На 23-му саміті Україна - ЄС обговорили транзит газу, енергетичну безпеку та цифрову інтеграцію

Однією з головних тем 23-го саміту Україна - ЄС, що відбувся у вівторок, 12 жовтня, стали останні події на газовому ринку і енергетична безпека. Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що російський газопровід «Північний потік-2» ставить Україну перед новими викликами. Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен зазначила, що ЄС разом з Україною вивчають «різні сценарії» постачання газу в країну. Про це пише RFI.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен і президент Європейської ради Шарль Мішель 12 жовтня прибули до Києва на саміт Україна - ЄС, в рамках якого обговорили з президентом України ряд питань, зокрема транзит газу і енергетичну безпеку.
Володимир Зеленський за підсумками саміту підкреслив важливість енергетичної незалежності держави, розповів про велику програму з енергозбереження та згадав про плани з розвитку атомної енергетики.
Він зазначив, що для України в будь-якому випадку «важливо зберегти транзит газу» по своїй території.
«Необхідно виробити спільне довгострокове бачення енергетичної безпеки Європи», - додав Зеленський.
Президент України підкреслив, що саміт Україна - ЄС став важливим етапом розвитку політичного діалогу та поглиблення інтеграції між нашою державою та Євросоюзом.
Урсула фон дер Ляйен зазначила, що розуміє стурбованість Києва щодо постачання газу з урахуванням менших поставок від «Газпрому». За її словами, Єврокомісія разом з українськими експертами вивчає «різні сценарії», щоб забезпечити достатнє постачання України. Одним з можливих варіантів могло б стати постачання газу зі Словаччини, передає AFP.
У Спільній заяві, яку схвалили Президент України та очільники європейських інституцій за результатами Саміту, міститься 25 пунктів і ключові досягнення та домовленості сторін. Документ містить три основні блоки: зовнішньополітичний, економічний та питання впровадження реформ.
У економічному блоці документа зафіксовані досягнення у сфері економіки та прописані подальші перспективи. Зокрема, що Україна почне ще глибшу інтеграцію у внутрішній ринок Євросоюзу.
Крім того, в документі відзначено основні успіхи України в імплементації Угоди про асоціацію та інтеграцію з європейським ринком, а також вказано подальші плани – наприклад, угода про «промисловий безвіз». Домовлено якнайшвидше завершити другу фазу попередньої оціночної місії української інфраструктури якості з тим, щоб вийти на початок офіційних переговорів уже наступного року.
У політичній частині Спільної заяви багато уваги приділено питанню безпеки – йому в документі присвячено аж сім пунктів. Поряд з традиційними сигналами про підтримку з боку ЄС суверенітету й територіальної цілісності України чітко сказано, що Росія є стороною конфлікту на Донбасі. Також чітко підтримано необхідність деокупації Криму та засвідчено підтримку Кримської платформи й декларації, яку схвалили держави – члени ЄС.
Багато уваги учасники зустрічі приділили питанню цифрової економіки. Було позитивно відзначено інтеграцію України до цифрового ринку Євросоюзу.
Після завершення роботи над Угодою між Україною та ЄС про Спільний авіаційний простір, яка була підписана в межах цьогорічного Саміту, головною темою переговорів у галузі інфраструктури стало питання лібералізації автомобільних перевезень та спільні проекти у сфері транспортної авіації.
Український Дощ писав раніше, що радник глави Офісу президента України Олексій Арестович висловився про можливість Володимира Зеленського балотуватися на другий термін.