Французький експерт щодо переговорів США та РФ: «Україна на шаховій дошці у Великій грі»

Французький експерт щодо переговорів США та РФ: «Україна на шаховій дошці у Великій грі»

У Женеві 8-годинною зустріччю делегацій США та Росії стартував тиждень найважливіших для Європи переговорів щодо безпеки та стратегічної стабільності. Ставки для України у «великій грі», яку затіяв Путін, та стратегію американської адміністрації Джозефа Байдена в інтерв'ю RFI оцінив політолог Андре Філлер (André Filler), професор університету Париж-VIII та співробітник Французького інституту геополітики.

RFI: Ці переговори передували довгі тижні нагнітання напруженості навколо України, тиску з боку Росії, яка зосередила війська на кордоні України. Чого боїться і чого хоче від США Володимир Путін?

Андре Філлер: Перше, чого Путін намагається добитися від американців, це просто, щоб американці погодилися вести з ним діалог на рівних. «Через голову» України, якщо можна так сказати. Але також відтісняючи Європу. Володимир Путін намагається повернути Росії статус великої держави, і його головний співрозмовник це, зрозуміло, Вашингтон. Тому однією з головних цілей цієї ескалації напруженості і було прагнення домогтися прямого діалогу між Москвою та Вашингтоном як «владарів світу».

RFI: У якомусь сенсі Путін хоче повернутися до рівноваги, яка переважала в період холодної війни?

Андре Філлер: З якогось погляду, безсумнівно так. Хоча сьогодні ситуація не має нічого спільного з тим, що було під час холодної війни. Радянський Союз стояв на чолі згуртованого блоку багатьох країн, у тому числі очолював військовий союз Варшавського договору. Сьогодні також за умов глобалізації російська та західна економіки тісно пов'язані. Тому частиною переговорів стає питання про запуск газопроводу «Північний потік – 2».

Тож ситуацію не можна порівнювати з тією, що була під час холодної війни у ​​1960 – 80 роки. Тим не менш, російська влада залишається вірною традиційній лінії в тому, що визнає США єдиним прийнятним для себе співрозмовником, і будь-якою ціною хоче змусити Сполучені Штати погодитися на діалог саме на таких умовах.

RFI: Виходить, що ситуація навколо України для Путіна — лише привід, щоб досягти двосторонніх переговорів із США?

Андре Філлер: Якщо залишатися реалістами — так, Україна — це лише привід чи, якщо хочете, шахова дошка, на якій розігрується велика партія. Як за часів Кіплінга, в Індії та Афганістані йшла «велика гра» між Британською та Російською імперіями. Питання України може стати по-справжньому геополітичною ставкою для Росії і підштовхнути її до масштабних військових дій, чого ми сподіваємося не станеться, якщо російське керівництво отримає впевненість у тому, що в ході цієї військової кампанії воно зможе розділити Україну надвоє. та створити нову «державну форму» — так звану «Новоросію» — від нинішніх сепаратистських «республік» Донецька та Луганська до Придністров'я, забезпечивши панування Росії у всьому басейні Азовського моря та значній частині узбережжя Чорного моря.

RFI: З чим США вийшли на переговори і як вони ставляться до подібних російських намірів?

Андре Філлер: В американській позиції, я думаю, треба розрізняти два рівні, два аспекти. З одного боку, це жорстка, досить войовнича риторика. Але водночас не слід забувати, що адміністрація Байдена — принаймні в тому, що стосується зовнішньої політики і особливо російсько-американських відносин — багато в чому повернулася до рамок, заданих колись адміністрацією Барака Обами. Нинішня адміністрація США дуже обережна, і вона, звичайно, не ризикне на будь-які воєнні кроки. Я вважаю, що риторика та дії не співпадатимуть одна з одною. Ми бачили приклад такої політики під час кризи в Сирії за часів президентства Обами. Сьогодні, на мою думку, повторюється схожий сценарій. З тією лише різницею, що зараз йдеться про Україну.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Китай охопили протести через ковідні обмеження. Учасники вимагають відставки Сі Цзіньпіна
Світ
Китай охопили протести через ковідні обмеження. Учасники вимагають відставки Сі Цзіньпіна
CNN описує те, що відбувається, як «безпрецедентну демонстрацію непокори суворій і дедалі дорожчій політиці країни щодо боротьби з коронавірусом»...
Макрон вважає, що росія завжди використовувала голод як засіб тиску на Україну
Світ
Макрон вважає, що росія завжди використовувала голод як засіб тиску на Україну
Президент Франції Емманюель Макрон виступив зі зверненням з нагоди запуску Україною ініціативи Grain from Ukraine («Зерно з України»)...
На тлі війни в Україні в росії відбулося різке зростання злочинів із використанням зброї
Світ
На тлі війни в Україні в росії відбулося різке зростання злочинів із використанням зброї
Також з початку війни різко зросла кількість крадіжок у російських магазинах...
У Китаї пройшли протести проти коронавірусних обмежень: приводом стала загибель людей під час пожежі
Світ
У Китаї пройшли протести проти коронавірусних обмежень: приводом стала загибель людей під час пожежі
Протести сталися після пожежі у житловому будинку в Урумчі 24 листопада, внаслідок якої, за офіційними даними, загинули 10 людей та дев'ять постраждали...
Кремль чекає втрату 100 тисяч мобілізованих убитими та пораненими до весни 2023 року
Світ
Кремль чекає втрату 100 тисяч мобілізованих убитими та пораненими до весни 2023 року
План Кремля полягає в тому, щоб виграти час та стабілізувати фронт за допомогою мобілізованих, а навесні розпочати новий наступ...