Французький експерт щодо переговорів США та РФ: «Україна на шаховій дошці у Великій грі»

Французький експерт щодо переговорів США та РФ: «Україна на шаховій дошці у Великій грі»

У Женеві 8-годинною зустріччю делегацій США та Росії стартував тиждень найважливіших для Європи переговорів щодо безпеки та стратегічної стабільності. Ставки для України у «великій грі», яку затіяв Путін, та стратегію американської адміністрації Джозефа Байдена в інтерв'ю RFI оцінив політолог Андре Філлер (André Filler), професор університету Париж-VIII та співробітник Французького інституту геополітики.

RFI: Ці переговори передували довгі тижні нагнітання напруженості навколо України, тиску з боку Росії, яка зосередила війська на кордоні України. Чого боїться і чого хоче від США Володимир Путін?

Андре Філлер: Перше, чого Путін намагається добитися від американців, це просто, щоб американці погодилися вести з ним діалог на рівних. «Через голову» України, якщо можна так сказати. Але також відтісняючи Європу. Володимир Путін намагається повернути Росії статус великої держави, і його головний співрозмовник це, зрозуміло, Вашингтон. Тому однією з головних цілей цієї ескалації напруженості і було прагнення домогтися прямого діалогу між Москвою та Вашингтоном як «владарів світу».

RFI: У якомусь сенсі Путін хоче повернутися до рівноваги, яка переважала в період холодної війни?

Андре Філлер: З якогось погляду, безсумнівно так. Хоча сьогодні ситуація не має нічого спільного з тим, що було під час холодної війни. Радянський Союз стояв на чолі згуртованого блоку багатьох країн, у тому числі очолював військовий союз Варшавського договору. Сьогодні також за умов глобалізації російська та західна економіки тісно пов'язані. Тому частиною переговорів стає питання про запуск газопроводу «Північний потік – 2».

Тож ситуацію не можна порівнювати з тією, що була під час холодної війни у ​​1960 – 80 роки. Тим не менш, російська влада залишається вірною традиційній лінії в тому, що визнає США єдиним прийнятним для себе співрозмовником, і будь-якою ціною хоче змусити Сполучені Штати погодитися на діалог саме на таких умовах.

RFI: Виходить, що ситуація навколо України для Путіна — лише привід, щоб досягти двосторонніх переговорів із США?

Андре Філлер: Якщо залишатися реалістами — так, Україна — це лише привід чи, якщо хочете, шахова дошка, на якій розігрується велика партія. Як за часів Кіплінга, в Індії та Афганістані йшла «велика гра» між Британською та Російською імперіями. Питання України може стати по-справжньому геополітичною ставкою для Росії і підштовхнути її до масштабних військових дій, чого ми сподіваємося не станеться, якщо російське керівництво отримає впевненість у тому, що в ході цієї військової кампанії воно зможе розділити Україну надвоє. та створити нову «державну форму» — так звану «Новоросію» — від нинішніх сепаратистських «республік» Донецька та Луганська до Придністров'я, забезпечивши панування Росії у всьому басейні Азовського моря та значній частині узбережжя Чорного моря.

RFI: З чим США вийшли на переговори і як вони ставляться до подібних російських намірів?

Андре Філлер: В американській позиції, я думаю, треба розрізняти два рівні, два аспекти. З одного боку, це жорстка, досить войовнича риторика. Але водночас не слід забувати, що адміністрація Байдена — принаймні в тому, що стосується зовнішньої політики і особливо російсько-американських відносин — багато в чому повернулася до рамок, заданих колись адміністрацією Барака Обами. Нинішня адміністрація США дуже обережна, і вона, звичайно, не ризикне на будь-які воєнні кроки. Я вважаю, що риторика та дії не співпадатимуть одна з одною. Ми бачили приклад такої політики під час кризи в Сирії за часів президентства Обами. Сьогодні, на мою думку, повторюється схожий сценарій. З тією лише різницею, що зараз йдеться про Україну.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Джонсон категорично відмовився йти у відставку: це призведе до нестабільності
Світ
Джонсон категорично відмовився йти у відставку: це призведе до нестабільності
Джерело, наближене до Джонсона, запевнило Sky News, що він «продовжить боротьбу» і «абсолютно опирається» закликам добровільно складасти повноваження...
Як виглядає американський правнук Єлизавети ІІ: в мережу потрапили рідкісні фото 3-річного Арчі
Світ
Як виглядає американський правнук Єлизавети ІІ: в мережу потрапили рідкісні фото 3-річного Арчі
Герцог та герцогиня Сасекські відзначили День незалежності США...
Франція передасть Україні ДНК-лабораторію для розслідування злочинів російської армії
Світ
Франція передасть Україні ДНК-лабораторію для розслідування злочинів російської армії
Про передачу лабораторії в дар українським правоохоронцям оголосив у вівторок, 5 липня, представник МЗС Франції на міжнародній конференції з відновлення України...
З уряду Джонсона пішли відразу два міністри. «Друга України» закликають подати у відставку
Світ
З уряду Джонсона пішли відразу два міністри. «Друга України» закликають подати у відставку
У Великій Британії подав у відставку міністр охорони здоров'я Саджид Джавід. Незабаром після нього про відставку оголосив Міністр фінансів Ріші Сунак...
Японія запровадила чергові санкції проти 57 росіян і шести російських компаній
Світ
Японія запровадила чергові санкції проти 57 росіян і шести російських компаній
Зокрема, у списку опинились колаборанти - очільник ВЦА Херсонської області Владімір Сальдо і його “заступник” Кіріл Стремоусов...