9 травня Старий світ відсвяткував День Європи: війна в Україні дала поштовх ЄС реформуватися

9 травня Європейський Союз відзначив своє 72-річчя. На засіданні Європарламенту у Страсбурзі керівництво Євросоюзу нагадало про свою історичну прихильність до миру та єдності, на противагу войовничому тону промови на Червоній площі президента Росії Володимира Путіна. Війна на території України спонукає Євросоюз до глибоких перетворень. Йому необхідно зміцнити свою роль світовій арені.
"Війна президента росії владіміра путіна в Україні кидає виклик основам нашої європейської архітектури світу", - заявила в п'ятницю голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.
День Європи в Страсбурзі, за її словами, виглядає переконливіше, ніж військовий парад Росії, чиї війська знаходяться в Україні, що проходить того ж дня на вулицях Москви. Глава Єврокомісії наголосила:
«Європа не є чимось разом і на завжди створеним, однозначним… Європа — це мрія, яка народилася з трагедії».
Урсула фон дер Ляйєн сказала, що ця «мрія (про мир) у Європі сьогодні зігріває серця мешканців Києва, Одеси, Полтави, Маріуполя та Миколаєва».
Нагадаємо, день Європи відзначається 9 березня з нагоди підписання 1950 року, на пропозицію міністра закордонних справ Франції Роберта Шумана, установчого акта про створення Європейського об'єднання вугілля та сталі. Ця ініціатива, заснована на економічній співпраці, мала на меті запобігти виникненню нових воєн між Німеччиною та Францією.
«Торговий союз країн, що колись ворогували, перетворився на політичний центр, готовий сьогодні постачати зброю Києву і вводити безпрецедентні санкції проти росії», — пише агентство Франс-Прес. — ЄС засвоїв уроки Brexit, чотирьох років президентства в США Дональда Трампа і готується будувати відносини з Китаєм, який дедалі зміцнює свої позиції».
Проте Євросоюз, до якого входить 27 країн-членів і об'єднує населення чисельністю 450 мільйонів, все ще не сприймається на світовій арені як єдина ефективна структура.
Від імені Франції, яка головує до 30 червня у Раді Євросоюзу, президент Емманюель Макрон висловився за «незалежніший» і «ефективніший» ЄС. Оскільки процес вступу в ЄС є тривалим і складним, президент Франції запропонував створити «європейську політичну спільноту», яка дозволить «демократичним європейським країнам, що розділяють європейські цінності, знайти новий простір для співпраці з ЄС у сфері політики, безпеки, енергетики, транспорту, інвестицій, інфраструктури, політики вільного пересування осіб». При цьому президент Макрон уточнив, що така політична спільнота не вирішує членства в Євросоюзі. Це означає, що нова структура буде відкрита як для майбутніх, так і для колишніх членів ЄС, тобто Великобританії, яка залишила ЄС після референдуму.
Як і голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, яка говорила про проблему права вето, яке сьогодні блокує в ЄС прийняття швидких рішень з важливих питань, таких як ембарго проти росії, Емманюель Макрон також висловився за перегляд чинних європейських основоположних договорів.
Пропозицію про перегляд ухвалив Європарламент, який сподівається на зміцнення свого впливу до ЄС. AFP уточнює, що багато членів ЄС сьогодні не готові до перегляду. Але, за всіх застережень, сьогодні дедалі більше політиків розуміють необхідність такого заходу. Перегляд пов'язаний із ризиком, але необхідний, наприклад, для надання парламенту прав ініціатив або розширення повноважень Брюсселя у сфері оборони, охорони здоров'я або податкової сфери.
Франс-Прес цитує також заяву на користь відмови від права вето прем'єр-міністра Італії Маріо Драгі, яка прозвучала у вівторок у Європарламенті. Він закликав розпочати перегляд договорів «сміливо і впевнено». За його словами, нинішні інститути управління та процедури ЄС «неадекватні» для того, щоб упоратися з наслідками війни в Україні.
Нагадаємо, пропозиція про перегляд європейських угод була висунута після завершення громадянських консультацій у рамках Конференції про майбутнє Європи. Консультації в ЄС розпочалися з ініціативи Франції рік тому. Європейський парламент схвалив перегляд договорів та висунув 49 пропозицій, що надійшли від учасників Конференції про майбутнє Європи.
Серед реформаторських ініціатив є заміна права вето ухваленням рішень кваліфікованою більшістю голосів. Вона була сформульована спільно президентом Франції Макроном і головою ради міністрів Італії Драгі, щоб упорядкувати процес прийняття рішень, а також розширити повноваження Європейської комісії в областях, які сьогодні ревниво охороняються національними урядами. Наприклад, у сфері оборони.
Без великого ентузіазму перспективу реформ сприймають малі держави ЄС, які побоюються втратити свій вплив.
Франс-Прес уточнює: «Якщо більшість держав-членів ЄС вирішить, що зміна основоположних договорів потрібна, вони зможуть проголосувати в Європейській раді за запуск „конвенції“, за чим будуть переговори». Для цього буде достатньо простої більшості голосів у Раді Євросоюзу. Проте, за існуючими правилами, будь-який потім розроблений текст має отримати одностайну підтримку всіх 27 країн-членів Євросоюзу.