Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель

Боротьба за вплив на Африку між Заходом та росією загострюється - Жозеп Боррель

Візит до Південно-Африканської Республіки та Ботсвани голови європейської дипломатії Жозепа Борреля проходив з 26 по 29 січня. Для Преторії, яка прийняла перед цим главу МЗС країни-агресора Сергія Лаврова та міністра фінансів США Джанет Йеллен, дипломатична активність січня стала підтвердженням ролі, яку ПАР відіграє сьогодні на Африканському континенті.

В інтерв'ю газеті Le Monde Жозеп Боррель повторив висловлений ним у ПАР жаль про небажання Преторії засудити російське вторгнення в Україну та зупинився на боротьбі за вплив між країнами Заходу та росією, що загострилася на африканському континенті після початку війни в Україні.

З 1 січня 2023 року ПАР стала головою групи БРІКС. Останні 10 років вона грала на міжнародній арені менш активну роль. Але, за словами глави Африканської програми управління та дипломатії у Південноафриканському інституті міжнародних відносин Стівена Грузда, Преторія залишається «брамою на африканський континент, лідером думок».

Експерт нагадав в інтерв'ю RFI:

«За один тиждень ми побачили візити в ПАР росіян, американців, європейців, наприкінці минулого року президента Франції, канцлера Німеччини, міністра закордонних справ Китаю. Усі вони прагнуть позиціонувати себе, впливати, „залишатися у кадрі“, якщо можна так висловитися. Наприклад, росія прагне показати, що вона не ізольована, що її не торкнулися санкції, що вона здатна мати друзів на континенті, торгувати та впливати».

"Африка, безумовно, є об'єктом боротьби" - допустив в інтерв'ю Le Monde верховний представник Євросоюзу із зовнішніх зв'язків і політики безпеки Жозеп Боррель.

Відповідаючи на твердження Наледі Пандор, міністра закордонних справ ПАР, про право країни зберігати нейтралітет щодо війни в Україні, представник ЄС нагадав, що, як і інші незалежні держави, «Україна теж має право укладати спілки, які вона хоче, чого Росія, схоже, не сприймає».

Він сказав, що у Південної Африки «можуть бути історичні чи ідеологічні причини не хотіти критикувати росію», оскільки свого часу Радянський Союз підтримував народ ПАР у боротьбі з апартеїдом. Але Європа також підтримувала цей рух. І сьогодні, сказав голова дипломатії ЄС, «не засудити вторгнення в країну, порушуючи Статут Організації Об'єднаних Націй, — це щось інше ніж нейтралітет. Якщо ви бажаєте приєднатися до Хартії ООН, ви повинні засудити вторгнення. Інакше це не нейтральна позиція».

Жозеп Боррель зазначив, що здогадується про намір Південної Африки використати своє становище регіональної держави, щоб отримувати зиск незалежно від того, хто виграє у протистоянні навколо України. ПАР сподівається, що європейці продовжуватимуть допомагати та торгувати, і що жодних наслідків Преторія не матиме.

«Ми знаємо, хто підтримав росію своїм голосуванням в ООН, і ми запам'ятаємо це. На даний момент це не мало жодних наслідків, але ми, як і раніше, маємо право на свою думку. Це не війна між європейцями, це питання дотримання Статуту Організації Об'єднаних Націй. Південна Африка каже, що шанує це, нехай доведе це», - сказав Боррель.

Торкаючись рішення Буркіна Фасо вивести французький військовий контингент з країни і зблизитися з групою Вагнера та можливого вибору відмовитися від військової присутності Євросоюзу в інших країнах, Жозеп Боррель нагадав, що мета цієї присутності є «ефективним захистом країн від терористичної загрози».

«Але треба визнати, — уточнив глава МЗС Євросоюзу, — що рішення країни, уряд якої було обрано демократичним шляхом, не рівнозначне рішенню уряду, який став результатом низки військових переворотів. Вагнер став преторіанською гвардією військових диктатур».

Відповідаючи на твердження МЗС ПАР про право Преторії проводити військові морські навчання з країнами на свій вибір, Жозеп Боррель сказав: «Безумовно, але проведення маневрів з росією та Китаєм у день першої річниці війни в Україні має символічне значення. Ми хотіли б, щоб вони цього не робили».

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Конституційний суд Вірменії визнав зобов'язання країни перед МКС щодо арешту путіна
Світ
Конституційний суд Вірменії визнав зобов'язання країни перед МКС щодо арешту путіна
Уряд Вірменії вирішив ратифікувати Римський статут, оскільки розраховує залучити МКС до вирішення територіальних суперечок із Азербайджаном...
Польща і НАТО проведуть військові навчання на кордоні з Калінінградською областю рф
Світ
Польща і НАТО проведуть військові навчання на кордоні з Калінінградською областю рф
Військо Польське збирається формувати смужку суші та проводити розвідку у напрямку території країни-агресора...
Пригожин планує перемістити вагнерівців до Африки — Bloomberg
Світ
Пригожин планує перемістити вагнерівців до Африки — Bloomberg
Власник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин планує розгорнути свої військові сили в Африці на тлі значних втрат у війні в Україні...
Прем'єр Вірменії Пашинян анонсував підписання мирної угоди з Азербайджаном
Світ
Прем'єр Вірменії Пашинян анонсував підписання мирної угоди з Азербайджаном
Прем'єр-міністр Вірменії Ніколо Пашинян анонсував укладення мирної угоди з Азербайджаном і пообіцяв, що нового загострення між країнами не буде...
Бразилія хоче створити «мирний клуб» щодо України без України і за участю Китаю - FT
Світ
Бразилія хоче створити «мирний клуб» щодо України без України і за участю Китаю - FT
У Бразилії за різними оцінками проживає від 350 000 до 500 000 етнічних українців. Це наслідки трьох течій імміграції, яка фактично почалася 1889 року...