Цінова стеля на газ від агресора: Єврокомісія представила заходи для приборкання цін на російські енергоносії

Цінова стеля на газ від агресора: Єврокомісія представила заходи для приборкання цін на російські енергоносії

В умовах «астрономічних цін» на енергетичному ринку та «маніпулювання» цим ринком з боку росії Європейський Союз збирається обмежити ціни на електроенергію та російський газ. Про це заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, виступаючи 7 вересня з пропозиціями щодо подолання енергетичної кризи, пише RFI.

У п'ятницю, 9 вересня, Рада ЄС на рівні профільних міністрів збереться на екстрене засідання з приводу енергетичної кризи.

"Ми зіткнулися з надзвичайною ситуацією, тому що росія не тільки є ненадійним постачальником, а й активно маніпулює нашими енергетичними ринками", - заявила Урсула фон дер Ляйєн у середу, виступаючи перед журналістами.

Ціни на енергоносії стали «астрономічними», і Єврокомісія запропонує низку заходів для підтримки найуразливіших верств населення, а також бізнесу.

Спочатку Урсула фон дер Ляйєн нагадала про те, що вже зроблено в ЄС для пом'якшення кризи. Європейці знизили споживання газу, що дозволяє їм випереджаючими темпами заповнювати газосховища перед зимою. Ці сховища вже заповнені в середньому в ЄС на 82% (у Франції більш ніж на 90%). 80-відсоткового заповнення спочатку очікували лише до жовтня.

Євросоюз підвищив диверсифікацію газових постачань, наростивши імпорт із США, Норвегії, Алжиру та Азербайджану.

"Наприклад, Норвегія зараз постачає в ЄС більше газу, ніж росія", - зазначила фон дер Ляйєн.

ЄС також продовжує масштабні інвестиції у відновлювані джерела енергії в рамках програми RePowerEU.

Євросоюз з січня по серпень поточного року отримав івід США понад 40 млрд кубометрів зрідженого природного газу (ЗПГ), повідомила 7 вересня єврокомісарка з енергетики Кадрі Сімсон. За весь 2021 рік ЄС імпортував 22 млрд кубометрів ЗПГ із США, нагадала вона. Таким чином, за 8 місяців ЄС вже купив у США майже вдвічі більше ЗПГ, ніж за минулий рік.

Глава Єврокомісії зазначила, що «маніпуляції на газових ринках» дуже впливають на європейський ринок електроенергії. 

Урсула фон дер Ляйєн запропонувала такі антикризові заходи.

  • "Розумна економія електроенергії" (Smart Savings of Electricity): зниження споживання в пікові періоди.
  • Обмеження доходів підприємств, які виробляють «низьковуглецеву електроенергію» з малою собівартістю. Через стрибок цін на газ вони отримують зараз «несподівано високий» прибуток: ціна продажу електрики не відображає їх виробничих витрат.
  • «Солідарний внесок» ЄК пропонує ввести для нафтових та газових компаній, які також отримують рекордні прибутки.
  • Вилучені «наддоходи» Єврокомісія пропонує перенаправити на підтримку вразливих категорій населення та компаній, а також на інвестиції у відновлювані джерела енергії.
  • Введення граничної ціни на газ із росії.

«Ми маємо скоротити доходи росії, які путін використовує для фінансування жорстокої війни проти України», — наголосила Урсула фон дер Ляйєн.

Глава ЄК зазначила, що якщо на початку війни російський трубопровідний газ становив 40% від газу, що імпортується Євросоюзом, то сьогодні на нього припадає лише 9% газового імпорту.

Видання Politico напередодні повідомляло, що для російського газу розглядається стеля в 50 євро за мегават-годину (близько $500 за тисячу кубометрів), вп'ятеро нижче за поточні котирування. Стеля буде тимчасовою, щоб рішення в ЄС можна було ухвалити не одноголосно, а кваліфікованою більшістю.

Європейська комісія пропонує обмежити 200 євро за мегават-годину (МВт-год) ціну електроенергії, виробленої без використання природного газу. Про це 7 вересня повідомило агентство Reuters, яке отримало доступ до проєкту документа з пропозиціями ЄК. Це один із заходів, спрямованих на приборкання цін на електрику до настання зими. Єврокомісія також пропонує встановити для держав-членів завдання скоротити щомісячне споживання електроенергії на 10% порівняно із середнім показником (цього місяця) за останні п'ять років.

За повідомленням AFP, на засіданні Ради ЄС 9 вересня обговорюватимуться також питання спільних закупівель енергоносіїв країнами ЄС, відмова від прив'язки цін на електрику до газових котирувань та структурна реформа ринку електроенергії в єдиній Європі.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Рахункова палата за рік виявила порушень на 61 мільярд: найбільше – в оборонній сфері
Економіка
Рахункова палата за рік виявила порушень на 61 мільярд: найбільше – в оборонній сфері
Упродовж минулого року Рахункова палата виявила порушень і недоліків під час управління публічними фінансами на майже 60,8 млрд грн....
Швейцарські банки почали закривати рахунки громадян росії
Економіка
Швейцарські банки почали закривати рахунки громадян росії
Банки Швейцарії почали закривати рахунки клієнтам, які мають російське громадянство, навіть якщо вони одночасно мають паспорт іншої країни....
Вінілові платівки у США обігнали за продажами CD-диски
Економіка
Вінілові платівки у США обігнали за продажами CD-диски
Вініл, який, як правило, дорожчий, ніж новий формат, значно випередив компакт-диски за фактичними прибутками...
«Україні бракує робочих рук» — заступник міністра економіки
Економіка
«Україні бракує робочих рук» — заступник міністра економіки
Мінекономіки формує та реалізує державну політику у сферах економіки та торгівлі....
Польські фермери припинили блокаду кордону з рф
Економіка
Польські фермери припинили блокаду кордону з рф
Фермери Вармінсько-Мазурського воєводства поки не продовжуватимуть акції через наближення великодніх свят...