Уряд Німеччини зазнає тиску у питанні про постачання в Україну танків Leopard 2 німецького виробництва або із запасів Бундесверу, або з інших країн, у яких вони стоять на озброєнні та яким необхідний дозвіл ФРН для їх передачі ЗСУ. В даний час у європейських арсеналах є близько 2000 танків Leopard 2, що на сьогоднішній день є найбільшим танковим парком у Європі. Чи зможе відставка Крістін Ламбрехт сприяти ухваленню рішення про постачання Leopard 2 та надати нового імпульсу оборонній політиці Німеччини - аналізує Le Monde.
Як пише французька газета, раніше західні союзники відмовляли Києву в постачанні важких танків, вважаючи, що допомога з такою наступальною технікою може призвести до ескалації конфлікту. Але посилення російських ударів по цивільному населенню та перспектива затяжної війни, у тому разі якщо Україні не буде надано подальшої допомоги, остаточно переконали низку країн зробити крок назустріч. Крім Великобританії, Фінляндія і Польща заявляють, що готові відправити важкі танки, що стоять у них на озброєнні, в Україну, але їм потрібне зелене світло від Берліна (оскільки йдеться про танки Leopard).
На необхідність посилити військову допомогу Україні направлено заяву, зроблену британським урядом у суботу.
"Органи оборони та безпеки країни вважають, що відкрилося вікно можливостей, оскільки росія перебуває в обороні через проблеми з поставками та низький моральний дух. Прем'єр-міністр закликає союзників якнайшвидше направити підтримку в Україну", - йдеться у заяві.
Вже перебуваючи в авангарді військової підтримки України, британський уряд оголосив у суботу, 14 січня, про постачання ЗСУ «найближчими тижнями» чотирнадцяти важких танків Challenger 2. Це перша з моменту російського вторгнення заява, зроблена однією з країн Заходу про постачання важких танків.
Це постачання відображає «прагнення Великобританії посилити підтримку України», заявили на Даунінг-стріт після телефонної розмови між прем'єр-міністром Великобританії Ріші Сунаком та президентом України Володимиром Зеленським.
В інтерв'ю The Economist головнокомандувач України Валерій Залужний заявив, що для відновлення наступальних операцій потрібно 300 західних танків: вони набагато ефективніші за радянські моделі, які вже постачають деякі європейські країни.
Донедавна канцлер ФРН Олаф Шольц займав вкрай обережну позицію щодо надання Україні важкого озброєння.
Проте протягом кількох днів у Берліні намітилася зміна курсу. Згідно з німецькою газетою Handelsblatt, уряд Німеччини готується до постачання Україні бойових танків Leopard 2. Як стало відомо газеті з джерел, знайомих з перебігом обговорень, Німеччина розглядає можливість участі в альянсі європейських користувачів Leopard. Німеччині навряд чи вдасться уникнути тиску, і наступний тиждень буде вирішальним, заявляє видання, адже кілька країн - Польща, Фінляндія та Іспанія, які мають Leopard 2 у своїх запасах, - зголосилися поставити їх Україні.

Leopard 2 вважається одним із найпотужніших основних бойових танків у світі, на сьогоднішній день парк налічує понад 3500 одиниць. Хоча машина була створена ще в 1970-х роках, за минулі роки вона неодноразово модернізувалась.
У цьому постачанні Німеччина відіграє ключову роль, оскільки уряд ФРН має затверджувати кожне рішення щодо експорту чи реекспорту танків німецького виробництва.
Канцлер Шольц висував три обґрунтування своєї позиції у питанні поставок танків та важких наступальних озброєнь ЗСУ: страх перед прямим зіткненням між НАТО та Росією, необхідність координації таких рішень в альянсі союзників України
необхідність залишити дипломатичний вихід для путіна.
За словами газети Le Monde, політична партія канцлера, СДПН, як і раніше, схиляється до пацифізму і дотримується цієї лінії, як і частина німецької громадської думки — через побоювання бути втягнутою у прямий конфлікт з Москвою. За даними недавнього опитування, проведеного для телеканалу ZDF, 46% опитаних не схвалюють постачання танків до України, 42% - підтримують.
Відставка в понеділок міністра оборони Німеччини Крістіни Ламбрехт може сприяти ухваленню рішення про постачання Leopard 2 і надати нового імпульсу оборонній політиці Німеччини, пише Le Monde.
Позиція Ламбрехт була відзначена скоріше коливаннями, ніж чіткою стратегією з моменту промови Олафа Шольца про «Zeitenwende» («зміну епохи»), вимовлену в Бундестазі через кілька днів після початку російського вторгнення в Україну, наприкінці лютого 2022 року, яка поклала край німецькій стриманості у питаннях безпеки.
Відповідно до різних джерел, зелене світло з Берліна може бути дано у п'ятницю, під час нової зустрічі союзників у рамках контактної групи з оборони України на військовій базі США у Рамштайні.
«Нещодавні обіцянки надати важке озброєння важливі — і я чекаю більшого в найближчому майбутньому», — сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю газеті Handelsblatt, опублікованому в неділю.
Глава НАТО високо оцінив рішення канцлера Німеччини Олафа Шольца відправити ЗСУ БМП Marder. Але на зустрічі союзників на базі США в Рамштайні 20 січня мають бути ухвалені подальші рішення.
Щодо небезпеки ядерної ескалації, на яку неодноразово посилався Шольц, Столтенберг сказав:
«Ризик застосування ядерної зброї невеликий».
Китай та інші країни надіслали росії сигнал, «що ядерна зброя не повинна бути використана».