Moderna судитиметься з Pfizer та BioNTech через використання її патенту у вакцинах проти COVID-19

Moderna судитиметься з Pfizer та BioNTech через використання її патенту у вакцинах проти COVID-19

Американська біотехнологічна компанія Moderna вирішила подати до суду на Pfizer та її німецького партнера BioNTech за копіювання без дозволу «новаторської технології», яка є основою її вакцини проти COVID-19. Про це повідомляє сайт корпорації. Про плани фармкомпанії у зв'язку з позовом також пишуть Financial Times (FT) та The Washington Post (WP).

Moderna стверджує, що Pfizer та BioNTech використовували захищені патентами технології для створення вакцини проти коронавірусу Comirnaty. Препарат, йдеться у повідомленні, порушує патенти, подані американською фармкомпанією в період з 2010 по 2016 рік і що стосуються основної технології мРНК» (матрична РНК містить первинну інформацію про структуру білків).

Раніше Moderna зобов'язалася на час пандемії не застосовувати патенти, пов'язані з вакцинами проти COVID-19, але в березні 2022 року змінила позицію у зв'язку зі стабілізацією постачання препаратів.

Moderna заявила, що вимагатиме відшкодування збитків від Pfizer та BioNTech тільки за продаж своїх препаратів, оформлених після 8 березня. При цьому компанія не має наміру висувати вимоги щодо компенсації за постачання вакцин до 92 країн з низьким рівнем доходу або будь-яких продажів, відповідальність за які несе уряд США. Також Moderna запевнила, що не домагатиметься судової заборони на продаж вакцин Pfizer і BioNTech через «ту роль, яку вона (вакцина) відіграє в порятунку життів під час пандемії».

У позові йдеться, що тандем конкурентів «привласнив собі два винаходи» Moderna. Наприклад, зазначається в повідомленні, препарат Pfizer і BioNTech «має такі самі точні хімічні модифікації мРНК», що й у американської фармкомпанії. При цьому розробки Moderna, як наполягають її представники, було запатентовано у 2015 році.

Друга претензія стосується технології, яку створили для препаратів для лікування пацієнта із близькосхідним респіраторним синдромом (MERS). Ця технологія описується як запатентований спосіб «кодування повнорозмірного спайкового білка у складі ліпідних наночастинок для коронавірусу».

Позови будуть подані до окружного суду американського штату Массачусетс та регіонального суду німецького міста Дюссельдорф. Виконавчий директор Moderna Стефан Банкель повідомив, що судовий розгляд із конкурентами ініційовано, зокрема, для того, щоб «захистити інноваційну платформу технології мРНК», яку, за його словами, експерти компанії розробили першими.

Чим примітний позов Moderna до конкурентів

Financial Times зазначає, що дії Moderna проти найбільших конкурентів на фармацевтичному ринку знаменують серйозну ескалацію боротьби за права власності на мРНК. Ця технологія, зазначається у статті, вчить імунну систему розпізнавати вірус на основі частини його генетичного коду.

Ситуація з позовом Moderna може стати дуже гучною, вважають медичні аналітики з Airfinity: сукупний виторг від продажу вакцин Pfizer, BioNTech і Moderna може становити в 2022 році близько $52 млрд. У той же час багато компаній по всьому світу прагнуть розробити нові ліки на основі технології мРНК, зазначає FT.

WP зазначає, що позов додатково цікавий тим, що заснований в середині XIX століття Pfizer давно зарекомендував себе в статусі фармацевтичного гіганта, тоді як Moderna — біотехнологічна компанія-початківець, яка набула популярності завдяки вакцині від COVID-19. Крім того, такі позови розглядаються роками і, швидше за все, пройде від трьох до п'яти років, перш ніж суперечка буде вирішена.

У той же час, FT звертає увагу на те, що невеликі компанії почали подавати позови проти фармгігантів про порушення патентних прав при використанні технології мРНК.

Moderna працює над РНК-вакцинами з моменту свого заснування у 2010 році, зазначає WP. На початку пандемії Pfizer розпочала співпрацю з BioNTech, обидві компанії розробили вакцини у рекордно короткі терміни.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
На зміну «омікрону» приходить «кракен». В Україні цей підвид Covid-19 поки не виявили
Медицина
На зміну «омікрону» приходить «кракен». В Україні цей підвид Covid-19 поки не виявили
Підвид XBB.1.5 відрізняється підвищеною контагіозністю і тому здатний спровокувати сплеск захворюваності...
У Франції презервативи стали безкоштовними для громадян віком від 18 до 25 років
Медицина
У Франції презервативи стали безкоштовними для громадян віком від 18 до 25 років
У період з 2020 по 2021 кількість випадків зараження венеричними захворюваннями у Франції зросла на 30%, зазначала ВВС...
Знеболюючий ефект від марихуани зумовлений самонавіюванням - шведські вчені
Медицина
Знеболюючий ефект від марихуани зумовлений самонавіюванням - шведські вчені
Полегшення болю - одна з найпоширеніших причин, через яку люди вдаються до вживання медичної марихуани...
Невже знову: за тиждень у Києві захворіли на коронавірус понад 200 людей
Медицина
Невже знову: за тиждень у Києві захворіли на коронавірус понад 200 людей
За минулий тиждень у Києві зафіксували 207 хворих на коронавірус, повідомляє Департамент охорони здоров’я. За весь час ковід подолали більш як 492 тисячі киян...
Хлопчика з Сєверодонецька, якого знерухомила пухлина, врятували львівські нейрохірурги
Медицина
Хлопчика з Сєверодонецька, якого знерухомила пухлина, врятували львівські нейрохірурги
У Львові врятували 11-річного хлопчика-переселенця, у якого раптово відмовили ноги через пухлину...