Єврокомісія вважає рішення Польщі та Угорщини про заборону на імпорт українського зерна неприйнятним

У Єврокомісії заявили, що односторонні рішення Польщі та Угорщини щодо заборони імпорту українського зерна є неприйнятними. Варшава та Будапешт напередодні наклали ембарго на українське зерно та інші продовольчі товари, пославшись на інтереси місцевих фермерів, пише RFI.
«Важливо наголосити, що торговельна політика — це виняткова компетенція ЄС, і тому односторонні дії неприйнятні», — йдеться у заяві Єврокомісії, яка надійшла до редакції Reuters.
«У такі складні часи дуже важливо координувати та погоджувати всі рішення всередині ЄС», — додали у Брюсселі.
Напередодні уряди Польщі та Угорщини вирішили запровадити тимчасову заборону на імпорт зерна та інших продовольчих товарів з України, пославшись на необхідність захищати власний сільськогосподарський сектор. Найближчим часом до них може приєднатися Болгарія.
Заборона на імпорт українського зерна до Польщі стосується і його тразиту до третіх країн, написав у твіттері міністр розвитку та технологій Польщі Вальдемар Буда. Він наголосив, що систему, яка дозволить українському зерну перетинати польську територію тразитом, належить узгодити на переговорах.
Після того, як українські чорноморські порти виявилися заблокованими у зв'язку з російським вторгненням, традиційне постачання морем у треті країни виявилося перерваним. Велика кількість українського зерна (яка коштує дешевше, ніж зерно, вироблене в ЄС), осіла в державах Центральної Європи, що вдарило по доходах місцевих фермерів.
У Польщі це створило серйозну політичну загрозу правлячій націоналістичній партії «Право і справедливість» (PiS) у рік виборів, оскільки традиційно ця партія спирається на підтримку виборців у сільській місцевості.
Міністерство аграрної політики України назвало рішення польської влади порушенням раніше досягнутих домовленостей. Тиждень тому було погоджено, що чотири культури (пшениця, кукурудза, насіння соняшнику та ріпаку) до 1 липня 2023 року йтимуть через Польщу транзитом, йдеться на сайті українського відомства.
«Ми розуміємо, що у польських фермерів склалася складна ситуація, проте наголошуємо, що зараз найскладніша ситуація у фермерів України. Саме на території України йде війна, саме українські фермери зазнають колосальних збитків від війни росії проти України, і саме українські фермери гинуть на своїх полях від російських мін», - заявили в Міністерстві аграрної політики України.
Днями міністр аграрного політика України Микола Сольський повідомив, що щомісяця з України до Польщі надходить від 500 до 700 тисяч тонн різної продукції, при цьому значна частина йде транзитом до інших країн.
З липня 2022 року Україна веде експорт свого зерна через чорноморські порти відповідно до «зернової угоди», досягнутої у Стамбулі за участю Туреччини та ООН, а з іншого боку — рф. У Кремлі неодноразово погрожували розірвати зернову угоду, критикуючи її функціонування. Агентство Reuters писало, що російська влада в ході переговорів про продовження «зернової угоди» вимагала зняти санкції з «Россільгоспбанку».
Український Дощ писав раніше, що не менше 10 років потрібно, щоб очистити Україну від мін — Міноборони Великобританії.