[]

24 березня 1933 Рейхстаг прийняв «Закон про особливі повноваження»

24 березня 1933 Рейхстаг прийняв «Закон про особливі повноваження»

24 березня 1933 Рейхстаг прийняв "Закон про особливі повноваження" – нормативний акт, затверджений рейхспрезидентом Паулем Гінденбургом під тиском Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії (НСДАП).

Закон скасовував громадянські свободи і передавав надзвичайні повноваження уряду на чолі з рейхсканцлером Адольфом Гітлером. Цей акт став заключним етапом отримання абсолютної влади нацистами.

Зміст закону

Закон складається з п'яти статей.

  1. Імперському уряду надаються повноваження з видання державних законів.
  2. Допускається, що видані закони можуть містити відступи від конституції Німеччини, за винятком питань про повноваження рейхстагу, а також прав рейхспрезидента.
  3. Закони оформляються рейхсканцлером і вступають в силу з дня опублікування в офіційному виданні (газеті «Reichsgesetzblatt»).
  4. Рейх отримує повну свободу дій при укладанні зовнішньополітичних договорів.
  5. Термін дії зазначених повноважень визначає сам «уряд, що знаходиться на даний момент при владі».

Спочатку дія закону обмежувалася періодом до 1 квітня 1937 року. Однак, 30 січня 1937 року Рейхстаг, на той час безумовно підконтрольний нацистському уряду, продовжив його дію ще на чотири роки.

Двома роками пізніше, 30 січня 1939 року, рішення про продовження дії закону на той самий строк (тобто до 1943 року) прийняв так званий Великогерманский рейхстаг, скликаний в 1938 році після аншлюсу Австрії і анексії Судетської області.

І, нарешті, 10 травня 1943 року спеціальний декрет, необмежений термін. У результаті Закон про надзвичайні повноваження діяв до самого падіння Третього рейху.

Закон остаточно закріпив в Німеччині диктатуру нацистів, вихолостив демократичну на той період Веймарську конституцію. Передача імперському уряду законодавчих повноважень знищувала поділ законодавчої і виконавчої влади на користь останньої, а надані уряду повноваження з видання законів, що суперечать конституції, знецінювали і саму цю конституцію. Рейхстаг з дієздатного законодавчого органу перетворювався в декоративний придаток нацистського режиму.

Нещодавно уряд Володимира Путіна зробив подібну процедуру – Український Дощ писав, що 10 березня 2020 року Держдума РФ прийняла поправку депутатки від пропутінської партії «Єдина Росія», колишньої радянської космонавтки, 83-річної Валентини Терешкової, яка дозволяє Володимиру Путіну залишитися при владі ще на декілька президентських строків. Путіну нічого не треба вигадувати – достатньо взяти чужий досвід і адаптувати до місцевих умов.

[]
Теги
Схожi
Барочний реалізм Гойя
Історія
Барочний реалізм Гойя
Франциско-Хосе де Гоя народився і помер весною (30 березня 1746– 16 квітня 1828), прожив довге і прекрасне життя – 82 роки  та залишив після себе розкішну художню спадщину.  Його характерні портрети, і особливо цінні його зображення національного життя, в яких він перший, в епоху класицизму, відкрив іспанську дійсність і з усією силою показав глибоке розуміння її і блискучий реалістичний талант...
Продаж Аляски
Історія
Продаж Аляски
30 березня 1867 року у Вашингтоні підписано договір, за яким Росія по ціні 1,9 цента за акр продала США Аляску, Алеутські острови та острови у Беринговій протоці. Загальна сума угоди склала 7,2 мільйонів доларів золотом, що в цінах 2009 року становить 109 мільйонів...
Альфред Ейнхорн. Батько анестезії
Історія
Альфред Ейнхорн. Батько анестезії
Розчарувавшись в кокаїні, він 13 років синтезував речовину, яка б знеболювала не гірше наркотику. Світ отримав новокаїн, але Альфред Ейнхорн не заробив на своєму відкритті ані копійки....
Сьогодні на світ з'явилася Coca-Cola
Історія
Сьогодні на світ з'явилася Coca-Cola
29 березня 1886 року доктор з Атланти на ім'я Джон Пембертон створив новий лікувальний напій, який дійшов до наших днів під назвою Кока-кола. ...
«Людина завжди може зробити трохи більше того, що вчора здавалося межею її сил»
Історія
«Людина завжди може зробити трохи більше того, що вчора здавалося межею її сил»
5 дивовижних історій стійкості, мужності і терпіння, які допоможуть вам пережити важкі часи і випробування життя...