Іран збільшив запаси урану майже до рівня створення ядерної зброї: в МАГАТЕ б'ють на сполох

Іран збільшив запаси урану майже до рівня створення ядерної зброї: в МАГАТЕ б'ють на сполох

Іран продовжує збільшувати запаси урану, збагаченого майже до рівня створення ядерної зброї. У Міжнародному агентстві з атомної енергії зазначили, що станом на 17 травня країна накопичила 408,6 кг урану, збагаченого до 60%.

Що на 133,8 кг більше, ніж було зафіксовано у попередньому звіті в лютому, тоді було 274,8 кг. Про це повідомляє Associated Press посилаючись на конфіденційний звіт МАГАТЕ.

У документі наглядового огляду міститься різке попередження, що Іран залишається єдиною країною без ядерної зброї, яка виробляє матеріал, потенційно придатний для її створення, що, за словами агентства, викликає "серйозне занепокоєння".

Израиль: Иран ранее разрабатывал ядерное оружие | 01.05.2018 | Абакан -  БезФормата

За оцінками МАГАТЕ, приблизно 42 кілограми урану, збагаченого до рівня 60%, теоретично можуть бути використані для виготовлення однієї ядерної бомби, якщо довести збагачення до 90%. Зі свого боку, Іран наполягає, що його ядерна програма має виключно мирний характер.

Проте глава агентства Рафаель Маріано Гроссі застерігає, що у Тегерана вже є достатньо урану, збагаченого майже до збройового рівня, для створення "кількох" ядерних боєзарядів, якщо він на це наважиться. При цьому іранські посадовці все частіше натякають на можливість розробки атомної зброї.

Американська розвідка вважає, що Іран поки не почав безпосередньої розробки ядерної зброї, але здійснює дії, які наближають його до можливості швидкого запуску такої програми у разі ухвалення відповідного рішення.

У суботу, 31 травня, Рафаель Гроссі вкотре закликав Іран до повноцінної та ефективної співпраці з МАГАТЕ, яке вже багато років проводить розслідування щодо слідів урану, виявлених на низці іранських об’єктів. Того ж дня агентство також поширило серед країн-членів ще один, 22-сторінковий конфіденційний звіт, із яким ознайомилося й видання AP.

Иран создаст ядерное оружие за год – американские эксперты

У звіті, який назвали "всеохоплюючим", МАГАТЕ зазначає, що рівень співпраці з боку Ірану щодо пояснення джерел уранових частинок, знайдених на кількох необлікованих об’єктах, залишається незадовільним. Західні уряди підозрюють, що ці сліди можуть свідчити про існування в Ірані таємної військової ядерної програми, яка діяла до 2003 року.

Один із таких об’єктів став широко відомим у 2018 році, коли прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху з трибуни ООН заявив, що там розташовувався секретний ядерний склад, замаскований під килимову фабрику. Іран спростував ці звинувачення, однак у 2019 році інспектори МАГАТЕ виявили на тому об’єкті частинки штучного урану.

Після початкового блокування доступу інспекторам МАГАТЕ вдалося у 2020 році взяти зразки з двох додаткових об'єктів, на яких також було виявлено частинки штучного урану. Ці три локації стали відомі під назвами Туркузабад, Варамін і Маріван. Ще одне місце – Лавісан-Шіан також фігурує у розслідуванні МАГАТЕ, однак інспектори агентства так і не мали змоги його відвідати, оскільки воно було повністю знищене Іраном після 2003 року.

У оприлюдненому детальному звіті МАГАТЕ вказується, що "відсутність відповідей і роз’яснень з боку Ірану" щодо об’єктів у Лавісан-Шіані, Вараміні та Марівані привела агентство до висновку, що ці три пункти, а також інші можливі пов’язані з ними об’єкти, були частиною незадекларованої, структурованої ядерної програми, яку Іран реалізовував до початку 2000-х років, причому під час деяких операцій використовувався не задекларований ядерний матеріал.

Останній комплексний звіт МАГАТЕ може стати підґрунтям для подальших дій з боку європейських країн, що потенційно загрожує новим витком напруженості у відносинах між Іраном і Заходом. Європейські держави розглядають можливість відновлення санкцій проти Ірану, які були скасовані в рамках ядерної угоди 2015 року.

Як зазначає AP, нещодавно іранські високопосадовці спростували чутки про нібито близьке укладення нової ядерної угоди зі США, підкресливши, що будь-яка домовленість повинна включати повне зняття санкцій і гарантувати право Ірану на продовження його ядерної програми.

Ці заяви пролунали наступного дня після того, як президент США Дональд Трамп заявив, що раніше просив прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху не завдавати удару по Ірану, щоб надати адміністрації США більше часу для ведення переговорів щодо нової угоди з Тегераном. У п’ятницю Трамп додав, що, на його думку, досягти домовленості все ще можливо в не надто далекій перспективі.

Нагадаємо, під час першого раунду переговорів Ірану та США, Тегеран заявив про свою готовність прийняти деякі обмеження на збагачення урану, покликані ускладнити розробку атомної бомби. Водночас Іран хоче гарантій того, що президент Дональд Трамп більше не вийде з ядерної угод

За даними The New York Times, Ізраїль планував атаку на ядерні об'єкти Ірану за допомогою США. Однак Трамп не підтримав пропозиції та зробив ставку на дипломатичні переговори щодо згортання ядерної програми Тегерану.

Український Дощ писав раніше, що Медведєв погрожує Трампу третьою світовою війною

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Син Байдена зачвив, що готовий битися у клітці з синами Трампа
Світ
Син Байдена зачвив, що готовий битися у клітці з синами Трампа
Наразі невідомо, чи погодилися на таку пропозицію сини Дональда Трампа...
Понти або пафос: у США показали ескіз «Тріумфальної арки Трампа»
Світ
Понти або пафос: у США показали ескіз «Тріумфальної арки Трампа»
Більшість мешканців Вашингтона не поділяють захоплень «рудого», а деякі навіть звернулися до суду...
Польські винищувачі вдруге за тиждень перехопили розвідувальний літак рф над Балтійським морем
Світ
Польські винищувачі вдруге за тиждень перехопили розвідувальний літак рф над Балтійським морем
Польські винищувачі F-16 вдруге за цей тиждень перехопили російський розвідувальний літак...
Пентагон викликав представників Ватикану через заяви Папи проти військової агресії
Світ
Пентагон викликав представників Ватикану через заяви Папи проти військової агресії
Напруження між сторонами наростало протягом кількох місяців і досягло піку на початку року...
 Голова МОЗ Литви відправить свого заступника працювати в Україну: не знав, чий Крим
Світ
Голова МОЗ Литви відправить свого заступника працювати в Україну: не знав, чий Крим
Таке рішення було ухвалене після негативної реакції громадськості на його коментарі щодо Криму...