«Кримська платформа» об'єднала цивілізований світ: «На карту поставлено свободу у всіх частинах земної кулі»

У вівторок, 23 серпня, в Україні пройшов вже другий саміт «Кримської платформи». Через війну він проходить в онлайн-форматі. Цього року свою участь підтвердили понад 60 держав та міжнародних організацій. На саміті виступили серед інших генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та президент Франції Емманюель Макрон.
ЗМІ називають «Кримську платформу» «першим великим міжнародним переговорним майданчиком з деокупації Криму». Задля безпеки учасників цього року саміт вирішили провести онлайн. Свою участь підтвердили понад 60 глав держав, урядів, а також представників різних міжнародних організацій, зокрема держави африканського континенту та країни Латинської Америки. Темами саміту було заявлено питання реінтеграції та відновлення окупованих територій України. Про це розповіла Укрінформу перша заступниця глави МЗС України Еміне Джапарова.
«Учасниками Саміту є не лише наші традиційні партнери з євроатлантичного простору, а й наші друзі – країни Африки. Більше представленим став і американський континент. Є також учасники з Азії», – зазначила Джапарова.
Минулого року країни Африки, Південної Америки та Азії (крім Японії) на «Кримській платформі» не були представлені. Також важливо, що збільшилася і кількість міжнародних організацій, які братимуть участь у саміті. Зокрема, за рахунок ОБСЄ, розповіла Джапарова.
Саміт «Кримської платформи» відкрив президент України Володимир Зеленський. Він пообіцяв, що Україна поверне окупований Крим і разом із ним вступить до Євросоюзу. Зеленський процитував листа ув'язненого кримськотатарського активіста Нарімана Джеляла, що «з Криму почалося, Кримом і завершиться».
«З 24 лютого з окупованого Криму по наших містах та громадах було запущено 750 різних крилатих ракет. Вони знищили щонайменше сотні цивільних об'єктів: школи, університети, звичайні житлові будинки. Тому відновлення контролю України над півостровом Крим стане великим антивоєнним кроком у Європі», — запевнив Зеленський.
«Щоб подолати терор, щоб повернути прогнозованість та безпеку нашому регіону, Європі, усьому світу треба здобути перемогу у боротьбі проти російської агресії. Потрібно звільнити Крим від окупації. Там, де розпочалося, там і завершиться. І це буде ефективним для реанімації міжнародного правопорядку», — сказав український президент, додавши, що «окупація перетворила Крим на депресивний та залежний регіон із високими парканами та беззаконням, на зону екологічного лиха та військовий плацдарм для агресії».
Відновлення Україною контролю поверне півострову «свободу та сучасність», пообіцяв Зеленський.
«Крим був і є Україною. І після деокупації разом із усією нашою державою стане частиною Євросоюзу, я в цьому впевнений. Паспорт громадянина України буде і паспортом Європейського Союзу. І це колосальні можливості для всіх наших людей, які мешкають у Криму. Дороги Криму будуть дорогами всього європейського континенту. Порти Криму будуть портами усієї Європи. Тільки Україна здатна пов'язати Сімферополь із Берліном, а Ялту — із Неаполем».
Незважаючи на те, що саміт проводився в онлайн-форматі, президент Польщі Анджей Дуда особисто прибув до Києва для участі у «Кримській платформі» та переговорів із президентом Зеленським.
«Сьогодні - день протесту проти російського імперіалізму. Оскільки 23 серпня було також підписано пакт Молотова-Ріббентропа, внаслідок якого Польща та країни Балтії втратили свою незалежність. Тому я сьогодні тут, поряд із президентом, який бореться із російською агресією», — сказав польський президент, додавши, що «Україна захищає не лише свою свободу, а й свободу Європи».
Президент Польщі також заявив, що неможливо повернутися до звичного бізнесу з росією, коли вона воює з Україною та окупує її території.
«Крим – це Україна. Як Гданськ чи Люблін є частиною Польщі, так і Крим є і буде частиною України», — сказав Дуда українською мовою, наголосивши, що особисто не бував у Криму, але пам'ятає, як про нього писав польський поет Адам Міцкевич. «З 2014 року я почав думати, що мені не вистачало такої можливості. Але 2022 року я почав вірити, що побачу український Крим. Я вірю, Володимире, що ви мені покажете Крим», — завершив свій виступ Дуда.
До учасників саміту «Кримська платформа» звернувся також президент Франції Емманюель Макрон.
«Франція глибоко віддана дотриманню правил, що регулюють міжнародні відносини після закінчення Другої світової війни. Ось чому Франція завжди підтримувала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і продовжуватиме це робити», — заявив французький лідер.
За його словами, Україна, організувавши саміт «Кримська платформа», «зробила вибір на користь дипломатії, тоді як росія зробила вибір на користь війни, переступивши новий рубіж у зневажанні міжнародного права і розпочавши 24 лютого повномасштабне вторгнення».
Франція, якщо буде потрібно, «довго довго» підтримуватиме Україну в боротьбі за її суверенітет і територіальну цілісність, пообіцяв Макрон.
«Те, що відбувається сьогодні в Україні, стосується не лише українського народу — це стосується всіх нас, — зазначив французький лідер. — Ми всі зазнаємо прямих наслідків цієї війни. Дестабілізація міжнародного порядку, проблеми у гуманітарній сфері, енергетичній, продовольчій є наслідками цього вибору, зробленого росією. І лише росією».
«росія зробила вибір, який повністю суперечить тим зобов'язанням, які вона на себе брала останні 30 років, тій політиці, яку вона проводила і яку роками проводили нинішні лідери. Перед цим у нас не може бути ні слабкості, ні духу компромісу, тому що на карту поставлена свобода всіх нас і світ у всіх частинах земної кулі», — заявив Макрон.
На завершення свого виступу він висловив співчуття всім сім'ям жертв цієї агресивної війни, а також пошану та захоплення українському народу, який «веде боротьбу за свій суверенітет, за своє майбутнє, за своїх дітей, але це також боротьба за наші універсальні принципи».
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, виступаючи перед учасниками саміту, заявив:
«путін думав, що зможе зламати український народ і роз'єднати демократичні народи, але сьогодні багато країн доводить, що він помилився. НАТО є повністю солідарною з Україною. путін розпочав цю війну, він повинен її зупинити та забрати свої війська з української території. Зима буде важкою і ми бачимо, що війна йде на виснаження, але ми надаватимемо підтримку Україні, щоб вона могла вистояти як суверенна незалежна нація стільки, скільки це буде потрібно», — пообіцяв голова Північноатлантичного альянсу.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час свого виступу анонсував нові санкції проти росії.
"Ми оголошуємо нові санкції: ще 62 особи і також одне підприємство оборонного сектора, яке бере участь у російській війні проти України", - сказав Трюдо.
У свою чергу канцлер Німеччини Олаф Шольц, який зараз перебуває з офіційним візитом у Канаді, також виступив слідом за Джастіном Трюдо перед учасниками саміту.
«Сьогодні, коли світ відзначає пам'ять жертв сталінізму та фашизму, слід наголосити — світ ніколи не визнає незаконну анексію Криму та захоплення українських територій... Будь-які переговори з росією і визнання захоплених територій України за росією як предмет розгляду неможливі», — сказав Шольц.
Перед учасниками саміту також виступили голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, президент Європейської Ради Шарль Мішель, прем'єр-міністри Великобританії Борис Джонсон, Італії Маріо Драгі та Японії Кісіда Фуміо, президенти Фінляндії, Естонії, а також керівники та представники інших держав та держав.
Український Дощ писав раніше, що США виділять Україні $3 млрд військової допомоги «на довгі роки».
...