«Найближчі місяці можуть бути вкрай важкими»: лікар підсумував результати боротьби з пандемією в Україні

«Найближчі місяці можуть бути вкрай важкими»: лікар підсумував результати боротьби з пандемією в Україні

Вже майже рік Україна бореться з пандемією коронавірусу. За цей час українським медикам, керівництву МОЗ та виконавчій владі вдалося зробити як певні успіхи, так і помилки. Своїми думками про досягнення та недопрацювання України в боротьбі з COVID-19 поділився  лікар-імунолог Андрій Волянський.

Помилки

За словами Андрія Волянського, до першої хвилі пандемії в Україні, яка фактично розпочалася в країні восени 2020 року, після літнього затишшя виконавча влада виявилася не готовою — ліжок і кисневого забезпечення не вистачало. Після серпневих 25 летальних випадків на добу і вересневих 50, в жовтні почався різкий відрив — 85 смертей на добу, в листопаді-грудні — 180 смертей на добу.

"Новорічні свята, всупереч прогнозам виконавчої влади, дали очікуване зниження активності епідемічного процесу (130 щодобових смертей в січні). Після закінчення локдауну 24 січня потрібна виразна стратегія на наступні кілька місяців. Її у виконавчої влади немає. Ми чуємо туманні заяви про те, що протягом весни жорсткі карантинні заходи не знадобляться. Чому? Адже очевидно, що в найближчі тижні ми знову побачимо зростання. І це можуть бути і 200, і 300, і навіть 400 летальних випадків на добу", — говорить лікар.

Він додає, що, на відміну від Західної Європи, в Україні епідемічний потенціал далеко не вичерпаний, а за відсутності вакцинації найближчі місяці можуть бути вкрай важкими для країни. Мінімізувати втрати можна лише жорстким локдауном і адресним захистом вразливої категорії людей.

Андрій Волянський вважає, що на вакцинацію літніх людей з хронічними захворюваннями можна було б направити повністю 2,1 мільйона доз вакцини, очікувані в лютому-березні. На його думку, керівники роблять неправильно, що спочатку вирішили вакцинувати військовослужбовців на сході, яким вакцинація не потрібна, оскільки 80% смертей дала група 60+.

"Чому отримаємо так мало вакцини і отримаємо так пізно? Коли Захід прищепить своїх громадян, сформується більш-менш чітка логістика надлишків і їх, безумовно, передадуть жебракам. Але це станеться в кращому випадку наприкінці весни — влітку. Коли активний період пандемії завершиться. Коли Україна отримає очікувані 40-60 тисяч смертей (1000-1500 смертей/мільйон)", - розповідає Волянський.

Серед помилок він також назвав відсутність епідемічного розслідування, низьке охоплення тестуванням, низький рівень надання медичної допомоги за іншими патологіями, відсутність грамотного аналізу та прогнозування у виконавчої влади.

Успіхи

Найперше, на думку Андрія Волянського, успіхи у боротьбі з пандемією коронавірусу досягаються завдяки хорошим медикам, а також тому, що поступово клінічна імунологія стає значущою. В Україні створили хороші протоколи і регулярно та швидко адаптували їх.

Поряд із хорошими медиками, на думку Волянського, в Україні є хороші люди, які дисципліновано виконують карантинні заходи та допомагають близьким і незнайомим. 

"Не можна тільки лаяти виконавчу владу. Після втраченого даремно літа восени швидко наростили ліжковий фонд до 66 тисяч, і вже в грудні змогли знизити завантаженість до прийнятних цифр. Змогли забезпечити більшість ліжок киснем. Далі, хоч і тимчасові, надбавки до зарплат медиків", — зазначає імунолог.

Резюме

Лікар заспокоює, що пандемія коронавірусу добігає кінця і незабаром українці отримають колективний імунітет.

"Цивілізований світ швидко прищеплює групи ризику і вже через 1-2 місяці колективний імунітет буде створено в багатьох країнах за рахунок 30-50% інфікованих і 20-40% щеплених. Україна доводиться розраховувати тільки на природне інфікування — до кінця весни я припускаю 50-60% інфікованих і 5-10% щеплених. Мінімізувати втрати можна адресному захистом груп ризику, зокрема перерозподілом вакцини в їх користь. Тож не втрачаємо оптимізму, плануємо літній відпочинок. Зберігаємо спокій", — резюмував Андрій Волянський.

Нагадаємо, вірусологи рогнозують, що влітку коронавірус піде на спад, а українці отримають колективний імунітет.  Восени можливі невеличкі спалахи захворювання. 

Теги
Схожi
Українські вчені успішно лікують коронавірусну пневмонію стовбуровими клітинами
Медицина
Українські вчені успішно лікують коронавірусну пневмонію стовбуровими клітинами
Група пацієнтів, яким пневмонію лікували стовбуровими клітинами показала значно кращі результати, ніж контрольна група,. яка не отримувала лікування...
Після вакцинації чи перенесеного коронавірусу імунітет зберігається до 10 місяців, - вчені
Медицина
Після вакцинації чи перенесеного коронавірусу імунітет зберігається до 10 місяців, - вчені
У людей, які перехворіли на коронавірус або зробили щеплення, до 10 місяців може зберігатися імунітет...
В Україні виявлено два перші випадки «британського» штаму коронавірусу
Медицина
В Україні виявлено два перші випадки «британського» штаму коронавірусу
Медики запевняють, що вакцина захистить щеплених українців навіть від мутованого вірусу...
На ранок 4 березня у світі зафіксовано 115 млн інфікованих і майже 2,6 млн померлих
Медицина
На ранок 4 березня у світі зафіксовано 115 млн інфікованих і майже 2,6 млн померлих
За даними Worldometer, Україна за рівнем захворюваності посідає 17 місце в світі з 1,364,705 інфікованих і 26,397 летальних випадків...
Вакцинація від коронавірусу: що потрібно знати до та після щеплення
Медицина
Вакцинація від коронавірусу: що потрібно знати до та після щеплення
Український Дощ розповідає, ких правил слід дотримуватися у період вакцинації та коли можна вважати себе повністю захищеним...