Іран форсує свою ядерну програму: ще на одному об'єкті почалося збагачення урану до 60%

Іран форсує свою ядерну програму: ще на одному об'єкті почалося збагачення урану до 60%

На тлі масштабної внутрішньої кризи і дедалі більш жорстоких репресій Тегеран заявив про значну інтенсифікацію своєї ядерної програми. Ще на одному об'єкті, на заводі Фордо, з понеділка почали збагачувати уран до порога 60%, повідомила іранська Організація з атомної енергії. Як заявляється, це стало відповіддю на нещодавню резолюцію МАГАТЕ із критикою іранської влади, інформує агентство France-Presse

Як повідомило іранське агентство Isna з посиланням на Організацію з атомної енергії Ірану (AEOI), з понеділка на підземному заводі Фордо за 150 км на південь від Тегерана розпочався процес збагачення урану до порога 60%. Раніше уран збагачувався до 20%. На цьому збагачувальному комплексі нове покоління центрифуг IR-6 замінило старі машини.

Іран і раніше з квітня 2021 року збагачував уран до рівня 60% на іншому заводі — в Натанзі. На цьому ядерному об'єкті нещодавно встановили каскади вдосконалених центрифуг IR2M та IR4, набагато потужніших за попередні.

Як заявляють в Ірані, на інтенсифікацію ядерної програми Ісламська республіка пішла у відповідь на нещодавню резолюцію МАГАТЕ із критикою недостатньої кооперації з боку Тегерана. Проєкт резолюції був представлений Сполученими Штатами, Великою Британією, Францією та Німеччиною. У четвер його схвалила Рада керуючих МАГАТЕ. Проти голосували росія та Китай. Ця резолюція МАГАТЕ із критикою Ірану стала вже другою цього року. В обох йдеться про відсутність «технічно достовірних» пояснень Ірану щодо слідів збагаченого урану на трьох незадекларованих ядерних об'єктах.

Міжнародна угода «Спільний всеосяжний план дій» (СВПД) 2015 року щодо ядерної програми Ірану, укладена Іраном із США, Францією, Великобританією, Німеччиною, росією та КНР, дозволяє Ірану збагачувати уран на 3,67% для використання ядерної енергії у цивільних цілях. Порогове значення збагачення урану до створення ядерної зброї становить 90%.

У рамках ядерної угоди 2015 року Іран зобов'язався повністю заморозити діяльність зі збагачення урану на заводі Фордо. Проте завод перезапустили у 2019 році, а нещодавно оснастили новим обладнанням для підвищення ефективності.

У 2018 році Сполучені Штати за президента Дональда Трампа вийшли з СВПД і відновили американські санкції проти іранської економіки. Трамп тоді заявив, що угода з Іраном була вигідна лише одній стороні, Ірану, і вона не може запобігти появі іранської ядерної бомби.

У квітні 2021 року у Відні розпочалися переговори щодо «реанімації» угоди 2015 року. На даний момент переговори перебувають у мертвій точці. Сполучені Штати брали участь у них безпосередньо.

За даними звіту МАГАТЕ, з яким ознайомилося агентство France-Presse, до 22 жовтня Іран мав понад 3673 кг збагаченого (до різних ступенів) урану, що приблизно в 18 разів вище стелі, зафіксованої в угоді 2015 року.

Український Дощ писав раніше про масові протести в Ірані: арешт зірок екрану, військові проти курдів

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Справа MH17: міжнародні слідчі кажуть про персональну відповідальність Путіна
Світ
Справа MH17: міжнародні слідчі кажуть про персональну відповідальність Путіна
Слідчі опублікували підсумки розслідування : путін сам ухвалив рішення про передачу ЗРК «Бук», яким збили літак...
Японський уряд  звернувся до рф з вимогою повернути Курильські острови
Світ
Японський уряд звернувся до рф з вимогою повернути Курильські острови
Повернути свої острови вимагають у Токіо в щорічний День північних територій...
Британія запровадила санкції проти оточення путіна: у списку мати позашлюбної доньки диктатора
Світ
Британія запровадила санкції проти оточення путіна: у списку мати позашлюбної доньки диктатора
У список санкцій зокрема потрапила Світлана Кривоногих, яку ЗМІ називають матір'ю позашлюбної доньки російського диктатора...
США поставлять Польщі далекобійні ракети та пускові установки HIMARS на 10 млрд доларів
Світ
США поставлять Польщі далекобійні ракети та пускові установки HIMARS на 10 млрд доларів
Як повідомляє ВВС, до складу пакету увійдуть ракети ATACMS, проте без права їх передачі Україні...
82% німців вважають росію найбільшою загрозою для миру в світі
Світ
82% німців вважають росію найбільшою загрозою для миру в світі
Близько 82 відсотків жителів ФРН назвали рф країною, що становить найбільшу загрозу для миру в світі...