороченою пандемічною процедурою. Де-факто, усі вакцини у світі не пройшли повні етапи клінічних досліджень, і тому виникають ось такі моменти, на які звертають увагу деякі лікарі та пацієнти. Коли виникають побічні ефекти, на це треба звертати серйозну увагу, щоби не допустити якихось глобальних ускладнень.

— Але всі вакцини, які є на ринку, не пройшли всіх етапів клінічних випробувань.

Іван Сорока: Так, я саме про це й говорю. Але, наприклад, коли ми кажемо про сам процес вакцинації, то експерти Українського медичного клубу та української медичної експертної спільноти вважають, що є дуже багато недопрацювань у контексті кількості бригад вакцинації, можливості доступу навіть декретованих груп до вакцинації. Не всі лікарі мають можливість отримати вакцину. Не мають можливості отримати щеплення працівники аптечних закладів — тобто провізори, фармацевти. А це ключові категорії, на які треба звертати увагу. Не мають можливості отримати вакцину працівники приватних закладів охорони здоров’я, що працюють на первинній та вторинній ланках із коронавірусними пацієнтами, які підписали договори з Національною службою здоров’я. Це перше.

По-друге, нас, як експертну спільноту, бентежить проблематика самих поставок в Україну. У нас є Державна закупівельна агенція, а ми використовуємо якісь інші інструменти. Платимо посередникам певні кошти, які могли б зекономити та придбати більшу кількість вакцин. На нашу думку, для того, щоби правильно вакцинувати більшу кількість людей, потрібна більша кількість вакцин. Тобто і Pfizer-Biotech, і Moderna.

Стосовно CoviShield — у багатьох країнах є вікові обмеження по застосуванню цієї вакцини. У нас таких обмежень немає. Наші очільники МОЗ кажуть, що в людей не буде вибору, а в багатьох країнах світу по CoviShield є обмеження 65 років. І в Німеччині, наприклад, чітко пишуть у запрошенні, що ви будете щеплені або вакциною Moderna, або Pfizer-Biotech. Але це пацієнтам старшим за 65 років. Інші пацієнти не знають, якими вакцинами вони будуть щеплюватися. Вони приходять до пункту вакцинації, і якщо їм та вакцина не подобається, то вони можуть від неї відмовитися та записатися ще раз до черги. Таким чином методом лотереї вони можуть отримати бажану чи небажану вакцину.

Ось такі є проблеми. Кількість вакцинальних бригад невелика, кількість вакцин також невелика. На мою професійну думку, треба дати можливість вакцинуватися тим людям, які записалися через додаток "Дія". Їх уже більше 200 тисяч осіб. Якщо ті категорії, які можуть отримати вакцину, не хочуть вакцинуватися, треба дати можливість вакцинуватися тим, хто записався.

Найближчим часом прийде вакцина Sinovac. Можливо, по COVAX прийде Pfizer-Biotech та інші вакцини. Але якщо люди хочуть вакцинуватися, вони свідомо на це йдуть. Це необхідно зробити.

Плюс, це треба робити максимально відкрито: залучати центри первинної медико-санітарної допомоги до вакцинації, робити щеплення відкрито. Бо, дійсно, вакцинація — це один із ключових елементів боротьби з пандемією. Але мені, як лікарю, дуже хотілося б, щоби мої пацієнти та всі пацієнти в Україні були щеплені якісними медико-фармацевтичними продуктами, щоби вони отримали мінімум побічних ефектів, та якийсь реальний ефект від вакцинації, а не якісь захворювання в процесі щеплення чи після.

Тому, на мою думку та думку експертної спільноти, вакцин має бути більше, вони мають контролюватися. Я звертаю увагу наших контролюючих органів, Державного експертного центру, Державної служби лікарських засобів та контролю за наркотиками на контроль продукції, яка входить в Україну. Це обов’язково має бути серйозний державний контроль. А всі наглядові органи мають спостерігати за можливими побічними ефектами для того, щоби доносити до органів управління максимально коректну інформацію.

Також я хочу запропонувати наступне: Український медичний клуб пропонує ввести спеціальну електронну кнопку — електронний запис до вакцинації в первинній медичній ланці. Це також дуже спростить велику кількість проблемних випадків, коли людям хотілося б вакцинуватися, а вони не мають такої можливості.

І надзвичайно важливо зараз правильно тестувати велику кількість людей. Ми також запропонували Національній службі здоров’я, Міністерству охорони здоров’я створити в медичних інформаційних системах дуже просту комбінацію з двох натискань клавіш, щоби сформувати електронне направлення на вакцинацію. Щоб усі категорії людей могли дійсно отримати безкоштовну вакцинацію. Тільки тоді це дозволить реалізувати ці державні стратегії у вакцинальному процесі.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У Франції скасовують останнє антиковідне обмеження: країна повертається до життя
Медицина
У Франції скасовують останнє антиковідне обмеження: країна повертається до життя
З понеділка, 16 травня, скасовується обов'язкове носіння масок у громадському транспорті...
Дітей важливо вакцинувати від поліомієліту, а війна в Україні зірвала поточну імунізацію - ВООЗ
Медицина
Дітей важливо вакцинувати від поліомієліту, а війна в Україні зірвала поточну імунізацію - ВООЗ
Аби підтримати розгортання в Україні планової імунізації для дітей, підлітків та дорослих в центр імунізації у Рівненській області прибули представники ВООЗ...
Глава ВООЗ звинуватив світ у расизмі і заявив, що «забагато уваги Україні»
Медицина
Глава ВООЗ звинуватив світ у расизмі і заявив, що «забагато уваги Україні»
За словами чиновника, лише мала частина допомоги, наданої Україні, була приділена іншим гуманітарним кризам...
Новий небезпечний етап пандемії COVID-19 починається знову з Китаю
Медицина
Новий небезпечний етап пандемії COVID-19 починається знову з Китаю
Днями влада Шанхаю ввела загальноміський локдаун через спалах ковіда. У місті мешкає 25 мільйонів людей, і вони змушені сидіти на карантині до трьох тижнів...
COVID-сертифікат відображатиметься у «Дії» до 1,5 року від дати щеплення
Медицина
COVID-сертифікат відображатиметься у «Дії» до 1,5 року від дати щеплення
Для пред'явлення сертифіката закордоном можна використовувати як сам QR-код у додатку Дія, так і скріншот сертифіката з мобільного...