«Найближчі місяці можуть бути вкрай важкими»: лікар підсумував результати боротьби з пандемією в Україні

«Найближчі місяці можуть бути вкрай важкими»: лікар підсумував результати боротьби з пандемією в Україні

Вже майже рік Україна бореться з пандемією коронавірусу. За цей час українським медикам, керівництву МОЗ та виконавчій владі вдалося зробити як певні успіхи, так і помилки. Своїми думками про досягнення та недопрацювання України в боротьбі з COVID-19 поділився  лікар-імунолог Андрій Волянський.

Помилки

За словами Андрія Волянського, до першої хвилі пандемії в Україні, яка фактично розпочалася в країні восени 2020 року, після літнього затишшя виконавча влада виявилася не готовою — ліжок і кисневого забезпечення не вистачало. Після серпневих 25 летальних випадків на добу і вересневих 50, в жовтні почався різкий відрив — 85 смертей на добу, в листопаді-грудні — 180 смертей на добу.

"Новорічні свята, всупереч прогнозам виконавчої влади, дали очікуване зниження активності епідемічного процесу (130 щодобових смертей в січні). Після закінчення локдауну 24 січня потрібна виразна стратегія на наступні кілька місяців. Її у виконавчої влади немає. Ми чуємо туманні заяви про те, що протягом весни жорсткі карантинні заходи не знадобляться. Чому? Адже очевидно, що в найближчі тижні ми знову побачимо зростання. І це можуть бути і 200, і 300, і навіть 400 летальних випадків на добу", — говорить лікар.

Він додає, що, на відміну від Західної Європи, в Україні епідемічний потенціал далеко не вичерпаний, а за відсутності вакцинації найближчі місяці можуть бути вкрай важкими для країни. Мінімізувати втрати можна лише жорстким локдауном і адресним захистом вразливої категорії людей.

Андрій Волянський вважає, що на вакцинацію літніх людей з хронічними захворюваннями можна було б направити повністю 2,1 мільйона доз вакцини, очікувані в лютому-березні. На його думку, керівники роблять неправильно, що спочатку вирішили вакцинувати військовослужбовців на сході, яким вакцинація не потрібна, оскільки 80% смертей дала група 60+.

"Чому отримаємо так мало вакцини і отримаємо так пізно? Коли Захід прищепить своїх громадян, сформується більш-менш чітка логістика надлишків і їх, безумовно, передадуть жебракам. Але це станеться в кращому випадку наприкінці весни — влітку. Коли активний період пандемії завершиться. Коли Україна отримає очікувані 40-60 тисяч смертей (1000-1500 смертей/мільйон)", - розповідає Волянський.

Серед помилок він також назвав відсутність епідемічного розслідування, низьке охоплення тестуванням, низький рівень надання медичної допомоги за іншими патологіями, відсутність грамотного аналізу та прогнозування у виконавчої влади.

Успіхи

Найперше, на думку Андрія Волянського, успіхи у боротьбі з пандемією коронавірусу досягаються завдяки хорошим медикам, а також тому, що поступово клінічна імунологія стає значущою. В Україні створили хороші протоколи і регулярно та швидко адаптували їх.

Поряд із хорошими медиками, на думку Волянського, в Україні є хороші люди, які дисципліновано виконують карантинні заходи та допомагають близьким і незнайомим. 

"Не можна тільки лаяти виконавчу владу. Після втраченого даремно літа восени швидко наростили ліжковий фонд до 66 тисяч, і вже в грудні змогли знизити завантаженість до прийнятних цифр. Змогли забезпечити більшість ліжок киснем. Далі, хоч і тимчасові, надбавки до зарплат медиків", — зазначає імунолог.

Резюме

Лікар заспокоює, що пандемія коронавірусу добігає кінця і незабаром українці отримають колективний імунітет.

"Цивілізований світ швидко прищеплює групи ризику і вже через 1-2 місяці колективний імунітет буде створено в багатьох країнах за рахунок 30-50% інфікованих і 20-40% щеплених. Україна доводиться розраховувати тільки на природне інфікування — до кінця весни я припускаю 50-60% інфікованих і 5-10% щеплених. Мінімізувати втрати можна адресному захистом груп ризику, зокрема перерозподілом вакцини в їх користь. Тож не втрачаємо оптимізму, плануємо літній відпочинок. Зберігаємо спокій", — резюмував Андрій Волянський.

Нагадаємо, вірусологи рогнозують, що влітку коронавірус піде на спад, а українці отримають колективний імунітет.  Восени можливі невеличкі спалахи захворювання. 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Moderna судитиметься з Pfizer та BioNTech через використання її патенту у вакцинах проти COVID-19
Медицина
Moderna судитиметься з Pfizer та BioNTech через використання її патенту у вакцинах проти COVID-19
Moderna запевнила, що не домагатиметься судової заборони на продаж вакцин Pfizer і BioNTech через «ту роль, яку вона (вакцина) відіграє в порятунку життів під час пандемії»...
Хлопчика з Сєверодонецька, якого знерухомила пухлина, врятували львівські нейрохірурги
Медицина
Хлопчика з Сєверодонецька, якого знерухомила пухлина, врятували львівські нейрохірурги
У Львові врятували 11-річного хлопчика-переселенця, у якого раптово відмовили ноги через пухлину...
У Європі вперше зафіксували смерть від мавпячої віспи
Медицина
У Європі вперше зафіксували смерть від мавпячої віспи
З початку спалаху віспи мавп по всьому світу офіційно підтверджено понад 22 тисячі випадків захворювання...
Як вагітним українкам відкрити лікарняний за кордоном: пояснення
Медицина
Як вагітним українкам відкрити лікарняний за кордоном: пояснення
МОЗ врегулював процедуру формування медвисновків про тимчасову непрацездатність (МВТН) для українців, які через російську військову агресію виїхали за кордон...
Україна отримала від США 1,7 мільярда доларів на заробітні плати медикам
Медицина
Україна отримала від США 1,7 мільярда доларів на заробітні плати медикам
З початку року медичним закладам було перераховано 74 мільярди гривень за Програмою медичних гарантій...