[]

Людина, яка витратила на благодійність 8 мільярдів доларів. Чарльз Фіні роками роздавав гроші таємно

Людина, яка витратила на благодійність 8 мільярдів доларів. Чарльз Фіні роками роздавав гроші таємно

89-річний американський бізнесмен і філантроп Чарльз (Чак) Фіні днями підписав документи про закриття своєї благодійної організації Atlantic Philanthropies. Вона працювала 38 років, і через неї Фіні витратив на благодійність майже всі зароблені ним гроші - 8 мільярдів доларів.

Чак Фіні народився в 1931 році в американо-ірландській родині у місті Елізабет, штат Нью-Джерсі. Він служив у військово-повітряних силах під час Корейської війни, а після неї за пільгою для ветеранів вступив до Корнельського університету. Після закінчення навчання у 1956 році Фіні зайнявся бізнесом - став продавати неоподатковуваний алкоголь для моряків Атлантичного флоту військово-морських сил США. Інформацію про наступний пункт призначення кораблів ВМС підприємливий Фіні часом дізнавався через повій.

Незабаром Фіні значно розширив бізнес. Він запросив ще трьох партнерів і почав розвивати мережу магазинів безмитної торгівлі Duty Free Shoppers. Бізнес отримав потужний імпульс в 1964 році, коли Японія знову дозволила своїм громадянам виїжджати за кордон. Duty Free Shoppers продавала японським туристам сигарети, коньяк і сумки, заробляючи мільйони доларів. Справи йшли так добре, що, вирішивши в 1976 році відкрити магазин на невеликому острові Сайпан в Тихому океані, Фіні і його партнери самі побудували там аеропорт.

У 1988 році журнал Forbes поставив Фіні на 31-е місце в списку найбагатших людей США, оцінивши його стан в 1,3 мільярда доларів. Але насправді ці гроші бізнесмену вже не належали. Чотирма роками раніше він передав свою частку в Duty Free Shoppers - 38,75% - своїй благодійної організації Atlantic Philanthropies. Передача активів була оформлена негласно, про неї знало тільки найближче оточення бізнесмена. Фіні не розкривав себе, підтримуючи ті чи інші проєкти через Atlantic Philanthropies. Бізнесмен продовжував вести звичне життя і управляти Duty Free Shoppers. 

Фіні розумів, що Atlantic Philanthropies працює тільки завдяки доходу Duty Free Shoppers, і припускав, що найуспішніші роки компанії вже позаду. Він став думати про вихід з бізнесу. У 1997 році Фіні і його партнери продали свої частки в Duty Free Shoppers концерну LVMH Бернара Арно і лише тоді Фіні вперше публічно розповів про свою благодійну діяльність. Йому довелося це зробити, адже поданий через продаж компанії позов розкрив би його анонімні пожертвування. На той момент Atlantic Philanthropies роздала вже 600 мільйонів доларів. За секретність, з якою Фіні жертвував гроші, Forbes в 2012 році назвав його Джеймсом Бондом від благодійності.

Фіні вирішив роздати все своє майно протягом життя.

«Набагато веселіше віддавати, поки ти живий, ніж коли ти мертвий», - наводить його слова Atlantic Philanthropies.

Бізнесмен вкладав гроші у великі проєкти, які, на його думку, могли принести велику віддачу. Atlantic Philanthropies пожертвувала 3,7 мільярда доларів на освіту і наукові дослідження (з цих грошей майже мільярд отримав рідний для Фіні Корнелльський університет), 870 мільйонів - на правозахист, більше 700 мільйонів - на охорону здоров'я. Організація підтримувала проєкти по боротьбі зі СНІДом в ПАР, скасування смертної кари в США і розвитку університетів в Ірландії. Всього вона видала 6500 грантів, останній - в 2016 році.

Фіні підходив до благодійності приблизно так само, як до бізнесу. Atlantic Philanthropies запитувала у одержувачів грантів детальні бізнес-плани і вимагала звіту про витрачені гроші. Якщо проєкти буксували, фінансування урізали. Щоб збільшити віддачу від вкладених коштів, Фіні запрошував до участі державу. Наприклад, в 1997 році він пообіцяв виділити ірландським університетам 100 мільйонів доларів, якщо уряд Ірландії зробить те ж саме. Це спрацювало. Фіні не дозволяв вішати таблички з його ім'ям на відкриті на його гроші будівлі, вважаючи за краще залучати до проєкту інших благодійників, які були б раді заплатити за такий привілей.

Саме Фіні надихнув фінансиста Уоррена Баффета і засновника Microsoft Білла Гейтса, які вважаються одними з найбільших благодійників сучасності, на створення в 2010 році ініціативи «Клятва дарування». До неї приєднуються багаті люди, які зобов'язуються направити більшу частину своїх статків на благодійність - протягом життя або в заповіті. На даний момент до «Клятві дарування» публічно приєдналися вже більше 200 мільйонерів і мільярдерів з різних країн світу.

У 2012 році в розмові з Forbes Фіні оцінював свої власні статки приблизно в 2 мільйони доларів - саме стільки він відклав на життя собі і своїй дружині. Бізнесмен звик жити досить скромно: він не літав бізнес-класом, не мав власної машини і носив недорогий годинник Casio. У 2018 році на стіні його квартири в Сан-Франциско, куди він запросив Forbes для чергового інтерв'ю, висіла табличка «Вітаємо Чака Фіні з передачею 8 мільярдів доларів на благодійність».

[]
Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
В Україні стартувала масштабна акція «Бізнес говорить українською»
Бізнес
В Україні стартувала масштабна акція «Бізнес говорить українською»
Акція – чудова можливість показати масштаби відповідального бізнесу в Україні...
Nestle в партнерстві з Starbucks запустить в Україні лінійку продуктів
Бізнес
Nestle в партнерстві з Starbucks запустить в Україні лінійку продуктів
15 січня компанія оголосить деталі партнерства зі Starbucks і свої плани щодо розвитку напрямку кави в Україні в цілому...
Facebook і Twitter втратили майже $40 млрд після блокування Трампа
Бізнес
Facebook і Twitter втратили майже $40 млрд після блокування Трампа
Усього за кілька днів соцмережа Twitter втратив 7,74% вартості, а Facebook - 5,3%. Зростає популярність Telegram...
Tiffany & Co придбав величезний діамант для реставрації історичного кольє
Бізнес
Tiffany & Co придбав величезний діамант для реставрації історичного кольє
Оновлена ​​коштовність буде представлена ​​на відкритті флагманського магазина на П'ятій авеню після реновації в 2022 році...
Заради заселення Марса Маск готовий розпродати все своє майно 
Бізнес
Заради заселення Марса Маск готовий розпродати все своє майно 
На початку січня стало відомо, що в результаті зростання курсу акцій Tesla статки Маска перевищили 185 мільярдів доларів...