[]

4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням

4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням

Бувають такі люди, які відразу народжуються кимось. Ось ще маленькій людині без року тиждень, а вже ні у кого немає сумнівів, ким він буде, коли виросте. Лео Сирота, здається, був якраз такою людиною. Він народився з музикою в голові і неймовірними емоціями в серці, а потім все життя тільки те й робив, що виплескував усе це на своїх слухачів.

Лео Сирота був геніальним піаністом. У 9 років він вже давав концерти. Але сам Лео вважає початком своєї кар'єри спільний концерт з геніальним музикантом і композитором Бузоні. З його легкої руки Сирота зробив блискучу музичну кар'єру в Європі.

Хто б міг подумати, що через кілька років він зважиться докорінно змінити свою долю, відправившись в Японію. А ще через деякий час опиниться під арештом і буде вмирати від голоду.

Музичне дитинство

Лео Сирота - це творчий псевдонім. Насправді під цим іменем ховався єврейський хлопчик Лейб Григорович.

Він народився у 1885 році в старовинному українському місті Кам'янець-Подільському, в багатодітній єврейській родині Гершона Григоровича. Той тримав галантерейну лавку, а ще здавав кімнати постояльцям. Так що жили Григоровичі непогано. Чи не відомо достеменно, коли саме юний Лейб вирішив змінити своє справжнє ім'я і взяти псевдонім. Зате точно відомо, коли проявилося його захоплення музикою.

Коли Лейб був зовсім маленьким, у них в будинку став знімати квартиру відомий піаніст Михайло Вінклер. І Гершон Григорович попросив його позайматися трохи з хлопчиком. Музикант погодився. Дуже скоро він зрозумів, що перед ним - музичний геній.

Лейб не просто швидко схоплював музичну науку - здавалося, що музика живе в ньому і плавно випливає через пальці. Він вражав своєю здатністю до імпровізації. Був сміливий і креативний під час виконання сольних партій і дуже емоційний, що знаходило відображення і в його музиці.

Завдяки допомозі Вінклера Лео Сирота (свій псевдонім Лейб взяв в честь єврейського музиканта Гершона Сироти) вже з 9 років став давати сольні концерти. А в 11 років зумів вступити до Київського музичного училища в клас Григорія Ходоровського.

З цього часу у Лео починається активна, абсолютно доросла концертна діяльність. Він кочує по країні з одного концертного турне в інше. А коли Лео виповнилося 14-ть, його запросили стати концертмейстером в Київський оперний театр. Природно, він прийняв запрошення і став акомпанувати там самому Шаляпіну. Тепер вже з ним у Лео почався новий концертний тур, на цей раз по Європі.

Вікно в Європу

Однак, незважаючи на такий успіх, юнак не хоче зупинятися на досягнутому і вирішує продовжувати вчитися. За порадою свого наставника Ходоровського, він вступає у Санкт-Петербурзьку консерваторію по класу фортепіано і з блиском закінчує її. Його досягнення в навчанні були настільки значні, що директор консерваторії тут же пише рекомендаційний лист і направляє юне обдарування до Феруччо Бузоні, для подальшого навчання і шліфування майстерності.

Однак навчальні класи для Лео закінчилися дуже швидко. Бузоні зрозумів, що передав юнакові все, що знав і вмів сам, і був так захоплений талантом Сироти, що запропонував виступити зі спільним концертом.

Їх дует відбувся 18 грудня 1910 року. Це був той самий концерт, який сам Лео Сирота назвав стартом своєї професійної кар'єри.

Спочатку вони разом виконали сонату Моцарта D-dur, написану для двох фортепіано. А потім Сирота виконав сольну партію Бузоні для фортепіано з оркестром і чоловічого хору. Це був, без перебільшення, фурор Сироти. Публіка була настільки вражена і приголомшена манерою виконання Лео, що викликала його на біс 16 разів! Це був успіх, який розвинувся у тривале турне по країнах Європи. Австрія, Польща, Італія, Німеччина аплодували стоячи молодому виконавцю.

У цей час музикант не тільки багато виступає сольно, але ще і співпрацює з диригентами, композиторами. Багато зустрічається, спілкується. На одній з таких зустрічей Лео Сирота познайомився з рідною сестрою талановитого диригента Яші Горенштейна і в 1920 році одружився на ній.

У 1923 році в родині народилася дівчинка, яку назвали Беата. Здавалося, ніщо не може затьмарити це нескінченне щастя. Лео викладає, дає концерти, акомпанує.

У 1928 році він відправляється в турне по далекосхідному краю. Спочатку дає концерти у Владивостоці, а потім його запрошують виступити і в Північному Китаї. На подив Лео, східна публіка виявилася ще більш чутливою до його виконавській манері. Його концерти проходять з неодмінними аншлагами, і до нього надходять все нові і нові пропозиції. Одна з них надійшла від відомого японського композитора Косаку Ямада.

У Країні вранішнього сонця

Ямада випадково потрапив на концерт Сироти в Харбіні і попросив дати один концерт і в Японії. Сироті було цікаво познайомитися з цією загадковою, маловідомої країною, культура якої так сильно відрізняється від усього, з чим доводилося стикатися раніше. І Лео приймає запрошення. Цей єдиний концерт перетворився на цілу серію турне.

За спогадами самого піаніста, японці немов зійшли з розуму. Вони не відпускали його зі сцени і буквально шаленіли під час концерту. Замість одного міста Лео довелося об'їхати десятки міст.

Під час виступів він не тільки знайомив японців з європейської класичною музикою, але і сам знайомився з самобутньою японською культурою. Його захоплювало тут все. Адже Японія країна-естет, де краса - це бог. Для творчої людини такий культ краси створює атмосферу абсолютно комфортного і гармонійного існування. Тож не дивно, що коли Сироті запропонували стати професором музики в Токійському університеті, він всерйоз задумався над цією пропозицією. Відповідь піаніст пообіцяв дати через рік, коли повернеться на повторне концертне турне по країні.

Рівно через рік, в 1929 році, Лео Сирота разом з дружиною і дочкою повертається до Японії, щоб залишитися тут і працювати.

Спочатку він думав, що затримається максимум на 2-3 роки, проте його приймали так добре, що їхати не хотілося. Він знайшов в Японії спокій, якого йому так не вистачало. Лео все так же багато виступав, але, на свій власний подив, ще більше задоволення йому стала приносити викладацька робота. У нього були спочатку десятки, а потім і сотні учнів.

Він працював з усіма, хто тільки демонстрував здібності. Якщо талант був бідний, Лео погоджувався вчити його безкоштовно, тому його всі любили. Він не відчував ні утисків, ні дискримінації. І тому, коли в 1941 році він поїхав в Штати, щоб пперевідати дочку (вона поступила в американський університет в 1939 році), і почув попередження про антисемітизм, про політику нацистів щодо євреїв, він не повірив.

В той час, коли по Європі вже прокаталися перші ешелони смерті, коли Гітлер уже почав будувати концентраційні табори, в Японії не було навіть ознак антисемітизму. Сироту вмовляли залишитися в Штатах, але він рвався до своїх учнів.

Повернувшись в країну, він відновив викладання. Однак тривало це недовго. Спочатку Японія напала на Перл-Харбор, вступивши таким чином у Другу світову війну на боці Гітлера, а ще через якийсь час уряд Японії отримав лист-попередження від МЗС Німеччини, в якому вказувалося на неприпустимість того, що в Японії викладає єврей.

Натяк був зрозумілий. І реакція влади була блискавичною. Лео Сироту звільняють з роботи і відправляють разом з дружиною у вигнання в маленьке село, де фактично ізолюють від зовнішнього світу, позбавляють засобів до існування.

Японська влада прирекли Сироту на голодну смерть. І це неминуче б сталося, якби не учні. Вони таємно пробиралися до свого педагога і приносили йому воду, їжу і дрова. Якби не вони, все закінчилося б трагічно.

Після війни

Беата Григорович до кінця війни нічого не знала про долю батьків. Її знання японського дозволили їй потрапити в якості перекладача в місію генерала Дугласа Макартура, який був призначений головнокомандувачем окупаційними військами в переможеній Японії.

Приїхавши туди, де не бувала майже 7 років, вона стала всюди дізнаватися про долі Лео Сироти і таки знайшла своїх батьків у вигнанні. Вони були не тільки виснажені, але сильно налякані. Всі роки війни вони перебували не тільки у фізичній, але і в інформаційній ізоляції. Розповіді про війну, про звірства, які творили нацисти, про кількість загиблих євреїв, в тому числі і родичів Лео, - шокували.

Люди похилого віку були пригнічені. І Беаті довелося докласти чимало зусиль, щоб вдихнути в них життя заново.

Вони разом поїхали в США, де Лео Сирота став викладати в Сент-Луїсі. Звичайно, переможена Японія принесла музикантові публічні вибачення і попросила продовжити роботу. Однак Лео відмовився. Знадобився час, щоб він зміг пробачити.

Він їхав з Японії, думаючи, що їде назавжди. Він ніколи більше не зможе бути тут щасливим. І ніколи не буде тут працювати. Але він все ж простив ...

Через кілька років піаніст приїде до Японії ще один раз, щоб дати прощальний концерт.

Лео Сирота помер в 1965 році в Сент-Луїсі.

Раніше Український Дощ писав про піаніста, якого неможливо копіювати, символа фортепіанної гри XX століття, найнепередбачуванішого музиканта сучасності, 25-разового володаря вищої Світової музичної нагороди – премії "Греммі" у кількох номінаціях Володимира Самійловича Горовіца.

[]
Теги
Схожi
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Люди
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Давид Бурлюк - живописець, графік, художник театру, критик, поет. Один із засновників українського та загальноросійського футуризму...
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Люди
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Василь Барка – митець із когорти українських письменників Америки. Цього видатного письменника-модерніста, літературознавця та філософа двічі номінували на здобуття Нобелівської премії. Він один з перших заговорив про Голодомор на українських землях...
12 липня народилася Хана Орлова - французька скульпторка українського походження
Люди
12 липня народилася Хана Орлова - французька скульпторка українського походження
Хана Орлова - стала першою жінкою-скульптором, яка домоглася світової популярності...
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Люди
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Художниця театру та кіно, графік, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, теоретик і пропагандистка українського професійного театру...
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
Люди
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
26 травня 1887 році народилася Ольга Косач-Кривнюк – письменниця, перекладачка, етнографиня, лікарка, дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки...