Білоруси не хочуть воювати проти України, але від них мало що залежить - опитування ЗМІ

Білоруси не хочуть воювати проти України, але від них мало що залежить - опитування ЗМІ

Білорусь — і це офіційно підтверджує влада країни — цілком може стати третьою стороною можливого військового конфлікту між Росією та Україною. Звичайно, на боці Росії — як військовий союзник і як частина Союзної держави, що будується вже чверть століття. Самі ж білоруси — принаймні більшість опитаних RFI на вулицях Мінська — войовничих настроїв не відчувають. Багато хто не відчуває й бажання спілкуватися з пресою — останні півтора роки висловлювання своєї думки буває небезпечним у цій країні як для того, хто задає, так і для того, хто відповідає на запитання. За згодою поговорити обов'язкове застереження: лише анонімно. Про це докладно у матеріалі Міжнародного французького радіо.

Наразі до Білорусі продовжують прибувати військові з Росії, офіційно — для участі у спільних навчаннях біля білорусько-українського кордону. На Заході нарощування російської військової присутності розцінюють як підтвердження агресивних устремлінь Москви щодо України. Держдепартамент США вивозить із Білорусі сім'ї дипломатів, про можливу війну говорять у телевізорі та на вулицях. Якщо з телевізором все зрозуміло — у Білорусі немає приватних телеканалів, а офіційні останнім часом про конфлікт Росії, України та Заходу вторять російському ТБ, то на вулиці думки різняться.

Олег, голова невеликої приватної компанії

«У розмові з колегою щодо бізнес-планів я обмовився: якщо не буде війни. Він здивувався: думаєш, що буде війна? Я ж вважаю, що жителі Донбасу в 2014 році навряд чи могли припустити, що за півроку Донбас перетвориться на якийсь Сталінград. Усім завжди здається, що найгірше неможливо. А насправді, якщо замислитись (а я зараз постійно про ці речі думаю), то можна згадати Югославію. Зараз Україна показує, як усе може перевернутися і піти шляхом, якого взагалі ніхто припустити не міг — це здавалося чимось немислимим. Тож не виключаю. Ніхто не хоче війни, але, гадаю, зараз усе це вже увійшло в таку стадію, що по суті будь-який необережний крок чи провокація запустить цей процес незалежно від бажання тих, хто все це затіяв. Все може бути. Не треба бути експертом, щоб розуміти, що в Росії все менше часу на те, щоб утримати Україну в зоні свого впливу, тому ставки такі високі і піднімаються. Щодо нас, білорусів, то тут не знаю, якщо чесно… Я розумію, що для однієї людини ця ситуація прямо ідеальна, але ідеальна доти, доки все не втягне реально. А це неминуче. Якщо почнеться заваруха, то осторонь залишитися не вийде, дуже складно, у всякому разі. Не виключаю і участі наших солдатів, і реакції України у відповідь на Білорусь. Зрозуміло, що нашу територію Росії дуже зручно використовувати як плацдарм, буде реакція України, буде наша реакція у відповідь. І помчали... Ми живемо в такий час, коли не можна виключати жоден, навіть найнеймовірніший, на перший погляд, варіант — усе можливо. Серед моїх знайомих прихильників Росії у цьому конфлікті немає».

Юлія, лікар

«Зважаючи на все, війна можлива, але дуже сподіваюся, що до цього не дійде. Але готуватись до цього морально треба. Я вважаю, що бути незалученим до конфлікту Лукашенку не вдасться. Через специфіку роботи, через постійну стресову втому на роботі можу собі дозволити перебувати в легкій такій прострації — виходить особливо про те, що це принесе нам, білорусам, не думати. Була б вільніше, мабуть, переживала б більше. Є таке почуття, мабуть, причетне до російського коріння, — надія на авось, раптом пронесе. Звичайно, я спробую, якщо щось почнеться, звідси зникнути. На щастя, я не військовозобов'язана».

Андрій, інженер на держпідприємстві

«Не буде жодної війни. Усе це розпил грошей. Ну, уявіть, які гроші крутяться навколо одного перекидання дивізій з Далекого Сходу під український кордон, а ці поїзди з військовою технікою, що до Білорусі приходять щодня? Та це величезні гроші — хтось розбагатіє, напружить захід, але війни не буде. Блефує Москва, не більше. А ми... а що залишається Лукашенку? Підписався, давай, зображай військового соратника, більше нікому не потрібен, а тут, може, й грошей дадуть».

Ірина, керує салоном краси

«Думаю, що все можливо зараз. Все настільки хитко навколо, навіть сформулювати не можу, щодня в невідомості. Багато друзів як в Україні, так і в Росії, за них страшно, за нас тут теж — зрозуміло, що Білорусі вже не залишиться. Мені важливо, як це вплине на людей, політики, президенти мене не хвилюють. Навіть саме слово «війна» — це щось таке, неймовірне начебто для нас… Але після того, що було в Білорусі за останні два роки — те, чого й уявити ніхто не могла, розумієш, що зараз можливо все. Це будуть не наші рішення, не наші накази, але постраждають усі. І не хочеться навіть уявляти собі результати цього стравлювання — росіян з українцями, білорусів з українцями… Це страшно».

Олексій, офіцер-відставник

«Гірше за українців і поляків для Білорусі ворогів немає. Скажуть, що треба воювати, повернуся до армії. Я — радянська людина, нацизм цей український, і білоруський треба викорінювати. Я згоден з позицією нашого президента, і згоден, що якщо ми союзники, то треба виступати разом із Росією. НАТО — зарвалися, настав час ставити на місце. І їхніх холопів також».

Олена Іванівна, вчителька на пенсії

«Ви знаєте, те, що творить Захід стосовно нас, слов'ян, це вже надмірно. Я стежу за подіями — ну вже немає ніякого терпіння. Санкції, потім цей жах із біженцями на польському кордоні, Україну вони вже до рук прибрали і тепер загрожують Росії! Кому? Росія довготерпляча, але, звісно, ​​може відповісти і відповість. Само собою ми маємо допомагати своїм братам. Тому нічого поганого у російських військах тут у нас і не бачу. Так, важко може бути, важко, але якщо цю заразу не зупинити, то й нас продадуть як Україну. І найгірше, що вмовляння тут не подіють, і Захід сам штовхає нас до війни».

Сергій, підприємець на одному з мінських ринків

«Взагалі страшнувато, звичайно. Особливо, що нас Москва втягує у свої забави. Я пам'ятаю, як 1985-го мене в армію забирали — мені було в принципі все одно, куди, що там у голові у 18-річного, а мати звелася — боялася, що до Афганістану заберуть, білорусів туди охоче прямували, ми дисципліновані, воювати вміємо. Шукала, кому хабар дати, щоб не потрапив туди, та хабар тоді без знайомства і не даси кому треба. В Афган я не потрапив і без хабара — служив у прикордонних військах, але цей страх батьківський пам'ятаю чудово. За свого сина спокійний — він українців стріляти під російським наглядом не буде, рік тому поїхав до Польщі, є робота, все гаразд, сюди повертатися не збирається. У всякому разі, за цієї влади».

Олексій, підприємець, займається ремонтами квартир

«Буде війна чи не буде — зрозуміло одне, що хорошого в нас поки що нічого не буде. Ціни зростають, товари зникають, зав'язано все в нас уже на Москву. Скажуть, треба воювати за Росію — і напевно поженуть воювати, все ж таки зрозуміло. Не війна, то ще щось трапиться, ось таке в мене відчуття — щось погане буде: дефолт якийсь, ковід, війна, референдум… До українців у мене особисто жодних претензій, влітку біля Одеси постійно відпочиваємо, у Львові буваємо — ніхто за російську мову мене там вбивати не збирався. Тож пропаганда про бандерівців на мене точно не подіє. Інша річ, що якби втягнуть нас у бойові дії — наживемо собі ворогів, де точно їх не треба було б».

Гліб, студент 5 курсу одного з мінських вузів

«Війна — це марення і безумство, яке у нас, на жаль, може стати реальністю. Нас не питають, а по телевізору білоруси прямо життя за Москву готові віддати... А я, може, й не проти, щоб Білорусь також вступила до НАТО. Але у Білорусі думки народу не запитують. Війни не хочу, і українці, певен, не хочуть. Звичайно, якби не наші сталінські часи, можна було б з антивоєнними плакатами мітинг організувати тощо, але сісти до в'язниці не дуже хочеться. І воювати не хочеться. Ні в українців стріляти, ні від них одержати. Та з такими справами в Білорусі, може, я сам за кілька місяців в Україні житиму. Сподіваюся, що Москва зрозуміє, що легкої перемоги над Україною не буде, і здасть назад. Час би своїми проблемами зайнятися, а не всіх навколо лікувати».

10 лютого розпочинається другий етап навчань Союзної держави Білорусі та Росії  – спільні навчання «Союзна рішучість-2022», на яких планується відпрацювати «умовне відображення зовнішньої агресії на південних та західних кордонах Білорусі». Основна фаза навчань пройде на п'яти полігонах до 20 лютого.

За інформацією західних джерел, у Білорусь прибуває близько 30 тисяч російських військовослужбовців. За словами спецпредставника США в ООН Лінди Томас-Грінфілд, це найбільша мобілізація сил у Європі за останні десятиліття.

Олександр Лукашенко 28 січня пояснив у посланні до народу та парламенту, у яких випадках може бути війна:

«Так буде війна чи ні? Так, вона буде. Але лише у двох випадках. Один із них — якщо проти Білорусі буде скоєно пряму агресію та розв'язано гарячу війну. Ми всі як один і навіть ті, хто не хоче, стануть на захист нашої землі та нашої Вітчизни. І другий момент, коли бути війні, і Білорусь братиме в ній участь, якщо на нашого союзника — Російську Федерацію — здійснять безпосередній напад».

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Протести у Франції можуть вплинути на перший закордонний візит короля Чарльза ІІІ та королеви Камілли
Світ
Протести у Франції можуть вплинути на перший закордонний візит короля Чарльза ІІІ та королеви Камілли
Букингемський палац уважно стежить за ситуацією і прислухається до порад МЗС Великобританії, а також французьких офіційних осіб...
Конституційний суд Вірменії визнав зобов'язання країни перед МКС щодо арешту путіна
Світ
Конституційний суд Вірменії визнав зобов'язання країни перед МКС щодо арешту путіна
Уряд Вірменії вирішив ратифікувати Римський статут, оскільки розраховує залучити МКС до вирішення територіальних суперечок із Азербайджаном...
Польща і НАТО проведуть військові навчання на кордоні з Калінінградською областю рф
Світ
Польща і НАТО проведуть військові навчання на кордоні з Калінінградською областю рф
Військо Польське збирається формувати смужку суші та проводити розвідку у напрямку території країни-агресора...
Пригожин планує перемістити вагнерівців до Африки — Bloomberg
Світ
Пригожин планує перемістити вагнерівців до Африки — Bloomberg
Власник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин планує розгорнути свої військові сили в Африці на тлі значних втрат у війні в Україні...
Прем'єр Вірменії Пашинян анонсував підписання мирної угоди з Азербайджаном
Світ
Прем'єр Вірменії Пашинян анонсував підписання мирної угоди з Азербайджаном
Прем'єр-міністр Вірменії Ніколо Пашинян анонсував укладення мирної угоди з Азербайджаном і пообіцяв, що нового загострення між країнами не буде...