Міст Патона в Києві

Через тринадцять років після початку будівництва 5 листопада 1953 року в Києві відбулось відкриття першого у світі суцільнозвареного моста довжиною 1543 метри, що сполучив береги Дніпра між Видубичами і Березняками. Його було названо на честь директора Інституту зварювання АН УРСР Євгена Патона, який не дожив до цієї події три місяці.
Перший капітальний міст через Дніпро в Києві був збудований в 1848-53 роках за проектом і під керівництвом британського інженера Чарльза Віньйоля — Ланцюговий міст довжиною 776 метрів з'єднав правобережжя міста в районі Аскольдової могили і Труханів острів, звідки чотирма дерев'яними мостами існувало сполучення із Микільською слобідкою на лівобережжі. До кінця XIX століття через обміління Дніпра міст було реконструйовано з додаванням розвідної частини, а в 1912 році через нього було запущено рух бензотрамваю.
фото: Миколаївський Ланцюговий міст, близько 1898 року
фото: Міст Євгенії Бош, 1920-і роки
У 1930-х роках Євген Патон зацікавився електрозварюванням і розробив метод швидкісного автоматичного зварювання, який він запропонував використати при спорудженні новогокапітального мосту через Дніпро, що мав сполучити Видубичі і Березняки поблизу дерев'яного Наводницького мосту, що діяв з 22 березня 1921 року. Створена в 1929 році Патоном лабораторія електрозварювання, в 1934 році була реорганізована в Інститут електрозварювання АН УРСР, де була висунута ідея замінити клепані мостові конструкції на суцільнозварні.
фото: Євген Патон зі своїми синами Віктором (зліва) і Борисом (справа), 1948 рік
фото: Відкриття моста Патона, 5 листопада 1953 року © Микола Мельник (з фондів ЦДКФФА)
У 2004 році з моста Патона демонтували трамвайну колію, проїжджу частину розділили на сім смуг руху — по три в кожному напрямку з реверсною в центрі, а по крайніх смугах в обох напрямках, розширених до 3,5 метрів для проходження великогабаритного транспорту, було запущено рух тролейбусів, які замінили трамваї.
На сьогоднішній день розглядається новий проект його реконструкції, який передбачає розширення проїжджої частини з 21 до 37,3 метрів за рахунок заміни існуючих залізобетонних плит на сталеві, а для розвантаження транспортного потоку через нього в 2009 році під мостом Патона розпочато будівництво тунелю.