[]

Гробниця Тутанхамона

Гробниця Тутанхамона

26 листопада 1922 року британські археологи лорд Карнарвон і Говард Картер стали першими за останні 3 тисячі років людьми, що увійшли в усипальницю єгипетського фараона Тутанхамона. Те, що вони там знайшли було згодом назване "найбільшою археологічною знахідкою всіх часів".

Тутанхамон зійшов на трон в 1333 році до н.е., коли ще був зовсім дитиною, і помер через десять років у 18-річному віці, не зробивши ніякого суттєвого внеску в історію Єгипту. В 13 ст. до н.е. Тутанхамон і решту фараонів з династії Амарна були піддані публічному засудженню, а більшість документів про їх діяльність — знищені; в 12 ст. до н.е. на місці поховання Тутанхамона було зведено склеп Рамзеса VI, що ще більш ускладнило пошуки майбутніх археологів.

на фото: Говард Картер (справа) і лорд Карнарвон

Говард Картер займався археологією з 17 років, коли в 1891 році вступив у Британську організацію археологічних досліджень Єгипту. Славу йому принесли дослідження поминального храму і скельної гробниці в Дейр-ель-Бахрі на заході Фів, збудованих в XV столітті до н. е. В 1902—1914 роках Картер разом з американцем Теодором Девісом виявили цілий ряд усипалень фараонів Нового царства, зокрема, гробниці цариці Хатшепсут, Тутмоса IV, Хоремхеба, Рамзеса Саптаха, а також саркофаг з мумією Ехнатона.

на фото: Вхід до гробниці Тутанхамона

В 1906 році Говард Картер познайомився з колекціонером старожитностей лордом Карнарвоном, який виділив кошти на пошуки усипальниці маловідомого фараона XVIII династії Тутанхамона. Роки пошуків не дали результатів і лише після Першої Світової війни, коли спонсор археологічної експедиції лорд Карнарвон вже було вирішив припинити фінансування проекту, біля усипальні фараона Рамзеса VI Картер натрапив на сліди гробниці — 4 листопада 1922 року внизу довгих сходів однієї з віток лабіринту він виявив герметично закриті двері, що за всіма ознаками вели до древнього поховання і ніким не були розграбовані. Картер телеграфував у Лондон: "Нарешті я зробив чудове відкриття; незаймане поховання; чекаю вашого приїзду".

23 листопада Карнарвон разом з Картером розібрали цегляний вхід і увійшли в кімнату, в якій були помітні сліди грабіжників, — археологам здалось, що роки роботи виявились марними. Але 26 листопада був знайдений ще один хід — Картер у присутності Карнарвона зробив у ньому отвір і у світлі свічки оглянув знахідку. На питання Карнарвона, чи є там щось цікаве, скупий на емоції Картер відповів:

"Так, чудові речі".

З цього дня під керівництвом Картера почались капітальні розкопки, котрі тривали декілька років. У чотирикімнатній усипальниці були знайдені тисячі унікальних предметів старовини, найціннішим з котрих виявився кам'яний саркофаг, в котрому містилися три, вкладені одна в одну, труни, в найменшій з котрих, зробленій з чистого золота, знаходилась мумія 18-літнього фараона Тутанхамона.

Сьогодні більшість із цих знахідок зберігаються в Каїрському музеї.

 

Джерело

[]
Теги
Новини партнерiв
Схожi
Перша куля Майдана: в День Соборності України загинув Сергій Нігоян
Історія
Перша куля Майдана: в День Соборності України загинув Сергій Нігоян
Слідство у справі вбивства Героя України Сергія Нігояна має докази того, що його застрелили з далекої відстані, з рушниці, яка перебувала на озброєнні «Беркуту»...
242 дня оборони. 21 січня «кіборги» залишили Донецький аеропорт
Історія
242 дня оборони. 21 січня «кіборги» залишили Донецький аеропорт
За офіційними даними, загинули 109 українських бійців, 446 були поранені, 6 пропали безвісти...
19 січня: річниця Вогняного Хрещення на Майдані
Історія
19 січня: річниця Вогняного Хрещення на Майдані
19 січня 2014 року, після ухвалення пакету так званих «диктаторських законів» багатотисячна колона обурених активістів вирушила до будівлі ВР...
Історія інавгурацій Президента США у вінтажних фото і малюнках
Історія
Історія інавгурацій Президента США у вінтажних фото і малюнках
Слово «Інавгурація» насправді звучить трохи специфічно, на кшталт якогось медичного терміну, проте у буквальному перекладі з латини Іnauguro означає - посвячення до посади...
18 січня 1654 року Хмельницький скликав Переяславську раду заради союзу з Московією
Історія
18 січня 1654 року Хмельницький скликав Переяславську раду заради союзу з Московією
Якими б не були причини прийняття такого рішення, його наслідки у вигляді поневолення, зросійщення і голодомору українці розгрібають і по сьогодні...