[]

20 років без вироку: чому у США все ще не засудили винних у знищенні веж-близнюків

20 років без вироку: чому у США все ще не засудили винних у знищенні веж-близнюків

За два десятиліття, що пройшли після падіння веж-близнюків у Нью-Йорку, американське правосуддя так і не закінчило розслідування страшної трагедії. На цьому тижні на американській військово-морській базі в затоці Гуантанамо лише поновилися попередні слухання. На лаві підсудних - п'ятеро осіб, зокрема "організатор" атак, наближений Усами бен Ладена, Халід Шейх Мохаммед. Їм може загрожувати страта, проте чи буде винесено вирок, як і раніше невідомо. Про це докладно - від RFI.

Причина затримки не тільки в тому, наскільки складним виявилося розслідування, а й у тому, якими саме є методи роботи спецслужб зокрема і американська політика в цілому. У момент, коли суд над можливими винуватцями трагедії 11 вересня, повинен був розпочатися, на розгляд справи вплинула пандемія COVID-19.

Атака терористів 11 вересня стала найбільшою в історії США. У вежах-близнюках, будівлі Пентагону і чотирьох літаках, викрадених злочинцями, загинули майже три тисячі осіб.

Відповідь американського уряду була майже миттєвою. Поклавши відповідальність за вибухи на терористичне угрупування «Аль-Каїда», США вторглися в Афганістан і оголосили війну ісламістам. За інформацію про місцезнаходження лідера організації Усами бен Ладена оголосили нагороду в 25 мільйонів доларів. Через 10 років - в 2011 році - його вбили у Пакистані американські спецназівці.

Про те, що сталося з іншими ймовірними організаторами терактів, відомо дуже мало. Розслідування взяло на себе ЦРУ і інші американські спецслужби, засекретивши більшу частину документів. Це дало змогу розвинутися численним теоріям змови.

Як стверджує «Голос Америки», зараз до половини американців вважають, що їм не розповіли всю правду про трагедію. Те, що суд над головною трагедією Нью-Йорка за всю історію проходить на військовій базі на Кубі, не повинно зменшувати скептицизм.

Обвинувачені у справі про найбільшу серію терактів в американській історії знаходяться під вартою на базі ВМС США з 2006 року. За даними американських ЗМІ, затримати головного підозрюваного Халіда Шейха Мохаммеда вдалося ще раніше - у 2003 році він потрапив до рук ЦРУ у Пакистані і три роки перебував у секретних американських в'язницях. Халід Шейх Мохаммед раніше зізнавався, що саме він викрав і обезголовив у 2002-му американського журналіста Деніела Перла.

Серед інших обвинувачених - прибічники терориста, вихідці з Саудівської Аравії Валід бін Атташ і Мустафа аль Хавзаві, Рамзі Бін аль Шібх з Ємену і пакистанець Алі Абд Азіз Алі. Їх також близько трьох років тримали поза Гуантанамо.

За даними Miami Herald, четверо обвинувачених крім Халіда Шейха Мохаммеда, згідно з версією ЦРУ, активно брали участь у підготовці терактів 11 вересня. Валід бін Атташ керував тренувальним табором Аль Кайди в Афганістані і повинен був знаходитися за штурвалом одного з літаків, проте в останній момент був відсторонений від операції через коротке затримання в Ємені. Рамзі Бін аль Шібх допомагав терористам влаштуватися в авіаційне училище в Німеччині. Алі Абдул Азіз Алі (племінник Халіда Шейха Мохаммеда) відправив смертникам близько 120 тисяч доларів, а Мустафа аль Хавзаві- допоміг з отриманням документів.

У разі обвинувального вироку всім підозрюваним загрожує смертна кара, однак коли це може статися, не знають ні влада США, ні юристи.

Процес над винуватцями трагедії виявився одним з найдовших і найзаплутаніших в історії, хоча ЦРУ і не сумнівається у винуватості захоплених терористів.

7 вересня в Гуантанамо тривають лише попередні слухання, які почалися в 2008 році. Тоді на військову базу приїхали деякі родичі жертв терактів. Всіх їх на Кубі, де США безстроково орендує частину території, зал суду вмістити не може: всього при атаках 11 вересня загинули майже три тисячі чоловік.

Під час перших слухань 13 років тому підозрювані терористи вперше після свого затримання з'явилися на публіці.

«Посилені методи допиту»

Як пише The New York Times, Халід Шейх Мохаммед тоді звинуватив США у війні проти ісламського світу, попросив засудити себе до смерті і визнав себе відповідальним за підготовку атаки. Але захист зажадала виключити визнання обвинувачених ФБР з матеріалів справи, заявивши, що вони були отримані за допомогою жорстоких тортур.

В ході слухань у 2007 році Халід Шейх Мохаммед заявив, що став об'єктом тортур у таборі Гуантанамо. Розсекречені документи ЦРУ, передані його адвокату, підтверджують, що підозрюваного 183 рази піддавали процедурі імітації утоплення в березні 2003-го. Суть цієї техніки полягає в тому, що на обличчя прив'язаному людині ллють воду, створюючи ілюзію того, що він захлинається. В інтерв'ю журналу Time колишній глава антитерористичного центру ЦРУ Хосе Родрігес епохи президентства Джорджа Буша також підтвердив, що до Мохаммеда застосовувалася катування водою, яку він назвав «посиленим методом допиту», що дозволив вийти на інших керівників Аль Каїди, зокрема, Абу Фараджа аль-Ліббі, третього за значимістю лідера Аль-Каїди на момент його захоплення. В адміністрації Барака Обами подібні методи назвали тортурами.

У Гуантанамо проти обвинувачених застосовували і інші тортури. За даними «Голосу Америки», раніше у камерах в'язнів 24 години на добу включали яскраві прожектори, позбавляючи їх сну. Там також лунала гучна музика, яку не вимикали і вночі.

У 2015 Сенат США проголосував за заборону тортур під час допитів. У грудні 2017 року спецдоповідач ООН Нільс Мельцер закликав США покарати співробітників ЦРУ, винних у застосуванні тортур. У лютому 2021-го експерти ООН знову закликали керівництво США розслідувати повідомлення про катування у спецв'язницях, а раніше представники Джо Байдена підтвердили його намір зробити те, чого не вдалося Обамі - закрити Гуантанамо.

Колишній військовий Джеймс Мітчелл, який працював на ЦРУ, розповів NYT, що спецслужба будувала своє розслідування так, щоб не допустити нових терактів. Судове переслідування їх не цікавило, зазначив він. Через це під час допитів використовувалися техніки, що знаходяться поза законом - адже те, чи можна використовувати вибиті під тортурами визнання в суді, нікого не цікавило.

Швидко провести суд в Гуантанамо завадила американська політика. Президент США Барак Обама, який прийшов до влади в 2009 році, хотів перенести слухання в Нью-Йорк і домогтися «звичайного», громадянського суду, а не військового трибуналу. Одним з його пропозицій було також закриття військової бази в Гуантанамо.

Обама хотів, щоб розгляд справи пройшов у більш відкритому режимі. Ймовірно, процес міг би бути схожий на суд над винуватцями терактів 13 листопада у Франції, який нещодавно відкрився в Парижі. Однак на плани американського лідера вплинули протести парламентаріїв: Конгрес погрожував відмовити у фінансуванні служби безпеки суду.

Ряд політиків назвав цивільний суд над терористами неприйнятним - такий хід подій міг нібито викликати новий напад на Нью-Йорк. Після дворічних суперечок Обама вимушено переглянув своє рішення. У 2012 році попередні слухання поновилися.

На розгляд справи найбільше вплинуло місце розташування Гуантанамо. Слухання переносили через урагани і графіки адвокатів і суддів, які не могли включити в свій розклад переліт з США.

Кабінети адвокатів довелося перебудовувати через нашестя щурів, пише NDTV. Інтернет періодично зникав через погану погоду, а юристи скаржилися на умови роботи, схожі з сороковими роками ХХ ст.

На прохання адвокатів обвинувачених суд переносили і в період Рамадану - місяці, коли мусульмани повинні дотримуватися посту від світанку до заходу Сонця.

Останню тривалу перерву в роботі трибуналу викликала пандемія коронавірусу. У травні 2020 року в Гуантанамо виявили щонайменше два випадки зараження коронавірусу. Засідання призупинили на 18 місяців. Тепер на справу призначили нового суддю, який заявив, що також не поспішатиме з вироком. «Але я хочу побачити прогрес», - сказав він на першому засіданні у цьому році.

Український Дощ писав раніше, що президент Сполучених Штатів Джозеф Байден у роковини терактів в Нью-Йорку закликав американців до єдності.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Експерти розшукали рідню окупанта-ґвалтівника українських дітей
Право
Експерти розшукали рідню окупанта-ґвалтівника українських дітей
Експерти розшукали родичів одного з двох російських окупантів-педофілів, які зґвалтували 4-річну дівчинку та її матір на очах у її батька у Броварському районі...
Верховний Суд виправдав ексміністра інфраструктури Омеляна у справі про зменшення портових зборів
Право
Верховний Суд виправдав ексміністра інфраструктури Омеляна у справі про зменшення портових зборів
Верховний Суд підтвердив виправдальний вирок ВАКС щодо ексміністра інфраструктури Володимира Омеляна у справі про зменшення портових зборів
...
Екскерівник СБУ Баканов перебуває в Україні: розслідування у його справі засекречено - СБУ
Право
Екскерівник СБУ Баканов перебуває в Україні: розслідування у його справі засекречено - СБУ
Полковник СБУ Костенко зазначив, що проти Баканова було розпочате службове розслідування, яке далі не пішло...
У Києві розпочала роботу телефонна «гаряча лінія» з питань надання соціальних послуг
Право
У Києві розпочала роботу телефонна «гаряча лінія» з питань надання соціальних послуг
Тут кияни зможуть отримати інформацію з питань надання соціальних послуг, а також оперативно поскаржитися на якість їх надання...
Продавали сировину для виробництва лазерних прицілів у рф: СБУ викрила одеську компанію на співпраці з агресором
Право
Продавали сировину для виробництва лазерних прицілів у рф: СБУ викрила одеську компанію на співпраці з агресором
Служба безпеки України викрила керівництво українського підприємства з Одеси, яке постачало сировину для виробництва лазерних прицілів до росії...