Міністри країн «сусідів Афганістану» зустрілися у Самарканді для обговорення ситуації у регіоні

У Самарканді 13 квітня відбулася четверта міністерська конференція країн-сусідів Афганістану. Глави зовнішньополітичних відомств Ірану, Китаю, Пакистану, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану та рф обговорили поточну ситуацію в країні, яка перейшла 1,5 роки тому під контроль Талібану, та пов'язані з цим питання безпеки регіону загалом. Представників талібів та афганської опозиції у вигнанні не було запрошено на конференцію.
Ісламістський радикальний рух «Талібан», визнаний у багатьох країнах терористичним, захопив владу в Афганістані у серпні 2021 року. За цей час жодна країна офіційно не визнала уряд талібів як легітимну владу Афганістану. Однак багато країн, зокрема, Китай і росія не відмовляються від співпраці з талібами.
Представників Талібану не було запрошено для участі у самаркандській конференції. Антиталібська опозиція у вигнанні опублікувала відкритий лист країнам-учасницям самаркандської зустрічі із закликом чинити тиск на талібів. Вища рада національного опору у своєму листі назвала Талібан «глобальною загрозою» та попросила допомоги у цих країн у протидії талібам.
Напередодні зустрічі МЗС Китаю повідомило, що Пекін «ніколи не втручатиметься у внутрішні справи Афганістану і сподівається, що Кабулу вдасться створити відкриту та інклюзивну політичну структуру, яка проводитиме виважену внутрішню та зовнішню політику, а також підтримуватиме дружні відносини з сусідами».
Самаркандська конференція щодо Афганістану — четверта зустріч у такому форматі після того, як таліби захопили владу в Кабулі 15 серпня 2021 року. Перша конференція відбулася у вересні 2021 року в Пакистані, друга – в Ірані у листопаді того ж року, а третя – у березні 2022 року в Китаї.
Український Дощ писав раніше, що таліби в Афганістані заборонили жінкам працювати в неурядових організаціях та навчатися в університетах.