Червона лінія: через заборону абортів тисячі поляків вийшли на мітинг проти церкви і уряду

Червона лінія: через заборону абортів тисячі поляків вийшли на мітинг проти церкви і уряду

22 жовтня польський Конституційний суд заборонив переривати вагітність навіть через невиліковну хворобу плода, фактично заборонивши в країні будь-які види абортів. Рішення стало черговим етапом консервативної політики, яку правляча партія «Право і справедливість» проводить в країні з 2015 року.

Однак на цей раз ініціатива зіткнулася не просто з невдоволенням помітної частини суспільства, а з масовими протестами, які почалися відразу після рішення суду і з тих пір продовжують наростати. Учасники акцій блокують дороги, а поліція розганяє маніфестантів сльозогінним газом. Журналістка польського видання Gazeta Wyborcza Вікторія Беляішн розповідає про те, як 30 жовтня протести досягли свого піку: на вулиці Варшави вийшли 150 тисяч людей, які вимагали не тільки скасування рішення суду, а й зміни політичного курсу країни.

Перемогу над правом перервати вагітність в Польщі святкують уряд і священики

Костел Святого Хреста знає кожен житель Варшави. Розташований в самому центрі міста, на вулиці Краківське передмістя, він століттями був для поляків символом свободи і безпеки. Він же був притулком і підтримкою зароджується руху «Солідарність».

Однак сьогодні доступ в нього відкритий не для всіх. Після початку загальнонаціональних протестів проти посилення закону про аборти і звернення глави партії влади Ярослава Качинського (він попросив поляків захистити «традиційні цінності») вхід в собор захищає команда місцевих націоналістів. На сходах, що ведуть до храму, щільними шеренгами шикуються чоловіки, одягнені в чорні спортивні костюми. Багато приховують обличчя під Балаклавою. Одні тримають в руках розарії - католицькі чотки, інші - бейсбольні біти і балончики з перцевим газом.

Томаш Бонкевіч, пов'язаний з польським крайнім правим Національно-радикальним табором, пояснив присутність «охорони» перед церквами наступним чином:

«Ми захищаємо церкви від профанації. У нас розарії, кулаки, сльозогінний газ - це засоби індивідуального захисту. Це те, що, згідно з польським законодавством, ми можемо мати для захисту свого життя і здоров'я, а також майна, яке ми захищаємо - тобто, власне, Господа Ісуса».

Уже тиждень поборники закону про заборону не пускають в храм жінок, побоюючись, що ті можуть організувати всередині акцію протесту - такі загрози з боку польських феміністок з'явилися в перший день після посилення закону. Минулої неділі, 25 жовтня, під час меси в деяких польських церквах прямо перед вівтарем з'явилися жінки з плакатами «Помолимося за аборт». Так вони відреагували на заяви польських священиків, які 22 жовтня підтримали постанову Конституційного суду. Згідно з його рішенням, польський закон про аборти, який протягом багатьох років і так вважався одним із найсуворіших у Європі, практично повністю їх заборонив.

Митрополит Краківський архієпископ Марек Ендрашевскій в день оголошення рішення суду сказав під час служби:

«Важко уявити собі більш радісну новину».

А голова Польської єпископальної конференції архієпископ Станіслав Гондецкій заявив:

«Я з великою радістю сприйняв сьогоднішнє рішення Конституційного суду. Життя кожної людини має рівну цінність для Бога і повинна бути в рівній мірі захищена державою».

Ухвалення рішення про посилення закону про аборти, просуває «Правом і справедливістю» і правими радикалами, який анулював так званий «компроміс 1993 року», націоналісти зустріли з ентузіазмом. Жорсткість закону - це особистий успіх політика Кайі Годек, консервативного юриста і ініціатора проекту «Зупинити аборти». Ще в 2016 році, через побоювання, що влада його підтримають, жінки в Польщі організували так званий чорний протест, в якому брали участь сотні тисяч осіб. Сьогодні, як і чотири роки тому, більшість населення негативно ставиться до заборони абортів. Опитування, проведене 27-28 жовтня дослідницьким агентством SW Research, показав, що 70,7% поляків проти такої заборони. В опитуванні агентства Kantar для Gazeta Wyborcza 61% підтримали старий закон про переривання вагітності.

Незважаючи на це, якщо рішення Конституційного суду буде виконано, польські жінки зможуть переривати вагітність тільки в двох випадках: коли вагітність поставить під загрозу життя матері або якщо вона стала результатом зґвалтування. Протягом останніх 27 років жінки в Польщі мали можливість законно перервати вагітність також в разі виявлення серйозних вад розвитку плоду. Згідно з даними, опублікованими Міністерством охорони здоров'я країни, в 2019 році з 1100 легальних абортів тисячу сімдесят чотири були проведені саме з цієї причини. Таким чином, рішенням Конституційного суду аборти в Польщі де-факто визнали незаконними.

Польські націоналісти в свою чергу називають аборт «вбивством дітей», а протестуючих на захист своїх прав жінок - «лівими фашистами» або «повіями». Тих, хто минулого тижня намагався увійти до церкви з транспарантами, били і скидали зі сходів.

Початок протестів

Аня, мешканка Варшави, була вигнана з церкви під час однієї з таких акцій:

«Я поклала під вівтар плакат з гаслом "Моє тіло - моє діло".  До мене відразу підійшов чоловік, який схопив його і розірвав на частини, кілька людей мене жорстко схопили, затиснули мені рот рукою, сказали "писок, сука" і вивели з церкви», - розповідає вона.

У п'ятницю, 30 жовтня, під час маршу, який пройшов вулицями Варшави під гаслом «Ти ніколи не будеш одна», ніхто з учасників протесту до церкви увійти не намагався. Всього на вулиці Варшави вийшли близько 150 тисяч осіб - під наглядом поліцейських, військових, націоналістів і священиків.

Священики - бачачи, як натовп скандує: «Моє тіло - моє діло», «Я думаю, відчуваю, вирішую», «Уряд на тротуар», «Жіноче пекло» і «Fuck PiS» - вигукували у відповідь в мегафони слова молитви «Отче наш», тримали в піднятих руках хрести і окропляли святою водою людей.

У той же час в твіттері з'явився запис націоналіста Томаша Бонкевіча:

«Тисячі варварів захопили Варшаву! Їх єдина вимога - вбити невинних дітей! Вони називають це свободою! Я, як католик, молюся, щоб ви прокинулися, але пам'ятайте, що якщо нам доведеться, ми, захищаючи беззахисних, роздавимо вас і перетворимо ваше войовниче завзяття в пил!».

Ольга, одна з дівчат, які вийшли на мітинг в п'ятницю, у відповідь не приховує обурення:

«Це нахабство. Священики ховаються за спинами нацистів, вони хочуть звести нас до ролі інкубаторів і відібрати у нас повне право. Замість того, щоб дивитися на чужі животи, вони повинні зайнятися своїми справами. Мені 27 років, я давно не була в церкві, але те, що відбувається зараз, тільки переконало мене в тому, що я повинна зважитися на відступництво від католицизму. Сьогодні я вийшла на вулицю, тому що я не згодна з тим, що чоловіки в черговий раз намагаються позбавити мене основних прав. Дітей у мене поки немає. І я боюся, що не буде. Я наважуся їх завести, тільки тоді, коли буду впевнена, що я зможу народити здорову дитину. Польський закон позбавляє мене цієї можливості».

Сестра Ольги, 35-річна Ганна, яка вийшла на акцію зі своєю чотирирічною дочкою, додає:

«У мене були важкі пологи. У дочки була гіпотрофія, і вона потрапила в інкубатор. Вагітність - це завжди ризик. І я знаю, що більше не буду народжувати. Я не можу зрозуміти, чому уряд хоче вирішувати за жінок. І не тільки за жінок - за їхніх чоловіків теж. Адже якщо з вагітністю щось піде не так і жінка помре при пологах, відповідальність за дитину ляже на родичів. А що робити, якщо дитина народилася дуже хворим? Мама про нього більше не подбає. Чоловіки повинні розуміти, що це відноситься і до них », - роздратовано підсумовує вона.

На питання, чи повинен аборт бути доступним до 12-го тижня вагітності - як у багатьох інших країнах - дівчата не знають відповіді. Через кілька хвилин Ольга каже:

«Я не хочу, щоб аборт став основним методом контрацепції ... З іншого боку, я вважаю, що сьогодні всі розуміють, як убезпечити себе. Для мене польський компроміс до рішення суду був оптимальним. Я думаю, що більшість протестуючих захищає саме його».

Троє дівчат, що несуть банери і плакати - на одному з них молода вагітна жінка висить на хресті - не згодні з Ольгою.

«Ми не підемо на компроміс! Єдиний компроміс, на який ми можемо піти, - це безпечний, легальний і доступний аборт до 12-го тижня вагітності! Я не можу пробачити, що поляки погодилися на компроміс 27 років тому. Ні держава, ні церква не мають права вирішувати щодо наших тел. Ми Європа, ми належимо до ЄС, так що давайте нарешті матимемо ті ж права, що і в цивілізованому світі », - говорить Магда. Кароліна, її подруга, додає: «Я не вірю, що в польській церкви є християнські цінності. Єдине, що робить польська церква, - це тисне на всіх тих, хто не відповідає їх уявленням про ідеальний поляка».

У марші беруть участь не тільки жінки - є і чоловіки, і молоді хлопці. В учасників маршу не тільки плакати з гаслами на захист прав жінок, а й спрямовані проти уряду. Багато нецензурні, наприклад «***** PiS» або «Wypierdalać», що можна цензурно перевести російською як «йдіть нафіг».

У натовпі виділяються райдужні прапори - символи солідарності з ЛГБТ-спільнотою. Павло, молода людина з райдужним прапором, студент-економіст. З 22 жовтня він ходить на протести щовечора:

«Я гей. Проблема абортів мене не стосується, але я не згоден з обмеженням прав людини. Я дуже добре знаю, що це означає, коли ви не можете повністю приймати рішення про себе, коли ви не на одному рівні з іншими людьми. Я солідарний з жінками, з моїми сестрами і подругами. Те, що зробило польський уряд, і те, що робить церква, - ганьба », - каже він, а потім приєднується до людей, скандують« Свободу жінкам!».

«Вони напали на цілі родини»

Боротьба за заборону абортів в Польщі йде з 1989 року.

«Поляки вбили близько 17 мільйонів ненароджених громадян, - заявляв тоді Станіслав Строжік, колишній активіст" Солідарності ". - Їх могили - вигрібні ями, унітази в гінекологічних кабінетах і сміттєві баки!».

Тоді влада ухвалила і компромісний закон, що діяв до жовтня 2020 року. Завдяки йому кількість легальних абортів в Польщі сьогодні вкрай невелика, а «абортний туризм» став поширеним серед поляків. За оцінками незалежної організації «Аборт без кордонів», яка підтримує польських жінок і допомагає їм перервати вагітність за кордоном, щорічно з цією метою країну залишають близько 100 тисяч жінок.

Березня Лемпарт, лідер організації «Жіночий страйк» неодноразово підкреслювала, що заборона на аборти не означає, що польські жінки не будуть переривати небажану вагітність:

«Аборти були, є і будуть. Заборона абортів не означає, що абортів немає. Заборона на аборти означає лише те, що дочкам і сестрам політиків PiS, партнерам священиків, які теж роблять аборти потай, буде легше, а всім іншим, як зазвичай », - написала вона в твіттері.

Під час демонстрації 30 жовтня деякі дівчата прямо в натовпі розповідали про те, як вони перервали вагітність. Більшість з них зробили це за кордоном, в основному в Німеччині, Австрії та Словаччини. Ті, хто робив це в Польщі, найчастіше переривали вагітність будинку фармакологічним шляхом, замовляючи таблетки з-за кордону.

Юстин 30 років. П'ять років тому вона зробила аборт:

«Що я відчувала? Полегшення. Ми ніколи не розповідали моїм батькам про це. Вони релігійні, вони б це погано сприйняли. Тепер у нас є дитина, хлопчик. Ми завжди хотіли дітей. Я вважаю, що жінка повинна мати право вибирати і вирішувати, коли вона завагітніє, і чи дійсно вона хоче народжувати».

Протест 30 жовтня, ініційований страйком жінок, - це не тільки акція проти посилення закону про аборти. Серед тисяч присутніх багато поляків, яким набридло триваюче правління консервативної партії «Право і справедливість», польського уряду і, перш за все, лідера правлячої партії Ярослава Качинського, який, на думку протестувальників, є неофіційними главою держави і повністю контролює президента Анджея Дуду. Багато вигукувалися гасла - і теж часто нецензурні - ставилися безпосередньо до нього.

«Уряд перейшов широку червону межу. Спочатку мова йшла тільки про право на аборт, тепер мова йде про все. Зараз йде боротьба за право на аборт, за поділ влади, за аполітичну прокуратуру, за беззастережне членство Польщі в Євросоюзі. Консервативні політики просто повинні забратися звідси. І все », - каже Петро, ​​архітектор з Варшави. Він прийшов на протест з дружиною і двома дочками. Його дружина Юлія додає: «Сьогодні це питання прав людини. Вони напали на цілі сім'ї, а не тільки на жінок. Я ненавиджу це уряд, цю владу.»

Теги
Схожi
Джо Байден виключив ймовірність локдауна у США через індійський штам коронавірусу
Світ
Джо Байден виключив ймовірність локдауна у США через індійський штам коронавірусу
Індійському штаму, виявленому наприкінці 2020 року, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) присвоїла назву «Дельта» (B.1.617.2), його також називають подвійним мутантом через наявність змін E484Q і L452R у S-білку...
Британці підвели перші підсумки продажів дитячої книги Меган Маркл. Не вистрілила!
Світ
Британці підвели перші підсумки продажів дитячої книги Меган Маркл. Не вистрілила!
Книга герцогині Сассекської не виправдала сподівань видавців...
У Нігерії бойовики напали на школу і викрали 80 осіб
Світ
У Нігерії бойовики напали на школу і викрали 80 осіб
Бойовики застрелили поліцейського, поранили школяра і викрали з метою викупу понад 80 осіб - учнів і педагогів...
Розвідка Нідерландів показала карту обстрілів РФ по Україні
Світ
Розвідка Нідерландів показала карту обстрілів РФ по Україні
Спецслужба опублікувала перехоплення розмов бойовиків «ДНР», які запитували вогонь по українській території з Росії в липні 2014-го...
Біллі Айліш звинуватили в расизмі за те, що вона висміяла азіатський акцент
Світ
Біллі Айліш звинуватили в расизмі за те, що вона висміяла азіатський акцент
19-річна популярна співачка та володарка премії «Греммі» Біллі Айліш потрапила під вогонь критики - її розкритикували за те, що вона висміяла азіатський акцент...