Найдавнішу різдвяну листівку в світі було надруковано в Англії у середині ХІХ сторіччя

Різдвяна листівка, яку в середині XIX століття випустили у Великій Британії, знаходиться в музеї Чарльза Дікенса в Лондоні. Про це повідомляє The History Blog.
Створити святкову листівку першому спало на думку серу Генрі Коулу – британському держслужбовцю. Пізніше він уславиться організацією "Всесвітньої виставки виробів промисловості всіх націй" (1851 рік) та стане засновником першого у світі музею декоративно-ужиткового мистецтва, названого на честь тодішньої королеви Великобританії та її чоловіка – Вікторії та Альберта.
А справа складалася так.
1843 року письменник Чарльз Дікенс опублікував повість-казку "Різдвяна пісня", чим фактично започаткував комерційне відзначення Різдва. Захоплений Коул попросив свого друга-ілюстратора Джона Хорслі розробити веселий дизайн для листівки, яку можна було би подарувати родичам, друзям та знайомим.
Хорслі погодився і створив триптих: у центрі розмістив веселу родину, де частують алкогольними напоями, а обабіч намалював, як благодійники роздають біднякам одяг та їжу. Листівка мала напис "Щасливого Різдва та щасливого Нового року".
Хорслі надрукував понад 1 тис екземплярів. Ті, які не використав, пустив у продаж на Олд-Бонд-стріт у Лондоні. Листівка коштувала шилінг – тижневу зарплатню робітника.
Дороге задоволення було практично недоступим для бідних людей, але за 5 років вийшла дешева комерційна листівка, яка вже спричинила справжній "різдвяний бум".
Український Дощ писав про те, що принцеса Діана роздавала різдвяні подарунки принців Вільяма та Гаррі іншим дітям.