Ілон Маск намагається купити Twitter, щоб перетворити його на світову «платформу свободи слова»

Ілон Маск намагається купити Twitter, щоб перетворити його на світову «платформу свободи слова»

У середині квітня Ілон Маск оголосив, що планує придбати Twitter. Більше того, мільярдер заявив, що хоче змінити правила модерації, за які майданчик критикують останні роки, і перетворити соцмережу на місце «вираження свободи слова по всьому світу». Заявлена ​​сума угоди – 43 мільярди доларів. Рада директорів компанії виступала проти, але, здається, переговори все ж таки можуть пройти успішно.

24 квітня одразу кілька великих видань повідомили, що угода може відбутися найближчим часом. Але навіщо Ілону Маску потрібний Twitter і чи потрібний соцмережі Ілон Маск?

14 квітня Ілон Маск опублікував короткий твіт: "I made an offer". Так, мільярдер оголосив про намір купити 100% акцій Twitter. У пості, який набрав майже 150 тисяч ретвітів, Маск залишив посилання на документ із листом до голови ради директорів Twitter Брета Тейлора та розшифровки своїх розмов з керівниками компанії.

«Я інвестував у Twitter, тому що вірю в його потенціал стати платформою для [вираження] свободи слова по всьому світу, а свобода слова, на мою думку, є громадським імперативом для функціонуючої демократії.
З моменту [купівлі акцій Twitter] я зрозумів, що у нинішньому вигляді компанія не буде ні процвітати, ні служити цьому громадському імперативу. Twitter необхідно перетворити на приватну компанію.
Я пропоную купити 100% акцій Twitter за ціною 54,20 долара за акцію готівкою, що на 54% більше, ніж за день до того, як я почав інвестувати в Twitter, і на 38% більше, ніж за день до того, як мої інвестиції було оголошено публічно. Моя пропозиція остаточна, і, якщо вона не буде прийнята, мені доведеться переглянути свою позицію акціонера. Twitter має надзвичайний потенціал. Я його розкрию», - заявив Маск.

Наступного дня акції Twitter зросли з 45 до 48,45 доларів. Тим не менш, Маск піддався критиці через своє рішення купити соціальну мережу, а акціонери стали шукати спосіб відмовитися від його пропозиції і не продавати компанію.

Творець Twitter Джек Дорси задумував соцмережу як внутрішній проект компанії Odeo із Сан-Франциско. Але згодом Twitter не лише переріс її, а й став одним із головних майданчиків для дискусій у світі. За даними на кінець 2021 року, соцмережу щодня відвідували до 217 мільйонів користувачів.

Як і інші соціальні медіа, останні кілька років Twitter опинявся в центрі дискусій про свободу слова та обов'язки платформ боротися з маніпуляціями та дезінформацією.

Минулого року компанія вжила одного з найрадикальніших заходів за всю історію свого існування, заблокувавши обліковий запис колишнього президента США Дональда Трампа. На думку керівництва соцмережі, повідомлення Трампа могли надихнути користувачів на протести, подібні до штурму Капітолію 6 січня 2021 року. За це компанію досі критикують не лише члени Республіканської партії, а й консервативно налаштовані користувачі. На їхню думку, блокування облікового запису Трампа суперечить Конституції США.

Критика модерації далеко не єдина проблема Twitter. У 2018-му та 2019-му компанія була прибутковою, але з 2020 року залишається в мінусі. Вийти з цього положення команда платформи намагалася різними способами. Наприклад, у листопаді 2020 року запустила свій аналог Instagram Stories - Twitter Fleets, - але вже за вісім місяців закрила цю функцію.

У листопаді Twitter спробував відповісти на успіх Clubhouse за допомогою нового сервісу Spaces. Але поки що сервісу не вдалося досягти успіху, який був у Clubhouse у пікові місяці, - ймовірно, Spaces чекає та ж доля, що і Fleets.

Ілон Маск завжди був активним користувачем Twitter. Свій обліковий запис з більш ніж 80 мільйонами передплатників він веде з 2009 року. Найчастіше мільярдер використовує соцмережу для гучних заяв про свої проекти та інвестиції.

Торік через твіти Ілона Маска на 15% впав курс Bitcoin і майже на 50% зросла вартість криптовалюти Dogecoin. А 2018-го Маск саме через твіттер оголосив про приватизацію Tesla. Історія закінчилася багатомільйонним штрафом від комісії з цінних паперів (SEC), Маску також довелося піти з посади гендиректора компанії. Інвестори Tesla подали на творця компанії до суду через збитки, які зазнали.

У квітні 2019 року SEC заборонила Маску писати про свої бізнес-плани у соцмережах без попереднього узгодження. Проте, комісія неодноразово повідомляла про порушення заборони, посилаючись на чергові твіти Маска. 2022-го мільярдер вирішив купити сам Twitter.

Акції Маск скуповував поступово — з січня до березня 2022-го він без гучних анонсів придбав п'ятивідсоткову частку в компанії. Про угоду слід було повідомити SEC, але Маск не подав документи вчасно. На той час, коли він все ж таки це зробив, стало відомо, що йому належить вже 9,2% компанії — за них Маск заплатив близько трьох мільярдів доларів. Це зробило його найбільшим акціонером платформи на той момент, а акції Twitter зросли більш як на 27%.

Спочатку Маск вважався пасивним інвестором Twitter: подана ним у SEC декларація передбачала саме пасивний пакет акцій. Але потім стало відомо про те, що він увійде до ради директорів компанії.

«Я радий повідомити, що @elonmusk увійшов до нашої ради директорів! У ході розмов з Ілоном останніми тижнями стало ясно, що він принесе велику користь [бізнесу]. Він водночас щиро вірить у сервіс і люто його критикує — це саме те, що нам потрібне», — прокоментував 5 квітня новину гендиректор Twitter Параг Агравал.

Але вже 9 квітня, у день вступу на нову посаду, Маск передумав. «Ілон вирішив не вступати до нашої ради директорів», — повідомив Агравал. Ще за чотири дні стало відомо про плани мільярдера купити всю компанію.

Потенційна угода одразу викликала багато запитань. Ще 14 квітня, коли Маск оголосив про бажання купити Twitter, не було ясно, чи має він гроші на подібний інвестиційний маневр. Маск - найбагатша людина у світі, але більша частина його стану пов'язана з частками в Tesla та SpaceX. Власних коштів у мільярдера не так багато; журналісти пишуть про нього так: «Багат активами, але бідний готівкою».

За тиждень, 21 квітня, Маску вдалося домовитися про залучення 25,5 мільярда доларів позикових коштів. Дванадцять із половиною мільярдів з них він отримав під заставу акцій Tesla від групи банків на чолі з Morgan Stanley, який став його фінансовим консультантом у цій угоді. Також Маск заявив, що надасть ще 21 мільярд доларів як акціонерний капітал для цієї операції зі своїх особистих коштів.

«Неясно, скільки з 21 мільярда доларів особистих коштів, які Маск взяв на себе для здійснення цієї угоди, будуть доступні йому відразу і чи не доведеться йому перевести в готівку деякі зі своїх активів», — пишуть кореспонденти Reuters Кристал Ху і Анірбан Сен.

Twitter також найняв консультантів - інвестиційні банки JPMorgan Chase та Goldman Sachs. Але поки компанія не дала офіційної відповіді на пропозицію про покупку, заявивши лише, що рада директорів оцінить її «ретельно, всебічно та виважено».

Рада директорів, у свою чергу, вже почала захищатися від викупу. Його учасники одноголосно вирішили привести в дію «отруєну пігулку» — захисну стратегію, яка покликана завадити Маску отримати контроль над компанією.

Серед акціонерів компанії немає жодної позиції. Можливу операцію публічно розкритикував принц Саудівської Аравії Аль-Авалід бін Талал, власник 5% акцій Twitter. Він заявив, що компанія має відхилити пропозицію Маска, оскільки вона не відповідає її «істинній вартості». Але найбільші інституційні акціонери Twitter, включаючи The Vanguard Group (10,3% акцій) та BlackRock Fund Advisors (4,6% акцій), поки що не дали коментарів. Маск вважає, що вони виграють від продажу, і має намір заручитися їхньою підтримкою.

Wall Street Journal повідомляє, що у п'ятницю, 22 квітня, Маск особисто зустрівся з декількома великими акціонерами. За словами джерел видання, Маск намагався переконати співрозмовників вплинути на раду директорів.

Усього через два дні, 24 квітня, кілька великих видань, включаючи Reuters, Wall Street Journal та The New York Times, повідомили, що рада директорів Twitter пом'якшила свою позицію та погодилася піти на переговори.

Переговори ще не означають, що угода відбудеться, але останні кілька днів шанси на продаж соцмережі значно зросли. У четвер, 28 квітня, Twitter має подати звіт про доходи за перший квартал - за словами співрозмовників WSJ, очікується, що компанія висловить свою офіційну позицію на пропозицію Маска саме тоді.

Поки що SEC не звинуватила Ілона Маска в порушенні будь-яких правил через його спробу купити Twitter, але в комісії вивчають, як він нарощував свою частку в компанії. А також усі публічні заяви мільярдера до та під час спроби купити Twitter.

Маск повідомив SEC про придбання великої частки Twitter через 11 днів після закінчення законного терміну. У недавньому позові колишнього акціонера Twitter Марка Рассела проти Маска йдеться, що пізня подача звіту про купівлю акцій компанії дозволила підприємцю заощадити 143 мільйони доларів і водночас призвела до величезних втрат для інвесторів.

Що стосується успішної угоди перспективи розвитку платформи досить туманні. Маск не висловив конкретних пропозицій щодо розвитку компанії, крім перетворення Twitter на «бастіон свободи слова», передбачуваного скасування жорсткої модерації контенту та відкриття доступу до алгоритму платформи.

Редактор видання Bloomberg Макс Чафкін вважає, що пропозиція Маска схожа на чергову спробу привернути увагу його «правих шанувальників», які вважають, що можна «захопити» Twitter та «покласти край» очікуваній цензурі.

Крім відсутності ясних планів розвитку платформи, багато хто також висловлює побоювання з приводу самої можливості повного контролю Twitter мільярдером.

«Twitter надто важливий, щоб ним володіла і його контролювала одна людина, — вважає один із ранніх інвесторів Twitter Фред Вілсон. - Повинне відбуватися протилежне. Twitter має бути децентралізований як протокол, який живить екосистему комунікаційних продуктів та послуг».

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Засновник Alibaba Джек Ма втратить контроль над створеною ним Ant Group
Наука і технології
Засновник Alibaba Джек Ма втратить контроль над створеною ним Ant Group
Ant Group виникла у 2014 році на базі сервісу фінансових послуг Alipay, тобто спочатку була дочірньою компанією Alibaba...
17 із 45 популярних в Україні мобільних додатків - російські. Ось весь перелік
Наука і технології
17 із 45 популярних в Україні мобільних додатків - російські. Ось весь перелік
Зазначається, що на платформі Android українського контенту більше в порівнянні з iOS додатками та іграми
...
Маск заявив, що Twitter поки не загрожує банкрутство
Наука і технології
Маск заявив, що Twitter поки не загрожує банкрутство
Крім того, Маск заявив, що піде з посади голови компанії Twitter, як тільки знайде собі «достатньо дурного» наступника...
Twitter Ілона Маска назавжди заблокував акаунти ліберальних американських ЗМІ
Наука і технології
Twitter Ілона Маска назавжди заблокував акаунти ліберальних американських ЗМІ
Новий власник соціальної мережі Twitter Ілон Маск назавжди заблокував акаунти журналістів New York Times, Washington Post, Mashable, Vox і інших...
Ілон Маск вирішив влаштувати розпродаж меблів зі штаб-квартири Twitter
Наука і технології
Ілон Маск вирішив влаштувати розпродаж меблів зі штаб-квартири Twitter
На розпродаж потраплять більше 800 предметів інтер'єру, серед яких будуть меблі, включаючи знакові статуї з логотипом птахів-символів Twitter...