Цінова стеля на газ від агресора: Єврокомісія представила заходи для приборкання цін на російські енергоносії

Цінова стеля на газ від агресора: Єврокомісія представила заходи для приборкання цін на російські енергоносії

В умовах «астрономічних цін» на енергетичному ринку та «маніпулювання» цим ринком з боку росії Європейський Союз збирається обмежити ціни на електроенергію та російський газ. Про це заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, виступаючи 7 вересня з пропозиціями щодо подолання енергетичної кризи, пише RFI.

У п'ятницю, 9 вересня, Рада ЄС на рівні профільних міністрів збереться на екстрене засідання з приводу енергетичної кризи.

"Ми зіткнулися з надзвичайною ситуацією, тому що росія не тільки є ненадійним постачальником, а й активно маніпулює нашими енергетичними ринками", - заявила Урсула фон дер Ляйєн у середу, виступаючи перед журналістами.

Ціни на енергоносії стали «астрономічними», і Єврокомісія запропонує низку заходів для підтримки найуразливіших верств населення, а також бізнесу.

Спочатку Урсула фон дер Ляйєн нагадала про те, що вже зроблено в ЄС для пом'якшення кризи. Європейці знизили споживання газу, що дозволяє їм випереджаючими темпами заповнювати газосховища перед зимою. Ці сховища вже заповнені в середньому в ЄС на 82% (у Франції більш ніж на 90%). 80-відсоткового заповнення спочатку очікували лише до жовтня.

Євросоюз підвищив диверсифікацію газових постачань, наростивши імпорт із США, Норвегії, Алжиру та Азербайджану.

"Наприклад, Норвегія зараз постачає в ЄС більше газу, ніж росія", - зазначила фон дер Ляйєн.

ЄС також продовжує масштабні інвестиції у відновлювані джерела енергії в рамках програми RePowerEU.

Євросоюз з січня по серпень поточного року отримав івід США понад 40 млрд кубометрів зрідженого природного газу (ЗПГ), повідомила 7 вересня єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон. За весь 2021 рік ЄС імпортував 22 млрд кубометрів ЗПГ із США, нагадала вона. Таким чином, за 8 місяців ЄС вже купив у США майже вдвічі більше ЗПГ, ніж за минулий рік.

Глава Єврокомісії зазначила, що «маніпуляції на газових ринках» дуже впливають на європейський ринок електроенергії. 

Урсула фон дер Ляйєн запропонувала такі антикризові заходи.

  • "Розумна економія електроенергії" (Smart Savings of Electricity): зниження споживання в пікові періоди.
  • Обмеження доходів підприємств, які виробляють «низьковуглецеву електроенергію» з малою собівартістю. Через стрибок цін на газ вони отримують зараз «несподівано високий» прибуток: ціна продажу електрики не відображає їх виробничих витрат.
  • «Солідарний внесок» ЄК пропонує ввести для нафтових та газових компаній, які також отримують рекордні прибутки.
  • Вилучені «наддоходи» Єврокомісія пропонує перенаправити на підтримку вразливих категорій населення та компаній, а також на інвестиції у відновлювані джерела енергії.
  • Введення граничної ціни на газ із росії.

«Ми маємо скоротити доходи росії, які путін використовує для фінансування жорстокої війни проти України», — наголосила Урсула фон дер Ляйєн.

Глава ЄК зазначила, що якщо на початку війни російський трубопровідний газ становив 40% від газу, що імпортується Євросоюзом, то сьогодні на нього припадає лише 9% газового імпорту.

Видання Politico напередодні повідомляло, що для російського газу розглядається стеля в 50 євро за мегават-годину (близько $500 за тисячу кубометрів), вп'ятеро нижче за поточні котирування. Стеля буде тимчасовою, щоб рішення в ЄС можна було ухвалити не одноголосно, а кваліфікованою більшістю.

Європейська комісія пропонує обмежити 200 євро за мегават-годину (МВт-год) ціну електроенергії, виробленої без використання природного газу. Про це 7 вересня повідомило агентство Reuters, яке отримало доступ до проєкту документа з пропозиціями ЄК. Це один із заходів, спрямованих на приборкання цін на електрику до настання зими. Єврокомісія також пропонує встановити для держав-членів завдання скоротити щомісячне споживання електроенергії на 10% порівняно із середнім показником (цього місяця) за останні п'ять років.

За повідомленням AFP, на засіданні Ради ЄС 9 вересня обговорюватимуться також питання спільних закупівель енергоносіїв країнами ЄС, відмова від прив'язки цін на електрику до газових котирувань та структурна реформа ринку електроенергії в єдиній Європі.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У Казахстані легалізували купівлю та продаж криптовалют
Економіка
У Казахстані легалізували купівлю та продаж криптовалют
Forbes: жителям Казахстану дозволили продавати та купувати біткоїн та інші криптовалюти...
В пошкодженому «Північному потоці — 2» більше не залишилося газу - Енергетичне агентство Данії
Економіка
В пошкодженому «Північному потоці — 2» більше не залишилося газу - Енергетичне агентство Данії
Наприкінці вересня три з чотирьох ниток «Північних потоків» у територіальних водах Данії та Швеції отримали пошкодження, через що почалися витікання газу...
Як українцям платити податки у Європі: огляд податкових правил для вимушених переселенців
Економіка
Як українцям платити податки у Європі: огляд податкових правил для вимушених переселенців
Компанія Andersеn Global підготувала комплексний огляд підходів до оподаткування у країнах, які зараз приймають значну кількість українських біженців...
Лауреат Нобелівської премії про українську економіку: могло бути і гірше
Економіка
Лауреат Нобелівської премії про українську економіку: могло бути і гірше
«Якщо приплив грошей буде недостатнім (а деякі європейські країни все ще не видали більшу частину обіцяного), то українська економіка потрапить у кризу», - пише він...
Європарламент підтримав виділення Україні 5 мільярдів євро фінансової допомоги
Економіка
Європарламент підтримав виділення Україні 5 мільярдів євро фінансової допомоги
Кошти входять до складу анонсованих Єврокомісією у травні 9 мільярдів євро. На підтримку виділення коштів виступили 534 депутати, проти – 30...